Okres próbny na umowę o dzieło

0

Czy często można się spotkać z przypadkiem gdzie firma na okres próbny proponuje umowę o dzieło a po 3 miesiacach umowę o prace na czas nieokreślony ? Jak to świadczy o firmie ? Warto w takich firmach pracować ?

0

Z pewnością fakt, że firma proponuje umowę o pracę na czas nieokreślony jest nieco podejrzany.

0

W czym B2B jest lepsze od umowy o pracę na czas nieokreślony biorąc pod uwagę:

  • ryzyko choroby (i zwolnienie lekarskie i to jest w ogóle usprawiedliwieniem???)
  • odpowiedzialność za firmowy sprzęt
  • urlopy
  • kodeks pracy
  • okres wypowiedzenia

a nie tylko pod względem kosztów?

Umowa o dzieło ma to do siebie że za nie wykonanie zadania w terminie można nie zapłacić albo zażądać kar, powiedzmy 1% za każdy dzień zwłoki, za dzieło słabej jakości można mniej zapłacić, nie tak jak na umowie o pracę gdzie pracownik otrzyma wynagrodzenie ustalone bez względu na jakość kodu i jakie są postępy. To nie jest tylko taki trend do przenoszenia ryzyka na pracowników? Jak się programista wywiąże z umowy to później umowa o pracę na czas nieokreślony? Programista który przejdzie "okres próbny", choć jak dla mnie biorąc pod uwagę czym jest UoD to trochę nie trafione określenie, może nie poradzić sobie z innymi projektami a dostanie pracę na stałe i co wtedy?

4

W czym B2B jest lepsze od umowy o pracę na czas nieokreślony biorąc pod uwagę:

  • ryzyko choroby (i zwolnienie lekarskie i to jest w ogóle usprawiedliwieniem???)

Lepsze jest w tym, że sam decydujesz jakiej wysokości składkę chorobową opłacisz. Jak masz obawę, że będziesz dużo chorował, to opłacasz sobie najwyższą składkę i masz wyższe zasiłki niż na umowie o pracę. A jak generalnie nie chorujesz, to możesz wcale chorobowego nie opłacać i nie masz zasiłków. Twój wybór.

  • odpowiedzialność za firmowy sprzęt

Tu jest tak samo, zepsujesz to płacisz:
"Pracownik, któremu powierzono sprzęt firmowy, na podstawie przepisów Kodeksu pracy (dalej K.p.) ma obowiązek sprawowania nad nim pieczy oraz ponosi pełną odpowiedzialność w razie jego uszkodzenia lub utraty. Odpowiedzialność ta wynika z art. 124 K.p., który stanowi że pracownik odpowiada w pełnej wysokości za szkodę powstałą w mieniu stanowiącym własność pracodawcy (może być to dowolny sprzęt firmowy)."
http://prawo.money.pl/aktualnosci/okiem-eksperta/artykul/odpowiedzialnosc;pracownika;za;sprzet;firmowy,70,0,1156422.html

  • urlopy

B2b jest tu lepsze w tym, że możesz sobie wynegocjować długość urlopu. Możesz np. zaproponować, że nie będziesz brał wcale urlopów, ale chcesz więcej kasy za to. Możesz też umówić się, że pracujesz pół roku, a drugie pół roku nie.
Ale absolutnie najlepsze w b2b jest to, że urlopu nie mogą ci odmówić. Mogą za niego nie zapłacić, ale nie mogą cię zmusić do przyjścia do pracy w danym dniu w danych godzinach. Mówisz im, że cię nie będzie, to cię nie będzie i już.

  • kodeks pracy

Na b2b jest lepsze to, że nie obowiązuje :D Przeczytałeś kiedykolwiek kodeks pracy? To jest bardzo gruba, smutna książka.

  • okres wypowiedzenia

Jak wyżej, najlepsze jest to, że sam negocjujesz jego długość.

może nie poradzić sobie z innymi projektami a dostanie pracę na stałe i co wtedy?

No to wtedy pracuje na stałe...

0
LukeJL napisał(a):

Z pewnością fakt, że firma proponuje umowę o pracę na czas nieokreślony jest nieco podejrzany.

"Po prostu uważam umowę o pracę na czas nieokreślony za niekorzystne rozwiązanie dla pracownika..."

Możesz coś więcej na ten temat napisać? Dlaczego developer powinien preferować umowę na czas określony nad umową na czas nieokreślony? Oczywiście przy założeniu nie bycia studentem (poruszyłeś wcześniej przykład bycia studentem i omijania UoP, z czym się zgodzę).

0
Spinaczer napisał(a):

Możesz coś więcej na ten temat napisać? Dlaczego developer powinien preferować umowę na czas określony nad umową na czas nieokreślony?

Tu nie chodziło o umowę na czas określony vs. czas nieokreślony, tylko o UoP vs. B2B.

0

Odświeżam wątek

A czy wiadomo coś czy jak ktoś pracuje na umowę o dzieło przykładowo 3 miesiące i się nie sprawdzi np, po 1 miesiącu uzna, że jest za trudno, albo szef uzna, że pracownik sobie nie radzi czy wtedy można normalnie zerwać umowę i pracownik nic nie będzie musiał oddawać z wynagrodzenia chodzi oczywiście o to wynagroidzenie za maj jak się zdecydował pracowac maj czerwiec lipieci na początku czerwca skończył ?

0
pol90 napisał(a):

i pracownik nic nie będzie musiał oddawać

Na umowę o dzieło nie jesteś żadnym pracownikiem i nie dostajesz wynagrodzenia, to umowa cywilnoprawna na wykonanie jednego dzieła, jeśli dzieło ma charakter cykliczny to jest umową o pracę i możesz to zgłosić do PIP, dostaniesz zaległe składki, a fałszywy "pracodawca" karę od 1000 - 30000zł.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1