Wasze pytania do potencjalnego pracodawcy

28

Hej,

Natchniony świetnym postem kolegi Anonima http://4programmers.net/Forum/1198250, postanowiłem założyć temat z przydatnymi pytaniami do pracodawcy. Myślę, że dużo osób może na tym skorzystać(szczególnie osoby, które nie wiedzą jak znaleźć dobry zespół/firmę).

Pozwoliłem sobie, kolego Anonimie, skopiować Twoją listę pytań i umieścić ją tutaj w celu łatwiejszego zlokalizowania jej.
Jeżeli macie jakieś swoje ulubione pytania, które pomagają Wam ocenić pracodawcę, to śmiało - dzielcie się nimi. Btw. można pomyśleć o aktualizowaniu listy pytań w tym poście.

Kategoria 1. Zarządzanie technologią

 1. Jak wygląda dobór technologii dla nowego projektu.
 2. Jak zarządzany jest kod aplikacji? Jak weryfikowana jest jego jakość?
 3. Jak zarządzane są zadania, bugi i czas pracy programistów?

Kategoria 2. Środowisko i organizacja pracy

 1. Czy firma inwestuje w narzędzia pracy (komercyjne oprogramowanie, dodatkowy monitor, jak często ulepszany jest sprzęt komputerowy)?
  2, Czy możliwe są elastyczne godziny pracy?
 2. Czy możliwa jest praca zdalna? Jeśli tak to jak często?
 3. Jak wygląda kontakt z przełożonym, jak często odbywają się oficjalne spotkania z przełożonymi i w jaki sposób oceniani są pracownicy?
 4. W jaki sposób jest gromadzona wiedza na temat projektu pod względem biznesowym jak i technicznym?
 5. Czy dostęp do zasobów internetowych nie jest blokowany?

Kategoria 3. Zarządzanie projektami

 1. Jak często rozpoczynają się nowe projekty? Czy firma jest głównym wykonawcą? Czy realizuje własne projekty?
 2. W jaki sposób wycenia się czas trwania projektu oraz pojedyńczych zadań?
 3. W jaki sposób realizowane jest zarządzanie jakością aplikacji? jak testowane są aplikacje?
 4. Jakie metodyki prowadzenia projektów są wykorzystywane?
 5. W jaki sposób architektura systemu jest przekazywana zespołom?

Kategoria 4. Zarządzanie wiedzą

 1. Czy odbywają się wewnętrzne szkolenia? Czy firma wysyła pracowników na zewnętrzne szkolenia?
 2. Jak przekazywana jest wiedza pomiędzy programistami, projektami?
 3. Czy i w jaki sposób wykonywane są przeglądy kodu? Czy są realizowane wspólne przeglądy kodu, programowanie w parach lub inne metodyki zwinne?

Kategoria 5. Firma

 1. Czy pracownik pracuje nad jednym projektem, czy też z czasem zmienia się on?
 2. Jak długo realizuje się przeciętny projekt w firmie? Jeśli czas jest trudny do podania mile widziany jest przedział czasowy.
 3. Kto zajmuje się supportem?
 4. Czy firma oferuje różnego rodzaju bonifikaty? Jeśli tak to jakie?
 5. Czy występuje zjawisko nadgodzin?
 6. Czy pracownicy otrzymują premie? Jeśli tak to na jakich zasadach?
 7. czy można wychodzić w trakcie pracy? - Np. w sytuacji awaryjnej gdy trzeba załatwić sprawy prywatne, pojechać do lekarza itd.. Potem taką zaległość odrobić w innym terminie?

Pozostałe

 • czy można spać w czasie pracy? (warto tutaj doprecyzować dokładnie co się ma na myśli - np. "power nap")
 • czy dostarczycie mi wygodną klawiaturę?

Linki

2

czy można spać w czasie pracy?
czy dostarczycie mi wygodną klawiaturę?

0

Nie wiem, czy ten wyżej to trolling, czy nie. Wiecie dlaczego?
Bo o ile pytanie o spanie jest pewnie trollingiem to mój kolega z pracy zażyczył sobie właśnie między innymi wygodnej podkładki pod rękę (tej co używa się podczas pisania na klawiaturze i korzystania z myszki).
A to był jedynie początek jego bardzo długiej listy życzeń. Pracuje na b2b i dostał wszystko co tylko sobie zażyczył :)

0
Czarny Kot napisał(a):

A to był jedynie początek jego bardzo długiej listy życzeń. Pracuje na b2b i dostał wszystko co tylko sobie zażyczył :)

Czego sobie jeszcze zażyczył? ;) Zapytam z ciekawości...

0

Szczegółów nie znam, ale wiem, że ma 3 monitory, kilka licencji programów, które rozsławił u nas w firmie.
Do tego negocjacje w samej umowie b2b dotyczące urlopów, i pewnych haczyków, które w takich umowach są zawierane. W każdym razie te elementy są już mniej zabawne a po prostu funkcjonalne i sięgają bardziej kwestii prawnych.

30

Niby można zadać te wszystkie pytania, ale i tak nie da się na rozmowie zweryfikować, czy to co odpowiada pracodawca, jest prawdą.

Bo rozmowa kwalifikacyjna, to taka gra, w której jedna strona mówi, że pisze świetny kod i zna perfekcyjnie najnowsze technologie, a druga, że mają świetny kod, i stosują najnowsze technologie. Zazwyczaj wszyscy później są oszukani tak samo, więc nikt nic nie mówi. Gorzej, gdy kandydat jednak nie ściemniał.

3

@somekind właśnie zastanawiam się od pewnego czasu - w świecie IT duży nacisk kładzie się na HR, co nie jest nowinką. Natomiast prawie zawsze mówi się o sprawdzaniu, testowaniu i egzaminowaniu pracownika. Co musimy zrobić żeby najlepiej wypaść, czego pracodawca wymaga, nie możemy kłamać itp. itd. Wymyślane są różne narzędzia sprawdzające umiejętności pracownika i tego, czy nie kłamie.

Niestety pomija się kwestię tego, co i jak może nam wciskać pracodawca - ma tu pełne pole do popisu. Najnowsze technologie, świetny zespół, same nowe rozwijające projekty, szkolenia i co sobie nie wymarzysz. Potem idziesz do firmy i siedzisz w bugach legacy software sprzed 10-15 lat. To jest fair?

Idziesz na kolejny wykład z HR'u i tam znowu: personal brending, jak zrobić CV, jak zadowolić pracodawcę. Chciałbym trafić na prelegenta, który opowiedziałby się za drugą stroną.

1

"Pracodawca" to abstrakcyjne pojęcie. Np. jakaś firma może być twoim przyszłym pracodawcą, ale zwykle rozmiasz z konkretnym człowiekiem: pracownikiem HRów, szeregowym programistą, potencjalnym managerem, architektem systemu, scrum masterem czy team-leadem czy kimkolwiek innym. I to z o czym rozmawiasz, dostosowujesz do tego z kim rozmawiasz. Mimo wszystko czasami trzeba powiedzieć coś innego rekruterowi, a coś innego developerowi.

A przede wszystkim rozmowa to rozmowa, a nie jeden z dziesięciu.

0

To nie pytanie, ale warto poprosić na rozmowie, żeby pozwolili rzucić okiem na tzw. stajenkę, szwalnię ;) , czy jak tam nazywają miejsce, gdzie pracują potencjalni przyszli koledzy. Obraz czasem wart 1000 słów.

0

Pytania niby dobre ale bardziej żeby zabłysnąć na rozmowie "zainteresowaniem" firmą i nie byciem totalnym świeżakiem niż żeby faktycznie się czegoś dowiedzieć.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0