Pierwsza faktura na B2b

0

Przyszedł ten czas, że muszę wystawić moją pierwszą fakturą w życiu, a więc w "Data sprzedaży" umieszczam datę zakończenia wykonywania usług racja? A więc dajmy to, że chce wystawić fakturę za sierpień więc będzie to 31-08-2015? Fakturę wystawiam z dniem 07-09-2015, i termin płatności to 21-09-2015. I teraz pytanie, w KPIR wpis o przychodzi rejestruję jeszcze w sierpniu (ze względu na date sprzedaży) czy już w wrześniu (data płatności?).

0

jesli faktura jest za sierpien to wystawiasz na 31.08 i podatek(i vat) placisz za sierpien. To kiedy Ci zaplaca nie a zadnego znaczenia

1

Fakturę za sierpień możesz wystawić we wrześniu, podajże do 7 dni po wykonaniu usługi, ale w przypadku usług ciągłych, obowiązek podatkowy i tak powstaje z ostatnim dniem danego okresu rozliczeniowego (bo to jest dzień wykonania usługi), czyli w tym przypadku z końcem sierpnia. Czyli niestety zaliczkę musisz zapłacić do 20. września i to nawet jeśli klient Ci fizycznie nie zapłaci tej faktury. W przypadku gdyby permanentnie nie zapłacił, to podobno są jakieś możliwości odzyskania zaliczki, tj. wrzucenie nieotrzymanej kwoty w koszty po jakimś czasie, ale nie jest to wcale łatwe i jest obwarowane wieloma ograniczeniami (nigdy tego na szczęście nie miałem okazji robić, bo mi wszyscy jakoś zawsze płacili).

Jeśli chodzi o datę zapłaty za usługę, to ma ona znaczenie jeśli nastąpiła przed wystawieniem faktury. Czasami jest tak, że wystawia się fakturę pro-forma, która nie jest dokumentem księgowanym, na jej podstawie klient płaci, a następnie zapłatę dokumentuje się fakturą VAT wystawioną po otrzymaniu płatności (wtedy na fakturze zwykle stwierdza się "pozostało do zapłaty: 0 zł"). W takiej sytuacji przepisy wyraźnie stwierdzają, że obowiązek podatkowy powstaje w momencie otrzymania płatności, a nie dopiero w momencie wystawienia faktury.

0

to jest ten ból że jak nie otrzymasz zapłaty to i tak podatek musisz zapłacić, podobno ma sie to zmienić, ale czy na pewno to nie wiem ...

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0