Przejście z uczelni do przemysłu

Odpowiedz Nowy wątek
2015-02-07 18:19
tdp
1

Witam,

Nim zdecydowałem się zarejestrować na tym forum, przeczytałem kilkadziesiąt wątków w dziale 'Kariera'.

Chciałbym doradzić się, czy przejście z uczelni do przemysłu ma w ogóle sens po trzydziestce? Skończyłem studia na kierunku Informatyka na największej uczelni technicznej na południu Polski, następnie praca na tejże uczelni przez kilka lat i doktorat w Informatyce. Na koncie mam kilkanaście publikacji włączając w to czołowe światowe czasopisma naukowe z szeroko pojętej sztucznej inteligencji i komputerowej wizji (IEEE, Elsevier). Niestety tragiczne zarobki na uczelni, za które nie da się normalnie żyć, zmuszają mnie do opuszczenia uczelni i szukania pracy w przemyśle.

Jakie firmy w Krakowie polecacie w zakresie R&D? Interesuje mnie tylko praca w R&D - klepanie kodu nie wchodzi w grę.
Przejrzałem zakres firm i to co udało mi się znaleźć:

  • Motorola,
  • Google,
  • Samsung,
  • ABB.

Jeżeli ktoś zapyta o doświadczenie, to niestety nie mam żadnego doświadczenia w przemyśle, a jedynie praca w grantach.
Umiejętności? Jestem na tyle adaptacyjną osobą, że dostosuje się do każdej technologii. Niestety praca na uczelni nie tyle zatrzymała, co wręcz cofnęła mnie w rozwoju (nie wliczając swojej dziedziny naukowej).

Dziękuję za odpowiedzi.

edytowany 2x, ostatnio: tdp, 2015-02-07 18:24

Pozostało 580 znaków

2015-02-07 18:25
0
tdp napisał(a):

Jestem na tyle adaptacyjną osobą, że dostosuje się do każdej technologii. Niestety praca na uczelni nie tyle zatrzymała, co wręcz cofnęła mnie w rozwoju

Chyba będziesz musiał brać co dadzą, i jeszcze do tego ładnie podziękować.


"Perhaps surprisingly, concurrent programming isn’t so much about threads or
locks, any more than civil engineering is about rivets and I-beams."

Pozostało 580 znaków

2015-02-07 18:58
0

Po informatyce z doktoratem z tej dziedzinie, nie powinieneś mieć problemów ze znalezieniem czegoś ciekawego.
Najlepiej jednak robić doktorat z tematem dla przemysłu.
Kolega robił doktorat w Finlandii i tworzył nowy kodek dla filmów stereoskopowych.
Inny na AGH robił oprogramowanie analizujące dale z geofonów dla KGHM.
Jak poszukasz to może ci się poszczęści.
Ambitne programowanie komercyjne, jest możliwe, ale trudniej coś znaleźć niż na uczelni.
Pytanie ile masz cierpliwości/czasu na oszukiwania.


Jeśli chcesz pomocy, NIE pisz na priva, ale zadaj dobre pytanie na forum.
edytowany 1x, ostatnio: MarekR22, 2015-02-07 20:28
Dzięki za odpowiedź. Po wstępnym rozeznaniu rynku pracy firmy takie jak SAMSUNG szukają specjalistów z zakresu szeroko pojętej dziedziny eksploracji danych, gdzie tytuł naukowy doktora nauk technicznych jest wymagany, albo będzie dodatkowym atutem. - tdp 2015-02-07 19:38

Pozostało 580 znaków

2015-02-07 19:02
0

Doktor pyta "robotników" o radę w sprawie..czy warto po 30-stce? Podobno nie ma w Polsce bezrobotnych doktorów, więc chyba można przejść ze złotej góry w przemysłowe błoto korporacji..hehe. A co to R&D?..bo kodowanie dla doktora, to jakieś dno totalne.Nie od dziś wiadomo,że doktorzy myślą rok nad jednym algorytmem, zamiast w tym czasie kosić kasę klepiąc kod np. w Java. Może dla doktora jakiś R byłby odpowiedniejszy, bo to doświadczenie z AI, a wiec również uczenie maszynowe itp.

Pozostało 580 znaków

2015-02-07 19:56
Czarny Krawiec
0

Może base? https://getbase.com/company/careers/

Pozostało 580 znaków

2015-02-07 20:10
zmywaksoft
0

A wiesz co chcesz robić i co chcesz osiągnąć? Jeżeli tak, to może własny projekt lub firma?

Pozostało 580 znaków

2015-02-07 21:22
Złowieszczy Lew
0

a w sumie to czy na pewno pytasz o radę na dobrym forum ?

Pozostało 580 znaków

2015-02-07 22:38
0

Zapomniałem się zalogować, można usunąć powyższy post?

Dużo ofert w R&D jest w USA, Anglii, Niemczech, Szwajcarii. Jak masz publikacje w cenionych czasopismach, to znaczy, że masz talent do rozkminiania bardzo trudnych problemów. Jak się ma taki niesamowity talent, to tylko z niego korzystać i dalej się rozwijać!
Rozważasz wyjazd za granicę?
Tworzenie standardowych aplikacji dla businessu jest ciekawe i wymaga dużo wiedzy, ale porównując, to jest duuużo prostsze niż research w machine intelligence, computer vision czy natural language processing. Zawsze możesz przejść do Sabre, Luxoftu, Ocado, Base czy Akamai w Krakowie. Są ciekawe taski, ciekawe problemy, jest wielu bardzo dobrych i zdolnych programistów, od których można się wiele nauczyć. Ale cały czas mam wrażenie, że to będzie step back dla Ciebie. Może ktoś z większą wiedzą się wypowie czy mam rację?

W sumie to ja mam do Ciebie pytanie. Chciałbym się teraz rozwijać. Mam w planie odświeżyć wiedzę z rachunku prawdpodobieństwa, przeczytać kilka książek o machine intelligence, porobić parę małych projektów i po załóżmy 2 latach takiego rozwoju mam szansę gdzieś uderzyć za granicę w tej działce informatyki? Zakładając, że nie jestem jakimś super rozkminiaczem. Rozumiem rachunek prawdopodobieństwa, statystykę ale wątpię czy jestem na tyle zdolny aby coś wnieść odkrywczego do tej dziedziny.

Pozostało 580 znaków

2015-02-07 23:55
tdp
2
jason napisał(a):

Rozważasz wyjazd za granicę?

Tak, rozważam wyjazd za granice. Współpracuję aktualnie z ludźmi z uczelni w Europie Zachodniej oraz Harvard University, Cambridge, MA.

jason napisał(a):

W sumie to ja mam do Ciebie pytanie. Chciałbym się teraz rozwijać. Mam w planie odświeżyć wiedzę z rachunku prawdpodobieństwa, przeczytać kilka książek o machine intelligence, porobić parę małych projektów i po załóżmy 2 latach takiego rozwoju mam szansę gdzieś uderzyć za granicę w tej działce informatyki? Zakładając, że nie jestem jakimś super rozkminiaczem. Rozumiem rachunek prawdopodobieństwa, statystykę ale wątpię czy jestem na tyle zdolny aby coś wnieść odkrywczego do tej dziedziny.

Polecam taką literaturę:
http://www.amazon.com/Element[...]r=8-2&keywords=Tibshirani

http://www.amazon.com/Machine[...]p;refRID=0ZHE1ZYBSY0RJ6ZCBCH6

http://www.amazon.com/Pattern[...]r=1-1&keywords=Duda+Stork

http://www.amazon.com/Compute[...]amp;keywords=Image+processing

Mam już trzy z czterech wymienionych,..oczywiście e-booki za free. Zacznę czytać w wolnych chwilach np. siedzać na kiblu ;) - bus45 2015-02-08 00:48
Dzięki za linki. - jason 2015-02-08 18:07

Pozostało 580 znaków

2015-02-08 00:09
0

@tdp skoro myślisz też o pracy za granicą to może http://www.esa.int/gsp/ACT/bng/index.html ? Tylko że akurat jako Research Fellow to kokosów tam nie zbijesz ;) Albo na przykład http://esa-telerobotics.net/c[...]ecialist-deadline-30-feb-2014 ale tutaj nie wiem jak bardzo by to współgrało z twoją dziedziną naukową :)


Masz problem? Pisz na forum, nie do mnie. Nie masz problemów? Kup komputer...
"3+ years experience in the software development, preferably with experience in embedded real-time systems" - z tego co zrozumiałem pan profesor leży z komercyjnym doświadczeniem. - niezdecydowany 2015-02-08 00:14
Ale developował w grantach - Shalom 2015-02-08 00:16
jeśli developował w grantach, to jak najbardziej liczy się to jako komercyjne doświadczenie - Krolik 2015-02-08 14:05

Pozostało 580 znaków

2015-02-08 02:24
0

Z tymi dziedzinami na Twoim miejscu na pierwszy ogień starałbym się wbić do google i samsunga. Oba zajmują się sztuczną inteligencją, chyba nawet oba w Krakowie mniej lub bardziej (w google to jest raczej spora dowolność projektu przy którym pracujesz, wybierasz sobie z jakiejś puli, realizujesz go, gdy skończysz kolejny i tak w kółko), a jak nie to zaproponują Ci inne miasto.

Do samsunga pewnie spokojnie się dostaniesz - mam tam znajomego, którego przyjęli na 4 roku Informatyki o specjalności Modelowania i sztucznej inteligencji, z google już jest cięższa sprawa, ale i tam masz duże szanse.

Pozostało 580 znaków

Odpowiedz
Liczba odpowiedzi na stronę

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0