Podwyżka - jak i czy już mogę

0

Witam,

Od sierpnia pracuję w firmie jako programista C#/PHP. Więc aktualnie wybija 5 miesiący. Jestem zatrudniony na umowę o pracę i mam na rękę 2500zł. Czynnie uczestniczę w projektach, które z pewnością zwiększają przychód dla firmy i jestem przekonany, że się sprawdzam na swoim stanowisku.

Czy pod koniec stycznia mogę się ubiegać o podwyżkę? Jeśli tak to ile zasugerować? 3000zł? Może troszkę więcej? Czy podczas takich rozmów szef będzie chciał zbijać kwotę z mojej propozycji? Oczywiście w granicach rozsądku ta propozycja. Jak to wygląda?

Pozdrawiam

0

Od razu dostałeś 2.5k na rękę czy miałeś okres próbny a po 3 miesiącach dostałeś obecną kwotę. Co więcej pamiętaj, że 10% to nie podwyżka ;) więc te minimum 2750 powinieneś dostać. Przy półrocznym doświadczeniu w firmie i skoro się sprawdzasz możesz te 3k dostać. A czy będą chcieli Ci dać mniej? Na pewno. Warto mieć jakieś argumenty, co zrobiłeś ostatnio a było kluczowe dla projektu albo czy pozwoliło na znaczny rozwój projektu albo z drugiej strony, czy nie blokujesz pracy innych. Generalnie czy dostaniesz podwyżkę zależy od wieeeelu czynników.

0
artur52 napisał(a):

Od razu dostałeś 2.5k na rękę czy miałeś okres próbny a po 3 miesiącach dostałeś obecną kwotę.

W firmie tej odbywałem 3-miesięczne praktyki. Sprawdziłem się na nich i zaproponowali mi pracę od razu i dostałem umowę na czas nieokreślony.
Dzięki za odpowiedź, zdaję sobie sprawę właśnie że warto przygotować takie różne argumenty dlaczego ubiegam się o podwyżkę.

0

To trochę zależy też od tego jak się umawialiście przy podpisywaniu umowy. Różnie z tym bywa. Może być np. tak że miałeś 3 miesiące próbne a potem wyższą stawkę, albo np. umawialiście się że nie ma okresu próbnego, stawka od razu jest XYZ ale podwyżka przy przedłużaniu umowy powiedzmy po roku.

0
Czarny Szczur napisał(a):

W firmie tej odbywałem 3-miesięczne praktyki. Sprawdziłem się na nich i zaproponowali mi pracę od razu i dostałem umowę na czas nieokreślony.

Te 3 miesięczne praktyki były darmowe czy dostawałeś na nich jakieś pieniądze?

0

Po pierwsze proszenie o podwyżkę 500 zł to głupota, bo nawet nie masz pola do negocjacji. Będzie takie przepychanie o 50zł. Myślę, że jeżeli chodzi o C# i PHP to spokojnie możesz uderzać po 3000 proponując 3500. Po drugie wszystko sprowadza się do tego, że szef musi być przekonany, że wprowadzasz odpowiednią wartość do swojej firmy. Zastanów się, czy sam byś sobie dał podwyżkę i dlaczego.

Ja np. dbałem by wszystkie większe rzeczy które mi się udało zrobić, lub w jakiś sposób usprawnić kod, coś przepisać itd. na pewno trafiały do szefa. W naszym projekcie jest taki syf, że to duży plus, ale trzeba dbać by o tym odpowiednie osoby poinformować bo inaczej możesz tylko sam sobie przybić piątkę w nagrodę.

Zależy również ile dostałeś na początku. Ja pracowałem przez pierwsze 2 miechy za 1000 zł, później 1500, 2000. W pewnym momencie po pół roku wyskoczyłem z propozycją 3000, ale ledwo udało mi się wynegocjować. Teraz po odejściu kolegi przejąłem większość jego obowiązków i odpowiedzialności, ale 3000 zostało (a on zarabiał co najmniej dwa razy tyle). W tym momencie bardzo trudno mi będzie cokolwiek wyciągnąć bo cały czas jest to 1000 zł na początku za które pracowałem, czyli teoretycznie dostałem już podwyżkę 300% :D

Po odejściu do innej firmy dostałem na dzień dobry 5000 zł.

Pamiętaj, że rozmowa nie musi się kończyć na jednym podejściu. Czasami jeżeli widzisz, że szef Ci może powiedzieć definitywne NIE, to żeby tego uniknąć próbujesz ją zakończyć i zaproponować powrót do tej rozmowy za jakiś czas tygodnia lub dwóch.

0

Ja tez pracowalem 5 miesiecy. Tez dostawalem 2,5k. Rzucilem argumentami gdy konczyla mi sie umowa - czyli opowiedzialem czym obecnie sie zajmuje. Powiedzialem, ze 4k teraz byloby rozsądne. Dostałem co chciałem. A to 4k dałem sobie na górkę, żeby móc zejść do 3,5k.

Za propozycje podwyzki nikt Cie za jaja nie powiesi. Normalna sprawa, a warto pytac.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0