Praca Java/JEE - czego się uczyć

0

Witam.

Chciałbym się zapytać jakie podstawowe technologie powinienem poznać szukając pracy jako Java/JEE developer. Ogólnie czystą Javę znam dość dobrze, aktualnie kończę internetowy kurs z JEE 6 w którym to zawarte są takie technologie jak JSP, JSTL, JDBC i JPA. Czy jest coś jeszcze związane z Javą co ułatwi znalezienie pracy w tej dziedzinie? Myślałem jeszcze o poznaniu Spring i Hibernate. Czy może polecacie coś innego?

0

Przede wszystkim JSF, EJB i CDI. Pamiętaj też że JSP jest już dość przestarzałe i jest szansa że nie będziesz musiał się z nim użerać. Prawda jest taka, że prawdziwe JEE i tak zobaczysz dopiero w firmie.

0

Imo trzeba wybrać jedno z :

  • poznac bardzo pobieżnie stos JEE, z wyjątkiem JMS,JAX-RS,JAX-WS (te trzeba poznać tak fest) + cały stos Springa- IoC, Data, Orm, Aop, MVC, Security
  • poznać fest cały stos JEE i klepać z użyciem serwera aplikacji

Osobiście wolę Springa.

0

Rozumiem, że wszelkie materiały dotyczące tych technologii znajdę w sieci (tutoriale, kursy)? Zastanawiam się także jak to wygląda z pracą na takim stanowisku. Wiadomo, że poznać z neta mogę jedynie podstawy danej technologii, dopiero w pracy przy jakimś projekcie mogę nabrać doświadczenia. Jednak boję się, że po znalezieniu odpowiedniej firmy od razu zostanę rzucony na głęboką wodę i sobie zwyczajnie nie poradzę jako że technologię znam od niedawna.

0

Wygląd pracy zależy często od firmy.
Np aktualnie pracuje w firmie w której zakres obowiązków dla seniora, regulara i juniora jest prawie taki sam (seniorzy mają trochę więcej spotkań). Ale jeśli chodzi o zadania to jest jeden wspólny dashboard (zestaw) i kto weźmie zadanie ten je robi, bez jakiegoś podziału, że te zadania są dla seniora a inne dla juniora. Nikt też nie mówi juniorom, które taski mają brać. Oczywiście jeżeli zadanie jest bardzo trudne zazwyczaj jakiś menager czy ktoś prosi seniora o zajęcie się zadaniem.
Zadania programistyczne są dwojakiego rodzaju:
-tworzenie nowych funkcjonalności
-naprawianie bugów
Jeżeli zajmujesz się jakąś nową funkcjonalnością to tworzysz często wiele nowego kodu, dużo piszesz (z reguły).
Jeżeli zajmujesz się naprawianiem bugów bardzo często większość czasu spędzasz na debugowaniu i później wprowadzeniu jakiś małych zmian do istniejącego kodu.
(Ten podział jest bardzo skrótowy i nie jest to żadna reguła np naprawianiu buga może towarzyszyć napisanie dużej ilości kodu).

A Co do obaw, że zostaniesz rzucony na głęboką wodę.
Na początku skoro to będzie twoja pierwsza praca to pewnie na juniora albo staż cię interesuje.
A to znaczy, że nie będziesz pozbawiony pomocy innych kolegów starszych stażem. (o ile nie będzie to kilkuosobowa firma).
Na początku być może będą ci podsyłać zadania którymi się masz zająć a jeśli nie sam musisz szukać takich, które będziesz umiał "ugryźć", takich które chociaż kojarzysz bo pamiętaj, że koledzy chętnie ci pomogą.

0

Na pewno warto ogarnąć Hibernate

0
Pawelze napisał(a):

Witam.
Ogólnie czystą Javę znam dość dobrze

Co to znaczy dość dobrze ?

Pierwszą umiejętnością jaką proponowałbym nabyć jest nauczenie się wykorzystywania dostępnych rozwiązań... Serrio, przyda się... A Identyczne tematy pojawiają się tu dosłownie co 2-3 dni więc wystarczy przejrzeć.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1