Kilka pytań dotyczących CV staż/junior

0

Cześć. Za jakiś czas planuję porozsyłać CV do kilku firm w okolicy. Celuję raczej na stażystę, z racji na to iż chcę zdobyć doświadczenie, nie koniecznie przy tym wiążąc się z firmą na długie miesiące, ponieważ zamierzam się relokować. Mam przy tej okazji kilka pytań. Post jest dosyć długi. Czujcie się wolni do odpowiedzenia na dowolną ilość pytań.

Technologie i języki. Startuję na Javowca i powiedzmy, że bardzo dobrze czuję się w Javie SE, w miarę w Springu/Hibernate. Dodatkowo od czasu do czasu działam coś w JS, ale bez fajerwerków. Nie chcę tego wszystkiego jednak wrzucać do jednego worka, jako bym był równie dobry we wszystkim. Nie wiem jaki podział wprowadzić. Według doświadczenia? Mało miarodajne wyniki, jako że nie jest to doświadczenie zawodowe. Opisowo, w stylu "Relatywnie dobry w [...]", "Coś tam wie w [...]" i "Od biedy da radę w [...]"? Inaczej? Jak?

Odpłatne projekty. Zdarzyło mi się wykonać ostatnimi czasy kilka zleceń, szczególnie dla studentów. Nie nauczyły mnie raczej niczego, nie chcę ich pokazywać, ponieważ były to w większości małe projekciki, najwyższych lotów zlecenie trafiło mi się z generowaniem bełkotu za pomocą łańcuchów Markowa. W portfolio mam o wiele silniejsze karty. Czy warto w ogóle wspomnieć w CV oraz na ewentualnej rozmowie o tych projektach? Czy nie ośmieszę się wpisując w doświadczeniu wzmiankę "realizował odpłatnie projekty studenckie"? Czy jest to chociaż w najmniejszym stopniu równowaga dla posiadania studiów? grabs popcorn

Zdjęcie. Umieścić? Tak/Nie.

Technologie, które znam, ale nie chcę w nich pracować. Co z HTML i CSS? W miarę znam, jednak nie chciałbym robić tego w pracy, bo średnio mnie to kręci i front-end w ogóle nie jest moją najlepszą stroną. Z ciekawości poświęciłem trochę czasu dla Scali i Pythona, *warto o tym wspomnieć? *Osobiście odpowiedziałbym Nie/Nie, jednak oto pytam.

Edukacja i wiek. Nadal uczęszczam do szkoły średniej. Czy powinienem w ogóle tworzyć rubrykę edukacja? Czy może lepiej w paragrafie 'o sobie' wspomnieć co w życiu robię i ile mam lat?

Znajomość środowisk. Eclipse, NetBeans oraz IntelliJ. Środowiska znam na tyle, że znam skróty klawiszowe (w rzeczywistości wszędzie customowo poustawiałem takie same), używam debuggera i potrafię profilować kod, co nie koniecznie często mi się zdarza. *Czy mogę i czy warto napisać, że znam te środowiska? *

Znajomość baz danych. Używałem MySQL, OracleDB. Jednak moje użycie baz danych ogranicza się do pisania kwerend w edytorze i execute. Więc ciężko powiedzieć bym je znał, jednak dziwnie według mnie wyglądałaby w CV znajomość SQL bez znajomości żadnej bazy danych. Czy mogę napisać, że znam rozwiązania Oracle i MySQL?

Niepełny etat. Interesuje mnie praca na powiedzmy 3/5 etatu. Nie miałbym problemu z pracą w weekendy, bo i tak zazwyczaj się nudzę. Wątpię jednak by jakaś firma przystała na to. Czy fakt iż nie mogę pracować na pełny etat bardzo psuje moje szanse na zatrudnienie? Czy często zdarza się możliwość pracowania w weekendy? W takiej opcji mógłbym wyrobić cały etat.

Pozostałe. Testy jednostkowe wrzucić do głównych technologii, czy do tych pozostałych? Czy warto wpisać znajomość np. Joda time, tworzenia projektu przy pomocy Mavena i tego typu rzeczy? Czy kogoś interesuje jakie książki o Javie przeczytałem? Co jeszcze mogę dodać w CV, co mogłoby oczarować rekrutera?

6
  1. Ja uważam że albo coś umiesz albo nie umiesz i tyle. Nie ma sensu robić jakiegoś stopniowania.
  2. Możesz napisać po prostu że w okresie od ... do realizowałes freelancersko projekty w takiej czy innej technologii
  3. Jasne że warto napisać! Tak samo jak o takich oczywistościach jak git czy svn
  4. Jeśli potrafisz zrobić w tych bazach tabele i cośtam skonfigurować to napisz. Aplikujesz na kodera a nie DBA więc nikt nie będzie cię pytał o cuda.
  5. W weekendy raczej odpada ale z pracą na kawałek etatu nie ma żadnych problemów.
  6. Podziel CV technologicznie a nie po "typie skilla". Tzn nie pisz np. w jednej kategorii wszystkich języków programowania, tylko zrób osobną kategorię dla Javy (i technologii javowych), Web, DB, OS, Tools, Tests...
1

Technologie i języki: Zgadzam się z Shalomem - pisz to co znasz. Alternatywnie jednak zdarzało mi się widywać stopniowanie w formie gwiazdek, np. C++ 4/5 gwiazdek. Jeśli jest to estetycznie zrobione, to ujdzie.

Zdjęcie: Moim zdaniem dawać.

Technologie, które znam, ale nie chcę w nich pracować: ja bym nie wspominała w CV. Wg mnie wpisywanie czegoś do CV oznacza gotowość do pracy w tej działce. Ewentualnie można wspomnieć na rozmowie o tym.

Znajomość środowisk. Z Twojego opisu wynika że znasz je w stopniu umożliwiającym swobodną pracę. To wystarczy, możesz wpisać.

Niepełny etat. Pełno studentów pracuje na niepełny etat. Na pracę w weekendy nie licz.

0

Jeśli potrafisz zrobić w tych bazach tabele i cośtam skonfigurować to napisz. Aplikujesz na kodera a nie DBA więc nikt nie będzie cię pytał o cuda.

o cuda może i nie, ale o crud'a tak

2

Technologie - pamiętam jak sam w CV miałem listę technologii i języków wypisanych licząc że coś mi to da. Po pierwszej rozmowie kwalifikacyjnej pozbyłem się 3/4 rzeczy. CV piszesz uwzględniając stanowisko na jakie aplikujesz. Jeśli startujesz na Junior Java Developer to kompletnie nie widzę sensu wypisywania C#, Asemblera czy PHP (chyba że w firmie są zespoły które również piszą np. w C++ to wówczas warto wspomnieć).

Zdjęcie - ostatnio szukaliśmy do zespołu programisty, przyszło trochę CV i na kilku z nich nie było zdjęcia. To oczywiście moje subiektywne zdanie i pomimo że nie skreślałem tych osób to gdzieś podświadomie widząc zdjęcie łatwiej jest chyba komuś zaufać i zaprosić na rozmowę.

CV to Twój pewnego rodzaju życiorys zawodowy/wizytówka. Nie widzę sensu umieszczania w nim więc technologii w których pracować nie chcesz. Ja podobnie nie czuję się mocny we froncie więc aplikując gdzieś na rozmowach kwalifikacyjnych o tym czasami wspominałem. Ale w CV jest to zbędne.

W kwestii znajomości środowiska to nigdy nie zdarzyło mi się żeby ktoś to jako tako weryfikował, jednakże jeśli ogarniasz coś więcej niż customowe ustawienia to oczywiście warto wspomnieć. Jeśli nie to bezsensu ponieważ jeśli trafisz na spotkaniu rekrutacyjnym na zadania praktyczne i będziesz miotał się z myszką lub touch padem zamiast skakać skrótami to nie będzie najlepiej o Tobie świadczyło.

Co do Mavena itd. to wydaje mi się że najlepszym rozwiązaniem po opisaniu języków itp które znasz dodać coś w stylu:
"Frameworki i narzędzia:"
I wtedy opisać Maven'a, Springa, Hibernate itd itd. Joda to bym sobie raczej odpuścił.

Co do testów to bym się wahał czy w ogóle je pisać. Wydaje mi się że pisząc kod to takie wręcz oczywiste że pokrywa się go testami. Lepiej moim zdaniem dodać do tego co opisałem wyżej np jUnit, Mockito itp.

Co dodać to wiele już zostało powiedziane ale może co odjąć.. Na pewno nie pisz takich banalnych tekstów jak:
"ZAINTERESOWANIA:

  • muzyka
  • film
  • itd itd"

Serrio coś takiego się zdarza i nigdy nie ogarniam jak można coś takiego pisać. Jeśli już faktycznie ktoś się upiera przy punkcie z zainteresowaniem czy hobby to niech to będą przemyślane pozycje i związane z pracą a nie pierdzielniki do zapełnienia pustego miejsca na kartce.

0

Jeżeli masz całkiem przyzwoite umiejętności w kodzeniu, to fakt, że chodzisz jeszcze do liceum, a zatem jesteś bardzo młody dla rynku pracy, a jednak już sobie radzisz, może być akurat w tej branży wielkim atutem, gdzie na 40 latków spoglądają czasem jak na starców (nie wszędzie, ale jednak). Także radzę jak najbardziej zawrzeć mimo wszystko ten dział EDUKACJA. A jeżeli dodatkowo np. to jest jakieś dobre liceum, to można wspomnieć o tym jednym słowem w LM. Tutaj to wszystko in plus, bo nie oszukujmy się, ale młody szybciej chłonie.

3

@eL z tymi zainteresowaniami to nie jest tak do końca ;) Zwykle na rozmowach wykorzystują je do testowania znajomości języków obcych po prostu. Nikogo to generalnie nie obchodzi ale przynajmniej mogą o coś spytać w obcym języku.
Z wypisywaniem technologii trzeba to robić z głową oczywiście. Nie wypisujcie wszystkich języków które kiedykolwiek widzieliście bo to nie ma sensu i źle wygląda. Przykro mi ale jak ktoś jest młody to po prostu nie ma siły żeby znał 10 języków i 20 frameworków. Nawet doświadczeni programiści rzadko kiedy w danej chwili czują sie na siłach żeby pisać w więcej niż 2 max 3 językach. Jak nie używasz na codzień to wypada z głowy. Co z tego że na studiach miałem Pascala, Ocamla, Erlanga czy C# i cośtam w nich napisałem kiedyś, jeśli teraz po prostu ich nie używam? Wpisanie ich w CV mija sie z celem.

Niemniej nie warto też przesadzać w drugą stronę i jak aplikujemy na Java developera to wpisać tylko javę. Bo nigdy nie wiadomo co konkretnie jest potrzebne i może akurat znajomość Pythona jest mile widziana bo mają jakieś dodatkowe moduły pisanie w Jythonie? Albo mile widziana jest znajomość C++ bo mają jakiś fragment w JNI i chcą mieć osobę która rozumie co się w tamtym kodzie dzieje?

Moja rada jest taka żeby nie ściemniać. Znasz coś na takim poziomie że możesz siąść i w tym swobodnie pisać? To wrzuć do CV.

1

Z tym dodawaniem technologii, które umiem, ale nie chce w nich pracować to bym był na Twoim miejscu ostrożny. Ja dostałem raz task'a z zadaniem w PHP bo na rozmowie jak mnie o to zapytano to powiedziałem szczerze, że coś tam jakieś pierdoły pisałem operacje CRUD na bazie, obsługa sesji etc. W innej pracy natomiast dostałem projekt w BI + hurtownia danych bo wiem co to eksploracja danych. Fakt to były JanuszSofty.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1