Zastosowania C#

0

Czytam w internecie o różnych językach programowania i w wielu różnych miejscach jest wspomniane, że C# jest wykorzystywany do pisania gier komputerowych. Mam sporo pytań, dlatego je wypunktuję:

 1. Czy możecie podać jakieś przykłady gier napisanych w C#?
 2. Czy w tym języku programuje się grafikę 3D?
 3. Wiem, że gry typu Wiedźmin są pisane w C++ (czy tylko?), ponieważ C++ jest językiem nieco niższego poziomu niż taki dajmy na to C#, dzięki czemu kod napisany w nim jest wykonywany szybciej. Dlaczego w takim razie w ogóle się wykorzystuje C# do tworzenia gier?.
 4. Programiście którego z tych języków łatwiej jest znaleźć pracę? (w ogólności, nie tylko w branży gier komputerowych).
 5. Czy czasem nie jest tak, że wszędzie tam gdzie, gdzie wymagana jest znajomość C# zakłada się, że programista zna C++??
2

Nie znam się na programowaniu gier, ale na ostatnie odpowiem:

 1. Czy czasem nie jest tak, że wszędzie tam gdzie, gdzie wymagana jest znajomość C# zakłada się, że programista zna C++??

NIE, nie i jeszcze raz nie. Nie jest tak. Równie dobrze mogliby napisać w ogłoszeniu Java i zakładać, że to znaczy, że znasz C++. Zupełnie różne języki.

0

1) Jeśli gry w Unity się do tego zaliczają (Unity korzysta z .NET i C# do skryptów) to sporo tego się w ostatnim czasie pokazało
3) C# (lub Javę, lub jeszcze inne języki nienatywne) wykorzystuje się tam gdzie można poświęcić trochę wydajności na rzecz szybkości tworzenia. Obecnie środowisko .NET jest na tyle dobrze zoptymalizowane, że przy mniejszych produkcjach różnica wydajności nie będzie szczególnie zauważalna, a czas powstawania takiej gry możne się bardzo skrócić, a jak wiadomo czas to pieniądz
4) Raczej programista C# szybciej znajdzie pracę, ale w przeważającej większości będą to aplikacje webowe
5) Jeszcze się nie spotkałem z czym takim. Oba języki nie są od siebie zależne i nikt nie wymaga, znajomości obu jednocześnie.

0

Możliwe, że C# pomylił Ci się z C++.

0
 1. Czy możecie podać jakieś przykłady gier napisanych w C#?

http://unity3d.com/showcase/gallery

Z takich w które prawie na pewno grałeś: http://superhotgame.com/

 1. Czy w tym języku programuje się grafikę 3D?

No można, nic nie stoi na przeszkodzie. Ja na przykład całkiem trochę programowałem. Jeśli chodziło Ci bardziej o to czy znajdziesz firmę która będzie płacić Ci za "programowanie grafiki 3D" to 1) musisz sprecyzować pytanie 2) to już od Ciebie zależy ;).

 1. Wiem, że gry typu Wiedźmin są pisane w C++ (czy tylko?), ponieważ C++ jest językiem nieco niższego poziomu niż taki dajmy na to C#, dzięki czemu kod napisany w nim jest wykonywany szybciej. Dlaczego w takim razie w ogóle się wykorzystuje C# do tworzenia gier?.

ponieważ C++ jest językiem nieco niższego poziomu niż taki dajmy na to C#, dzięki czemu kod napisany w nim jest wykonywany szybciej - nie stawiałbym tutaj ciągu przyczynowo skutkowego, ale mniejsza ze szczegółami.

Nie pisze się gier w samym C++ (nie że się nie da, zazwyczaj nie warto) - skryptowanie zazwyczaj robi się w czymś wygodniejszym. Silnik wiedźmina jest napisany w C++, ale całe skryptowanie gry jest już wykonywane za pomocą (ich własnego, zawsze się zastanawiam po co tyle firm tworzy własne języki skryptowe btw) języka skryptowego. Który jest prawdopodobnie bardzo wolny, ale to nie ma znaczenia, bo nie wpływa znacząco na wydajność.

Dochodzimy w tym momencie do pytania "Dlaczego w takim razie w ogóle się wykorzystuje C# do tworzenia gier?. " - widocznie C# jest wystarczająco szybki, a przy okazji programiści mogą w nim napisać grę szybciej niż w C++.

 1. Programiście którego z tych języków łatwiej jest znaleźć pracę? (w ogólności, nie tylko w branży gier komputerowych).

A pytasz teraz czy za 5-10 lat?
Co będzie za 5-10 lat to nikt nie wie, obecnie można znaleźć pracę i tu i tu (ale w C++ jest większa konkurencja). O ile nie szukasz pracy w najbliższym terminie to zająłbym się pisaniem w tym co Ci się podoba, na pewno się opłaci.

 1. Czy czasem nie jest tak, że wszędzie tam gdzie, gdzie wymagana jest znajomość C# zakłada się, że programista zna C++??

A na to bardzo ładnie odpisała Ci aurel.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0