Realia pracy jako Android developer

0

W październiku będę zaczynał ostatni rok studiów Informatycznych i myślę, że mógłbym spróbować juz zacząć szukać jakiejś pracy. Głównie zajmowałem się tworzeniem aplikacji na Androida. Uważam, że jestem w tym temacie dosyć zaawansowany, ale gdy myślę żeby robić to na poważnie i pracować w jakimś zespole to strasznie się stresuję i mam wrażenie, że jednak umiem za mało. Czy ktoś kto pracuje w zawodzie mógłby powiedzieć jak to wygląda? Czy jeżeli nie jestem kompletnym wymiataczem, ale raczej solidnym programistą to sobie poradzę? Wiadomo, że dużo zależy od tego gdzie bym się zatruodnił ale chciałbym usłyszeć wasze opinie

EDIT: Ile zarabia taki programista apek na androida?

6

Wygląda to tak, że wszystko zależy od firmy.
Jak idziesz do start upu jako junior to nie ma źle. Zawsze jest ktoś kto Cię prowadzi, wspiera, nadzoruje.
Jeśli idziesz do większej firmy to musisz się liczyć z tym że testy i rozmowy kwalifikacyjne będą bardziej szczegółowe i pewnie bardziej wymagające.

Coś mi tu nie gra, jesteś zawansowany w temacie ale się boisz. Realia pracy przy aplikacjach dla klientów są inne. Musisz pamiętać o bezpieczeństwie, o tym że klient może być upierdliwy. Aplikacje wyglądają na proste a pod spodem są rozbudowane. Na początek możesz sobie zadać pytania:

  • Jakie znam frameworki/biblioteki? Retrofit ? EventBus? ButterKnife?
  • Czy umiem korzystać z dokumentacji google?
  • Czy podstawowa wielowątkowość nie jest dla mnie problemem ?
  • Czy znam podstawowe techniki programowania? Kiedy final, kiedy static, kiedy private, interfejsy, callback?
  • Czy wiem jak zarządzać projektem Android? Multiple screen support, dimension, strings, podłączanie libek natywnych ?
  • Czy znam gita ?
  • Czy znam Android Studio i Gradle? Zapomnij o Eclipse, nie jest rekomendowany przez Google więc firmy od tego odchodzą, a Android Studio jest darmowy w porównaniu np do PHP Storm.
  • Czy umiem korzystać z debuggera?
  • Czy znam dostatecznie język angielski?

Co do zarobków to zależy od tego co potrafisz i gdzie jest praca.

2

W październiku będę zaczynał ostatni rok studiów Informatycznych i myślę, że mógłbym spróbować juz zacząć szukać jakiejś pracy

Moim zdaniem 5 rok studiów to trochę późno żeby "zacząć szukać pracy". Co bardziej obrotni robią to już na 2-3 roku studiów, a po 3 roku (kiedy zwykle są praktyki) to nie pracuje tylko ktoś kto jest za słaby albo zbyt leniwy...

uważam, że jestem w tym temacie dosyć zaawansowany

raczej solidnym programistą

Rozumiem że to na podstawie uczelnianych projektów klepanych w 2 nocki? ;) Nie chcę cie tutaj deprymować czy coś, ale generalnie mało który niepracujący student informatyki jest "zaawansowany" albo "solidny". Po prostu studia nie za bardzo przygotowują do pracy kodera.

Czy sobie poradzisz? Skąd możemy wiedzieć skoro nie widzieliśmy ani jednej linijki twojego kodu? ;]

0
Shalom napisał(a):

Moim zdaniem 5 rok studiów to trochę późno żeby "zacząć szukać pracy". Co bardziej obrotni robią to już na 2-3 roku studiów, a po 3 roku (kiedy zwykle są praktyki) to nie pracuje tylko ktoś kto jest za słaby albo zbyt leniwy...

Może dopiero inżynier ?

0

Zarobki z tego co widać na internecie są słabe w Polsce w Androidzie. Bardzo mały procent wszystkich ofert to więcej niż 6000zł netto dla doświadczonych programistów: http://4programmers.net/Praca/Szukaj?q=Android&sort=salary&order=DESC

Jeśli kończysz studia to nie pisz w CV, że znasz jakąś technologię bdb, bo to irytuje niektórych ludzi i wtedy mogą chcieć udowodnić ci na rozmowie, że jednak bdb tego nie znasz. Przejrzyj oferty pracy i zapoznaj się z framworkami, technologiami które pojawiają się w większości z nich. Zapoznaj się, czyli wykorzystaj je w mniejszym czy większym projekcie.

Większość programów na Androida to wyświetlanie listy pobranej w formacie Json z serwera. Napisz co najmniej jeden taki program. Dobrze też jeśli masz jakieś programy na play store, bo to świadczy, że masz doświadczenie z utrzymywaniem produktu. Poza tym produkt używany dla ludzi to nie to samo, co napisany dla siebie.
Upewnij się, że znasz podstawy: http://4programmers.net/Forum/1032925

0

Skoro jesteś doświadczony w temacie nie powinieneś się bać pracy. Proponuję ci za te 25$ wykupić konto na Google Play stworzyć jakąś małą, ale sensowną apkę i wrzucić na sklep. Dodatkowo ogarniesz wydawanie wersji produkcyjnej i podpisywanie jej kluczem.

Jeśli chodzi o pracę to może się okazać, że jakaś firma jeszcze działa na Eclipsie, ponieważ mają wieloletni projekt. Na szczęście większość firm migruje na Android Studio.

W pracy ciągle testujesz na jakimś fizycznym urządzeniu swoje efekty pracy. Jeżeli pracujesz nad czymś ciut bardziej specyficznym, np. obsługa klawiatury to może się szybko okazać, że tester przyniesie ci inne urządzenie, które zachowuje się w niestandardowy sposób i trzeba dostosować do niego kod by działało. Normą jest współpraca z teamem windows phone i iosa tak by na wszystkich platformach aplikacja wyglądała podobnie.

Do pracy jako Junior wystarczy ci w sumie znać: cykl życiowy aplikacji, activity i fragmentu, tworzenie UI w xmlach, znajomość tworzenia zasobów (katalog resources), git, programowanie obiektowe, obsługa list, przemieszczanie się pomiędzy activities. Bardziej doświadczeni ludzie powinni oprogramować szkielet aplikacji i połączenie z RESTful API, no i raczej w czasie pracy podłapiesz aktualnie wykorzystywane biblioteki w projekcie.

Biblioteki z którymi prędzej czy później będziesz miał doczynienia: Android API, Android NDK, Picasso, Retrofit, Gson/Jackson, Butterknife, EventBus/RxJava/Otto Bus, Dagger, Google Maps, ListViewAnimations

Narzędzia: adb, monkey, device monitor (Android Studio)

Co do zarobków to tutaj wszystko zależy od doświadczenia.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1