Wieje nudą, co robić...

0

Pracy jest dużo w aplikacjach webowych (backend) i skłaniam się ku tej ścieżce w pracy zawodowej. Jednak moje dotychczasowe doświadczenia pokazały, że praca nad takimi aplikacjami nie jest zbyt ciekawym zajęciem. Być może to mój pech z natrafieniem na nudne projekty.

Czy u was jest inaczej? Możecie podać przykłady, typy ciekawych aplikacji nad którymi pracowaliście? Co wam się w nich podobało?

Nie zrozumcie mnie źle, lubię programować. Nie wiem czy nie zacząć uczyć się czegoś innego.

0

Mi też się nudzi na codzień. Rozwiązaniem jest przeglądanie for, uczenie się jakichś bibliotek czy innych języków. Ciekawa praca IMO jest przy np. silnikach bazy danych, silnikach gier, kompilatorach czy jakichś łazikach marsjańskich. Może @Krolik albo @Shalom się wypowiedzą, bo afair oni mają w miarę ciekawą pracę.

1

Ja się nie nudzę , ale taki mam charakter, bawię się tym tak jak te x lat temu, kiedy zaczynałam.

0

Ale co Cie nudzi? Kod jest nudny(np spaghetti) ? Domena jest nudna? taski są w stylu zrób to co wczoraj tylko zmień pola na inne?

0

Nudzą mnie taski, bo wymagają mało myślenia.

1

Ok to może oznaczać dwie rzeczy:

  1. Projekt nie wymaga tasków wymagających myślenia.
  2. Wymaga, ale Ty ich nie dostajesz. (bo sobie nie poradzisz, bo ktoś inny woli zrobić powodów może być wiele).

W 1 przykładzie - zmień projekt/pracę. Ale szukając upewnij się, że projekt tego wymaga czego szukasz. Określ to na rozmowie. Są wymagające i ambitne projekty, są i nudne :) Niektórzy robią stronkę dla Cześka inni dla ESA, jeszcze inni zajmują się HFT w bankach. Sprawdź też, czy masz potrzebne umiejętności by zajmować się ciekawszymi zagadnieniami.

w 2 przykładzie porozmawiaj o tym z kimś kto te taski rozdaje/tworzy. Zespołem, leadem.

0

@Wybitny Samiec może uderzasz w złe firmy? Poza tym moim zdaniem z każdego projektu można zrobic coś ciekawego, kwestia podejścia. Nawet jeśli taski nie wydają sie specjalnie ciekawe to może technologicznie da się tam zrobić coś ciekawego? Użyć jakiejś nowej technologii / biblioteki?

No i oczywiście jak zawsze polecam sprawdzać:
http://jobs.web.cern.ch/latest-jobs
http://www.esa.int/About_Us/Careers_at_ESA/Vacancies
http://www.space-careers.com/jobsearch.html

1

z tego co pamietam nigdy na samym poczatku pracy w danej firmie nie dostawalam kosmicznie interesujacych zadan i wielkich wyzwan, dopiero jak troche sie wykazalam w klepaniu podrzednych czesci systemu to zaczelam robic bardziej kluczowe rzeczy.
pomijajac mozliwosc zmiany pracy - jesli czujesz ze twoje zdolnosci sie marnuja to popros o cos ambitniejszego do roboty. inna opcja - zrob zadania ktore dostajesz wyjatkowo porzadnie i postaraj sie cos przy tym nauczyc. wbrew pozorom praktycznie kazdy wiekszy kawalek kodu moze byc napisany lepiej.

0

tez chcialbym sie nudzic zamiast frustrowac

2

Poczytaj o flow ("przepływie"):

"In positive psychology, flow, also known as the zone, is the mental state of operation in which a person performing an activity is fully immersed in a feeling of energized focus, full involvement, and enjoyment in the process of the activity. In essence, flow is characterized by complete absorption in what one does. "
https://en.wikipedia.org/wiki/Flow_(psychology)

Bycie we flow sprawia, że praca bywa strasznie przyjemną czynnością.

Żeby osiągnąć flow:

Schaffer (2013) proposed 7 flow conditions:
Knowing what to do
Knowing how to do it
Knowing how well you are doing
Knowing where to go (if navigation is involved)
High perceived challenges
High perceived skills
Freedom from distractions

Postaraj się o spełnienie w swoim miejscu pracy tych warunków i będzie super. Nie będzie to łatwe, ale wiedząc które z tych rzeczy masz zapewnione, a których Ci brakuje bedzie łatwiej się zbliżyć do ideału. Gl.

1

NIektorzy krytykuja prace we "flow" (Uncle Bob ;)).

Co do problemu idz do mc donalda, albo na budowe :) - potrzebujesz szerszego spojrzenia aby uniknac sytuacji ze do konca zycia bedziesz jeczal... ;)

0

Dzięki za link do artykułu o flow.

Problem z tym jest tylko taki: High perceived challenges. W swojej obecnej pracy (korpo nie związanej z IT, całe szczęście jeszcze tylko 2tyg i zaczynam pierwszą pracę w IT :)) będąc w pewnej dziedzinie specjalistą dostaję taski na poziomie podstawówki: "sprawdź coś tam i wypełnij mega długaśną tabelkę w Excelu. Jak nie pasuje coś tam - to sprawdź coś tam jeszcze i wypełnij drugą jeszcze dłuższą tabelkę". To nawet jeszcze dało by się przeżyć, bo zgodnie z diagramem "Mental state in terms of challenge level and skill" powinienem mieć Relaxation - i faktycznie tak czasami, klikam to co trzeba nie przejmując się za bardzo niczym i postępuje zgodnie z tymi durnymi procedurami. Nie uwzględniony został jednak jeden fundamentalny jak dla mnie problem - pewnie w większości polskich firm spotykany, mianowicie jakość narzędzi pracy. Jeśli mam do wykonania mega prostą czynność, a męczę się z tym przez kilka godzin bo:
a) ktoś zrobił coś wcześniej źle, co skutkuje tym, że musisz po nim poprawiać przez 2h po czym 5min wykonywać swoje zadanie (to akurat chyba często spotykane w dev?)
b) program który do tego służy wypieprza się na plecy co 5min, w rezultacie tą samą żmudną czynność musisz wykonywać kilka razy, bo może po kolejnym restarcie systemu się nie wyłoży
c) system i organizacja u pracodawcy leży i kwiczy, coś co powinno być banalne jest skomplikowane do granic możliwości, w rezultacie każdy robi jak chce i kończy się na totalnym burdelu zamiast organizacji
W takich warunkach ciężko osiągnąć "Relaxation" czy "Control" albo "Flow".

Niemniej jednak dzięki za artykuł. Psychologia pracy jest cholernie ważną rzeczą.

0

Wieje nudą, co robić...

Zmienić pracę.

1
tamtamtu napisał(a):

NIektorzy krytykuja prace we "flow" (Uncle Bob ;)).

@tamtamtu
Link, please.

0
tamtamtu napisał(a):

Co do problemu idz do mc donalda, albo na budowe :) - potrzebujesz szerszego spojrzenia aby uniknac sytuacji ze do konca zycia bedziesz jeczal... ;)

Mam to już za sobą ;)

Fajnie by było, jakby ktoś się odniósł do mojego pytania - czy jeśli nudzi mnie pisanie aplikacji webowych, to spróbować pracy w programowaniu czegoś zupełnie innego, czy poczekać na ciekawsze projekty? Są w ogóle jakieś ciekawe webowe projekty?

0

Ale ja się odniosłem parę postów wcześniej...

0

Są w ogóle jakieś ciekawe webowe projekty?

Open source.

np. Rzeczy związane z ekosystemem ReactJS (powstają coraz to nowe biblioteki/narzędzia wokół tego - jeśli nie interesuje cię kasa, a fun, to równie dobrze możesz sam napisać jakąś bibliotekę fluxową, czy zestaw komponentów albo narzędzie do debugowania).

Ekosystem ThreeJS też się rozwija, ludzie piszą w tym różne ciekawe rzeczy, łącznie z klikalnymi edytorami modeli.

Ekosystemy wokół innych frameworków też się rozwijają. Nic nie szkodzi robić coś wokół Angulara czy czegoś tam (np. bibliotekę komponentów, narzędzie do debugowania etc.).

Również jeśli masz jakiś pomysł na ciekawą wtyczkę do Gulpa, PostCSSa, Atoma, Chrome'a czy Firefoxa, która ułatwi development apek webowych etc. to również masz szansę na robienie czegoś ciekawego i przydatnego.

Więc: jeśli odrzucić paradygmat "za każde programowanie musi być kasa" i dłubać sobie hobbystycznie po godzinach, to ciekawe projekty są. A jeśli nawet nie ma, to jest to jeszcze lepszą informacją, bo jak nie możesz znaleźć żadnego ciekawego projektu, to możesz zawsze być pionierem i samemu go zacząć robić. A każdy pomysły jakieś tam ma.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1