Jak kształtować przyszłość naszego zawodu?

0

bardzo ineterujące spojrzenie na zawód programisty i jego przyszłość

http://www.daedtech.com/programmer-is-a-career-path-thank-you

0

To chyba mocno zależy od tego jak powstała dana firma i jaka jest jej kultura. Wydaje mi się, że firmy zakładane przez programistów / inżynierów, którzy zauważyli, że software nad którym pracują w wolnym czasie można skomercjalizować (i którzy robią to bardziej dla zabawy niż pieniędzy, bo pieniądze i bez tego mają całkiem niezłe), inaczej będą podchodzić do rozwoju kariery pracowników niż firmy założone przez biznesmenów z myślą, że zatrudnią programistów, którzy zrobią jakiś tam produkt potrzebny jakimś klientom, a sami zbiją na tym 90% kasy. W tym pierwszym przypadku to programiści zatrudniają sobie managerów, aby odciążyli ich z papierkową robotą, księgowością, sprzedażą, marketingiem i innymi duperelami itp. W drugim przypadku to programista jest po stronie "służącego" tj. jest tylko trybikiem, który można wymieniać, jak robotników w fabryce.

0

Artykuł trochę naciągany. Każdy rozgarnięty osobnik wie, że programista to programista, a manager to manager. Czy programista może być managerem? Często tak, tylko po co. Każdy ma swoją rolę i jeśli ktoś ma kompleks programisty 40+ (jakby to nie brzmiało :P), to już jego problem. Jeśli dana osoba chce być szczęśliwym człowiekiem, to nie może dać się zbałamucić.

Jeśli firma wywiera presję na zmianę ścieżki rozwoju - to trzeba postawić sprawe jasno - albo pomagacie mi w mojej ścieżce kariery, albo nie i bye bye.

IMHO nie widzę sensu pisania książek w tak prostej sprawie.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0