Niski poziom przeprowadzonej rekrutacji.

2

W ubiegłym roku byłem na rozmowie rekrutacyjnej. Pierwszy etap to testy. Pani zadzwoniła i pytała jaki język wybieram. Wybrałem C++. Przyjechałem na testy i na pierwszej stronie było napisane C/C++. Pierwsze zadanie napisałem, ale w kolejnych zacząłem się zastanawiać czy pisać bardziej w stylu C czy C++. Pytam więc Pani rekruterki, ona nie wie, powiedziała że zadzwoni do kierownika zespołu i zapyta(nie było go wtedy w firmie). Pani wyszła i za minutę wraca z pytaniem o co ja właściwie pytałem bo ona już zapomniała. Wyszła drugi raz, ale kierownik nie odebrał telefonu. Powiedzcie mi dlaczego osoby które znają się na psychologii, rekrutują na stanowiska techniczne? Miałem wrażenie, że Pani która przeglądała CV, do końca nawet nie wiedziała co w nim jest napisane.

3

Piszesz w tescie wtedy jak ci wygodnie, interpretujac to co jest na swoja korzysc, mozesz dac komentarz czemu tak, a nie inaczej. Jesli sie nie dostaniesz przez to - to znaczy ze i tak nie chcialbys w tym miejscu pracowac.
Mialem na pocztaku kariery ze startowalem na Jave, a dostalem pytania z C :) (logika firmy: Java i C++ sa bardzo podobne, a w sumie C++ i C to przeciez to samo).

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 0, botów: 1

Robot: BLEXBot