Pierwsza umowa o dzieło

0

Witam,
Jestem u progu pierwszej poważnej pracy. Zrealizowalem juz kilka projektów, które wystarczą do zdobycia pierwszego "legalnego" zlecenia. Chciałbym się was zapytać jak wygląda przebieg realizacji zlecenia w oparciu o umowę o dzieło. Od początku do końca, co musze zrobić by w 100% wywiązać się z podatków, pitow itd...
Może źle szukałem, ale nie znalazłem wyczerpującej odpowiedzi na ten temat. Jeśli macie jakieś artykuły, blogi na ten temat to będę wdzięczny za linki. Byłoby super jeśli ktoś opisałby cały proces od podpisania umowy do skończenia wszystkich formalności.

Z góry dziękuję.

0

Jeśli chodzi o podatki, to zleceniodawca odprowadza za Ciebie zaliczkę do US, i wysyła Ci do 15 lutego następnego roku dokument, na podstawie którego Ty uzupełniasz swój PIT.
Co do realizacji umowy i wykonania dzieła - to już zależy od treści umowy.

0

@letterB0MB dokładnie tak jak napisał @somekind - zleceniodawca odprowadza zaliczkę, Ty dostajesz PITa i na jego podstawie w roku następnym wypełniasz swojego PIT37 i albo dopłacasz, albo dostajesz zwrot albo jest na zero (to wszystko Ci się wyliczy przy składaniu zeznania)

1

Ja polecam dokładnie wypisać wszystkie szczegóły projektu(nawet do tego stopnia, że kolory w hexach), bo bez tego klient może robić problemy i spędziesz 2x więcej czasu za tą samą kasę.
Bardzo dobrze jest też uzgodnić wszelkie kary w ten sposób, że nie wszystkie są na tobie(do czego klient będzie dążył).
Jeżeli klient zmieni wizję projektu to niech to będzie oddzielnie estymowany CR z aneksem, a nie "dogadamy się".
Bardzo ważne jest ustalenie co się ma dziać w przypadku pesymistycznym, i to nie tylko, co się stanie gdy Ty czegoś nie dostarczysz, ale też co się stanie gdy klient czegoś nie dostarczy.

Co do podatków, to ja polecam jednak biuro rachunkowe lub innego specjalistę, no chyba, że zleceń ma być na prawdę mało, a Tobie nie szkoda czasu na opanowanie tematu i późniejszych zmian.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 0, botów: 1

Robot: CCBot