Embedded software engineer z czym to sie je ?

0

Witam ! :)

Studiuje elektronikę za granica a dokładnie w Holandii. W przyszłym roku muszę pól roczny staż odbębnić .

Dostałem propozycje stażu pól rocznego w tej oto firmie :

http://www.fourtress.nl/en/

jako software engineer , firma głównie skupia się na R&D . Moim pytaniem jest wiec, czy ktoś ma doświadczenie jako software engineer w embedded ? Jak taka praca wygląda ? Czy to czyste kodzenie ? Czy może tez zabawa z oscyloskopem ? :) Chciałbym się jakoś przygotować bardziej we własnym zakresie w tym temacie bo firma bardzo mi się podoba i propozycje stażu w niej tez nie każdy dostaje :)

dzięki za wszelka pomoc :)

0

Embedded jest zwykle związane z kontaktem ze sprzętem.
Poza tym, proces tworzenia oprogramowania jest mniej więcej podobny dla dowolnej innej technologii.
Z rzeczy pewnych, to będzie kontakt z językiem C.

0

czyli glownie kodzenie polaczone z sprzetem ? Procentowo wiesz jak to wyglada w ciagu dnia ? miesiaca :) wole kodzic jednak :)

0

Procentowo w ciągu dnia/tygodnia/miesiąca to wygląda różnie, zależy od miejsca, gdzie trafiasz. Może być tak, że siedzisz trochę nad kodem, trochę projektujesz w jakimś Eagl'u, trochę lutowania, testowania, mierzenia etc., a może być tak, że robisz tylko kod i nie masz prawie żadnej styczności ze sprzętem. Jeśli masz robić przy czymś, co w nazwie ma "embedded" to na pewno nie zaszkodzi trochę wiedzieć właśnie o pomiarach, elementach elektronicznych, jakości zasilania. Wiedza na temat samych procków jest oczywiście jak najbardziej na Twoją korzyść, tak samo jak lutowanie i wszystko, co ludzie nazywają bardzo ogólnie "znajomością elektroniki".

0

A da się na tym zarobić czy to tylko dla zapaleńców i zarobić można tylko na C#, Java i biznesówkach??

1

Da się oczywiście zarobić całkiem sympatyczne pieniądze, ale przeważnie mniej niż w javie, czy innym c#. No i ofert też bywa mniej. Moim zdaniem warto sprawdzić, czy takie coś by Ci odpowiadało. Da się tanio znaleźć jakiś zestaw startowy, albo samemu skompletować to, co jest niezbędne i spróbować swoich sił w tej jakże interesującej dziedzinie :)

0

@wolfdogg dzięki! Pracujesz może w tej działce branży? Szczerze mówiąc mam duże pojęcie o elektronice i programowaniu, do pracy w zawodzie jeszcze mi brakuje sporo tylko... No właśnie zacząłem sobie zadawać pytania czy warto w to brnąć, czy nie będę klepał biedy. Nie wiem jak jest zagramanicą, ale w Polsce jak patrze na oferty to zyskuję grono świeżych siwych włosów. Co mnie tak najbardziej "jara" to różnego rodzaju systemy pomiarowe, oparte o mikrokontrolery, najlepiej radiowe sieci czujników.

Z jednej strony u nas nie jest najlepiej, może zagranicą jest lepiej? A może kluczem jest olanie szukania pracy na etacie i zaczęcie czegoś swojego? Dużo się dzieje w IoT i Wearables, i pewnie działo się będzie? Mamy polskie Kruger&Matz, może to dobry czas, by zacząć "podbijać świat"? :)

0

Nie, jeszcze nie pracuję, ale zyskałem trochę rozeznania, jak jeszcze pracowałem przy sterownikach PLC i ogółem maszynach. Aczkolwiek zamierzam się dokształcić i w tym kierunku brnąć.

Czy warto w to brnąć to jest głównie kwestia tego, czy to Ci się spodoba. Jakieś swoje własne projekty oparte na jakiejś atmedze są jak najbardziej mile widziane, byle nie jakaś migająca dioda led będąca odpowiednikiem wysokopoziomowego "hello world". Z ofertami to zależy od kraju i regionu kraju. Nie wiem jak jest poza Polską, ale tutaj nie jest aż tak źle, jak to wygląda. Przede wszystkim należy pamiętać, że firmy, które kogoś poszukują nie zawsze ogłaszają się na pracuj.pl lub innych znanych portalach z ogłoszeniami.

0

@wolfdogg są tacy headhunterzy co szukają np. po hobbystycznych stronach z projektami, albo po forach internetowych? To by nie było takie głupie, bo od razu widać co kto - prawdopodobnie - sobą reprezentuje.

0

Osobiście nie spotkałem się nigdy z czymś takim, natomiast celem pokazania, że reprezentuje się dobry poziom można pochwalić się jakimś skleconym urządzeniem. Trawiarka do PCB, regulowany zasilacz, preheater, jakiś sterownik oświetlenia/temperatury.

0

Z embedded wiele od zależy od wielu rzeczy ;) Kolega @wolfdogg zasadniczo powiedział dużo prawdy. Od siebie dodałbym jeszcze, że w szeroko rozumianym embedded często mieści się też Linux.

0

A właśnie. Linux, Linuxem (no wiem, wiem, że się go używa), ale np. na kasach samoobsługowych w TESCO można spotkać Windows :D Jak jest z tym drugim? Czy czasem w bankomatach też nie króluje Winda?

1

Ale sie mega ciesze na tak pozytywna odpowiedz :) Od jakis kilku lat zajmuje sie elektronika bardzo amatorsko mozna powiedziec :) na studiach mamy duzo projektow. I tak z biegem czasu dowiedzialem sie ze kreci mnie programowanie ale wlasnie polaczone z mierzeniami , plytkami PCB projektowaniem w eaglu i roznorodnosci w pracy , wiec chyba jak najbardziej odpowiednie stanowisko na moje kryteria zainteresowania ! Dzieki :)

0

Ktoś napisał, że płaca w embedded jest zazwyczaj niższa niż w C# i Javie? Ja pytam dlaczego, skoro programowanie embedded(mam na myśli mikrokontrolery) jest według mnie znacznie trudniejsze niż C#, Java.

0

Bo nieważna jest trudność, tylko to, który klient ma więcej kasy.

0

takie tam, praca w embedded: http://www.verocel.pl/praca.htm

0

@somekind czyli można dobrze zarobić w embedded. Byle cały czas się rozwijać i dobrze się zakręcić. Na pewno są klienci, którzy dobrze płacą. Krytyczne systemy pisane przez studenta za 2k? #niesądzę

0

Z tymi zarobkami w embedded jest tak samo, jak z zarobkami w innych technologiach - jest różnie. Głównym powodem pojawiania się ofert dla ludzi od embedded, gdzie zarobki nie powalają na ziemię jest to, że te oferty publikują firmy, dla których tworzenie softu to stosunkowo nieduża część ich działalności. Są to firmy robiące elektronikę, gdzie nie ma specjalnie dużo pisania kodu. Ta branża wygląda trochę inaczej, niż IT, a z mojego doświadczenia wynika, że głównie w embedded bawią się właśnie elektronicy. Ale oczywiście są firmy, które potrafią docenić to, że ktoś rozumie jak ogarnąć i kod i elektronikę :)

0

Jak oceniacie moje szanse w embedded?

Znajomość języka C oraz C++
Umiejętność programowania mikrokontrolerów AVR i STM32
Znajomość budowy i obsługi komputera
Znajomość systemu FreeRTOS
Umiejętność lutowania i czytania schematów elektronicznych
Umiejętność obsługi oscyloskopu, multimetru

Czego mi jeszcze brakuje?

0

Na start wystarczy. Doucz się koniecznie posługiwania środowiska Keil, basha w Linuxie, podstaw jak pisze się sterowniki urządzeń, QNX także jest popularny, tak samo jak wykorzystanie biblioteki C++/Qt. Oprócz tego poczytaj o architekturze ARM, przejrzyj ich stronę - tam jest mnóstwo informacji. Poza tym: protokoły komunikacyjne czy nawet telekomunikacyjne.

0

Dużą uwagę na twoim miejscu zwróciłbym na elektronikę oraz elektrotechnikę. Jakbyś np źle podłączył przekaźnik do pinu z mikrokontrolera to by było słabo.

0

Ponadto fajnie byłoby znać jakiś program do projektowania PCB (polecam Eagle) oraz do symulacji obwodów elektrycznych, np. LTspice.

0

Eagla kiedyś używałem, zrobiłem jedną płytkę PCB. Podstawy elektroniki i elektrotechniki też jakieś mam. Znajomość basha kiedy się przydaje?

0

Upewnij się, że w CV wymienisz projekty które wykonałeś (nazwa, może opis w kilku słowach (albo wykorzystane narzędzia), link gdzie można znaleźć pełny opis), samo wypisanie umiejętności mało mówi, powinna być możliwość oceniania poziomu.
Zależnie od zastosowania/projektu może być też przydatna umiejętność napisania aplikacji na PC umożliwiająca sterowanie systemem wbudowanym (zmiana parametrów etc.), odbieranie, wizualizacja danych. Ja sam używam Qt do takich zastosowań.

0

Nigdy nie pisałem o swoich projektach w CV(mam tylko jeden któym mógłbym się pochwalić) i pewnie dlatego był taki słaby odzew. Dziś napiszę nowe CV i wyślę.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1