Kiedy ubiegać się o pracę?

0

Witam, kilka dni temu zacząłem uczyć się języka C++(Grębosz i tutorial Od zera do gier kodera) i tutaj pojawia się moje pytanie, ile miesięcy powinienem poświęcić na naukę programowania (zakładając że będę się uczyć około godziny dziennie, 5-6 dni w tygodniu) zanim złoże podanie o staż w jakiejś firmie?
Czy pół roku wystarczy? Zakładając że w międzyczasie przerobię jedną czy dwie książki o algorytmice i poczytam trochę o wzorcach projektowych? Z góry dziękuje za odpowiedź.

0

Miesiąc styknie.

0

(zakładając że będę się uczyć około godziny dziennie, 5-6 dni w tygodniu

Troszkę za mało żeby się skupić lub cokolwiek nauczyć. Polecałbym 3 godziny dziennie, chodź i tak zależy wszystko od twoich predyspozycji. Oczywiście jak wszędzie same książki Ci nic nie dadzą, musisz zastosować swoją wiedzę w praktyce. Napisz jakieś proste aplikacje, było już wiele tematów na forum o tym, możesz znaleźć sporo pomysłów co napisać.

A ile ci to zajmie kiedy będziesz pracował? To zależy od ciebie myślę że jak już napiszesz parę aplikacji już powinieneś się powoli rozglądać za jakąś pracą jako programista za 2tysiące złotych.

3

Najpierw zastanów się w jakiej firmie chcesz pracować i co programować i czy C++ rzeczywiście jest właściwym językiem. Ze znajomością C++ mógłbyś ubiegać się o pracę w firmie CD Projekt RED przy produkcji Wiedźmina, ale wątpię żeby wiedza wyniesiona z jednej książki była wystarczająca. W większości firm język C++ jest raczej nieprzydatny bo tam używa się albo C# albo Javy albo Objective-C albo PHP.

3

:D :D Czyli 5-6 godzin w tygodniu, czyli w ciągu pół roku poświęcisz na naukę całe ~140 - ~170 godzin. Zapomnij. Nawet podstaw języka sie nie nauczysz, a o podstawach programowania to nawet nie będę mówił. No i taki podział że 1 godzina dziennie to też zupełnie rozwala sprawę bo wiele problemów wymaga "wczucia się" które zabiera czas.

Gdybyś umiał programować i chciał zacząć pracę w nowym języku to uznałbym że to się da zrobić (bez tej głupoty o 1 godzinie dziennie), ale w wersji "od zera do bohatera" to nie ma szans.

0

@Igor1981 Języka C++ mam zamiar uczyć się na początek, potem za jakiś czas wezmę się za Jave.

@Shalom Godzinę dziennie mam zamiar spędzić na samym czytaniu książek i przerabianiu przykładów, ćwiczeń. Na pisanie programów mam zamiar spędzić około 1-2 godzin dziennie, więc tyle ile poleca Heheczek.

3

Weź lepiej poświęć na naukę programowania 8 godzin dziennie przez 5 dni w tygodniu, to wtedy będzie jakiś efekt.

0

@Igor1981 Na sam początek mam zamiar poświęcić mniej czasu na samo programowanie(przerabianie ćwiczeń ze SPOJa,algoligi itp.).
Jak już będę więcej umiał to wtedy będę spędzał więcej czasu na pisaniu programów, nawet do 5-6 godzin dziennie.

2

To ja proponuje już zacząć zamiast prowadzić bezproduktywne dyskusje na forum. Ucz się i w pewnej chwili uznasz że jesteś gotowy.

3

ile miesięcy powinienem poświęcić na naukę programowania (zakładając że będę się uczyć około godziny dziennie, 5-6 dni w tygodniu) zanim złoże podanie o staż w jakiejś firmie?
Czy pół roku wystarczy?

Pytanie jest źle zadane. Nie powinieneś pytać "ile czasu powinienem się uczyć zanim..." a raczej "co potrzebuję umieć z programowania, jakie umiejętności potrzebuję nabyć, zanim złoże podanie o staż w jakiejś firmie?". Pracodawcę nie obchodzi czy się uczyłeś tydzień, rok, czy 10 lat, tylko twoje realne umiejętności (a każdy się uczy z inną prędkością przecież).

Czy pół roku wystarczy? Zakładając że w międzyczasie przerobię jedną czy dwie książki o algorytmice i poczytam trochę o wzorcach projektowych?

O wzorcach projektowych nie "czyta się trochę" tylko się je stosuje w praktyce. W książce to możesz co najwyżej przeczytać jakie są powszechnie stosowane wzorce, ale żeby je umieć zastosować i żeby wiedzieć kiedy je zastosować, a kiedy ich nie stosować... do tego musisz mieć już praktykę, doświadczenie. Nie nabędziesz tego przez pół roku. Będziesz jak teoretyk co najwyżej. Ja bym sobie na twoim miejscu darował wzorce, a poświęcił czas na dobre opanowanie podstaw języka, czy podstawowych bibliotek, i nauczył robić proste programy. Na wzorce przyjdzie czas.

(zakładając że będę się uczyć około godziny dziennie, 5-6 dni w tygodniu)

Coś słabo. Nie wiem jaka jest twoja sytuacja, ale zakładając nawet , że chodzisz przez 8 godzin dziennie do pracy, i godzinę(x2) dojeżdżasz, 7 godzin śpisz, i 2-3 godziny jesz, myjesz się itp. zostaje 4 godziny dziennie czasu, żeby coś porobić. No i weekendy.

Albo masz mniej czasu niż wynika z moich wyliczeń (może pracujesz po 12 godzin, może wszystkie weekendy masz zajęte, może na dodatek studiujesz jednoczesnie pracując etc.), albo po prostu lecisz sobie trochę w kulki planując ucząc się 5-6 godzin tygodniowo. Prosta, łatwa droga... ;P

Jak już będę więcej umiał to wtedy będę spędzał więcej czasu na pisaniu programów, nawet do 5-6 godzin dziennie.

tyle, że nie będziesz więcej umiał, jeśli nie będziesz spędzał więcej czasu na pisaniu programów. Najpierw trzeba włożyć(zainwestować czas), żeby potem wyjąć(więcej umieć).

No i w ogóle co to za podejście. Nauka programowania ileś godzin tygodniowo. Projekty trzeba robić. Programy pisać. Gry wymyślać. A nie uczyć się dla samej nauki i dostania się na staż.

0

W moim przypadku to było ok 1 roku bo 10-20h w tygodniu (czasami duzo wiecej).

Nie bylem i nie jestem studentem. Jedynie komputery to moje hobby od 8 roku zycia.

Po takim roku nauki bylem na poziomie bliskim mid deva.

Pozdrawiam
Frontend developer

ps. I nie zacząłem od stazu, tylko dostalem etat.

1

O ile nie ogranicza cię bardzo czas, to polecam ci planować naukę na zasadzie tasków zamiast konkretnej ilości czasu. W ten sposób twoja nauka będzie o wiele bardziej efektywna. W moim przypadku jest tak, że ciężko mi zostawić coś niedokończonego/niedziałającego i pójść spać, ew. zacząć jakąś rozrywkę, bo będę się zastanawiał o czym zapomniałem. Na etat to się jeszcze w życiu napracujesz ;)

0

No, to samo napisałem stronę wcześniej. Zadania, projekty, a nie godziny.

Z jedną rzeczą będziesz się męczył przez tydzień (i przez tydzień nie ruszysz z miejsca), a drugiej rzeczy nauczysz się w ciągu godziny.

Jednego dnia będziesz w stanie przysiąść z 6-8 godzin do programowania, w innym dniu będziesz niewyspany, zmęczony i po godzinie nie będzie ci się chciało dalej w to brnąć. Ew. możesz się zmuszać, ale będzie to nieproduktywne.

Więc postęp w nauce będzie zależny od wielu innych czynników niż tylko dupogodziny (chociaż one też są ważne, tyle, że właśnie nie bezpośrednio. Ważne jest, żeby w ogóle wydzielić sobie dużo czasu na programowanie, ale już to czego się nauczy człowiek po np. kilkudziesięciu czy kilkuset godzinach nauki? Tego się nie da określić. Każdy uczy się inaczej)

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1