Młoda, zdolna, zmotywowana.

Odpowiedz Nowy wątek
2015-01-06 10:23
0

Pewnie było z milion razy na tym forum, ale jakoś odczuwam wewnętrzną i niepohamowaną potrzebę, by opisać swój przypadek indywidualnie ;)

Mam 23 lata, jestem na czwartym roku studiów psychologicznych i od pół roku pracuję w firmie doradztwa personalnego w dziale rekrutacji do IT (nie martwcie się, nie będę Was werbować :D). Problem w tym, że coraz mniej widzę siebie w środowisku korpo i coraz częściej marzy mi się wyjazd w jakiś mniej uczęszczany zakątek Polski. Rekrutując programistów, szybko się zorientowałam, że ta działka ma przyszłość i zapotrzebowanie jest ogromne.

Pomyślałam, że fajnie by było spróbować swoich sił w tej branży i zostać np. Webdeveloperem. Znam podstawy HTML/CSS, bo pomagałam kiedyś kumplowi w rozkręcaniu firmy zajmującej się przenoszeniem papierowych książek na e-booki. Natomiast było to już jakiś czas temu i niewiele mi z tych podstaw pozostało w głowie...

Moje pytanie brzmi: jak sądzicie, czy mam REALNĄ szansę na nauczenie się sztuki programowania, załóżmy w 1,5 roku - 2 lata (czyli mniej więcej do końca studiów)? Oczywiście chodzi mi o poziom umiejętności, który pozwoliłby mi na realizację zleceń (interesuje mnie praca zdalna) na naprawdę profesjonalnym poziomie. Mam jednak kilka wątpliwości...

1)Czytałam wiele razy, że bardzo przydaje się umiejętność analitycznego myślenia, matma, etc. O ile logikę na studiach i w liceum uwielbiałam, o tyle z matmą zawsze byłam jakoś na bakier :/ Na studiach zaliczyłam statę na 6, ale to trochę inny rodzaj matmy... Ogólnie jestem dość inteligentną osobą, ale właśnie trochę się obawiam tej matematyki.

2)Kolejna wątpliwość, o której już wspominałam to CZAS. Chcę się usamodzielnić jak najszybciej, właściwie to już jestem samodzielna finansowo i nie chciałabym tego stanu rzeczy zmieniać. Natomiast nie wiem, czy nie musiałabym zrezygnować z obecnej roboty, by poświęcić czas na naukę programowania. Oczywiście stracę wtedy część przychodów, ale zostanie mi jeszcze stypendium naukowe ;) Moje pytanie brzmi - ile mniej więcej godzin dziennie powinnam poświęcić nauce i klepaniu kodu, by w te dwa lata realnie zostać dobrym programistą? Studiuję dziennie, w robocie przesiaduję na 3/4 etatu i obawiam się, że nauka w same weekendy nie wystarczy. Oczywiście bardzo chciałabym pogodzić studia, pracę i programowanie, ale nie chciałabym porywać się z motyką na Słońce. Dlatego proszę Was o -pomoc w ocenieniu własnych sił.

Będę wdzięczna za każdą obiektywną, rzeczową radę :)

Pozdrawiam,
Kohana Magda

P.S.
Od lutego mam też zamiar chodzić (o ile mnie przyjmą) na spotkania Code Carrots, gdzie dziewczyny uczą podstaw Pythona - nie wiem o tym wiele, ale wiem, że zwłaszcza w połączeniu z DJANGO może być bardzo pomocny w tworzeniu stron internetowych.

Pokaż pozostałe 14 komentarzy
R jest najgorszym językiem ever. Pascal > R - niezdecydowany 2015-01-09 09:46
Jak dzieci ;P - Kohana91 2015-01-09 10:53
Brak poczucia sarkazmu to dobry znak: https://www.youtube.com/watch?v=82CtZX9gmZ8 - vpiotr 2015-01-09 10:58
się uśmiałam ;) - Shairin 2015-01-09 11:18

Pozostało 580 znaków

2015-01-06 10:37
0

Sama matematyka dla webdevelopera/frontendowca nie jest potrzebna, jakaś specjalna umiejętność myślenia też nie (bez urazy :)), bo to zazwyczaj schematy, bardziej przydaje się wyczucie stylu, estetyki, nie będziesz musiała pisać żadnych algorytmów nastawionych na wydajność. Dlatego generalnie sporo kobiet się dobrze odnajduje przy froncie aplikacji.

IMHO czas o którym piszesz spokojnie pozwoli na ogarnięcie pewnych spraw. Z tym, że i tak bezcenne jest doświadczenie.


Pozostało 580 znaków

2015-01-06 10:41
1

Wg. mnie ciężko odpowiedzieć na to pytanie z prostej przyczyny. W przypadku programowania nie ma tak, że: "Nauczyłem się! Koniec!". Programowania uczysz się tak długo, jak długo masz styczność z danym językiem.

Jeżeli chcesz robić strony internetowe, to ok. 2 lat powinno spokojnie starczyć, a w samym kodowaniu stron w sumie wiele tej przeraźliwej matematyki nie ma. Większość stron działa na zasadzie: Pobierz dane od użytkownika, przetwórz je w bazie danych, wyświetl wynik. Niestety, opanowanie dowolnego języka nie jest trudne, wszystko się komplikuje, jak chcesz go wykorzystać. Jasne, że zrobisz od razu jakąś tam funkcjonalność, ale będzie ona jakościowo bardzo odbiegać, od tej samej rzeczy zrobionej przez kogoś z doświadczeniem.

Streszczając tą mętną odpowiedź: Sam język jako taki, możesz opanować nawet w kilka tygodni, poświęcając temu bardzo mało czasu. Jednak kluczem, do opanowania go na tyle, żebyś mogła robić fajne oprogramowanie, jest doświadczenie. Dlatego ogarnij sobie podstawy czegoś, a potem po godzinach sobie rób mały projekcik, wspierając się wiedzą bardziej doświadczonych programistów. Niedawno pisałem swoją pierwszą apkę na Androida, to teraz jak ją skończyłem, to z politowaniem patrzę na kod, który napisałem na samym początku, więc takie małe projekty nauczą Cię sporo.

No i poleciłbym jeszcze nie brać się za wszystko na raz, jeśli nie masz podzielnej uwagi. Jak zaczniesz się uczyć jednocześnie PHP, Pythona, ASP i czegoś tam jeszcze, to kwestią czasu jest, jak zaczniesz w jednym języku stosować polecenia z dowolnego innego. ;)

Pozostało 580 znaków

2015-01-06 10:42
1

Pytanie: czy przed napisaniem tego tematu napisałaś chociaż kilka linijek kodu w jakimkolwiek języku? Bo z twojej wypowiedzi wynika że coś tam kiedyś htmla i cssa widziałaś (co ma absolutnie 0 wspólnego z programowaniem) i to tyle. Jeżeli odpowiedź na moje pytanie to "nie" to powinnaś z miesiąc popróbować pisać, żeby zobaczyć czy to polubisz.

Pozostało 580 znaków

2015-01-06 10:42
1

JrQ- !

Dzięki za szybką i rzeczową odpowiedź! :)

Zapomniałam właśnie niestety napisać, że grafiki boję się jak ognia... Pod tym względem chyba mam bardziej męski mózg niż babski. Nie umiem w ogóle rysować, tworzyć jakichś ciekawych kombinacji barw, etc. No, ale domyślam się, że tę część pracy można powierzyć właśnie zaufanemu grafikowi :)

Jeszcze raz dzięki, trochę mnie pokrzepiła Twoja wypowiedź.

edytowany 1x, ostatnio: Kohana91, 2015-01-06 10:43

Pozostało 580 znaków

2015-01-06 10:42
0

czy mam REALNĄ szansę na nauczenie się sztuki programowania, załóżmy w 1,5 roku - 2 lata

tak - jeśli jesteś inteligentną osobą (tak jak piszesz)
1) Tak, według mnie matematyka na studiach w większości przypadków ma na celu rozwijanie mózgu, co oczywiście nie znaczy że nie możesz zostać programistą bez matematycznego myślenia.
2) Nie ma sensu rzucać pracy (to jest tylko wymówka!), wystarczy żebyś tak naprawdę posiedziała każdego dnia ze 2-3h i po programowała cokolwiek, zaczynając od 'hello world', następnie jakieś kalkulatory, rozszerzone kalkulatory, przechodząc do bardziej zaawansowanych aplikacji.
Na sam początek poleciłbym książkę Grębosza - Symfonia C++ - dla samego zrozumienia jak działają podstawowe funkcje w każdym języku - bardzo fajnie wytłumaczone podstawy

Powodzenia :)

Nie w każdym, tylko w C++. Strata czasu. - somekind 2015-01-06 14:57
C++ nie służy do nauki programowania, bo w tym języku człowiek uczy się języka a nie programowania (i to dłuuugo). - vpiotr 2015-01-06 20:27
Czy ja gdzieś napisałem że ucząc się C++ nauczysz się programowania? Napisałem że w tej książce są ciekawe przykłady, które umożliwią zrozumienie "jak to działa". Ja czytając przykłady z tej książki zrozumiałem jak działają podstawowy programowania tj. pętle, warunki, o co chodzi ze zmiennymi, klasami itd. - Pawlak007 2015-01-06 20:40
@Pawlak007: 1) Piszesz nie na temat (C++ dla frontendowca?), 2) "jak działają podstawowe funkcje w każdym języku" - jeśli masz na myśli programowanie strukturalne to można się go nauczyć w każdym uniwersalnym języku z paradygmatem strukturalnym (najlepiej przy tym prostszym: C, Pascal, Python, PHP, JavaScript). Jeśli "bibliotekę standardową C++" to dla innych języków ona nie występuje (z racji swojej nazwy). 3) "zapewne nie miałeś styczności z tą książką" - owszem, nie miałem. Ale nie komentowałem książki tylko język. - vpiotr 2015-01-06 20:57

Pozostało 580 znaków

2015-01-06 10:43
0

matma nie ma nic wspolnego z bycia dobrym programista.
Logiczne myslenie, owszem. Ale mowilas ze to lubilas wiec problemu nie bedzie

Mam znajomego ktory nie lubil matmy, sprawiala mu problemy. Ale jest bardzo dobrym programista ;)

odpowiadajac w skrocie. Masz szanse bycie programista w 1.5-2 roku. Nawet wczesniej ;) To zalezy ile pracy wlozysz.

Najlepiej bys sie nauczyla jakbys sie gdzies zatrudnia i 8 godzin przy tym robila. Ale wtedy NIE zarobisz dobrych pieniedzy (musiala bys sie na staz czy praktyki zapisac) zapewne po takim stazu, praktykach dostalas bys normalna umowe o prace i by sie wyrownalo po jakims czasie

Matma w szkole (zwłaszcza podstawowej) ma niewiele wspólnego z prawdziwą matematyką. Dobra znajomość podstawowych pojęć w matematyce jest natomiast niezbędna aby móc nazywać się programistą, a nie nędznym klepaczem kodu. Widziałeś dobrego programistę, który nie rozumiałby pojęcia funkcji, rekurencji albo granic? Bo ja nie. - Krolik 2015-01-06 18:25
dobrego programiste nie ;) Ale programistow ktorzy zarabiali duze pieniadze bez znajomosci matmy tak. - fasadin 2015-01-06 19:37
Do zarabiania dużych pieniędzy to i programowanie nie jest potrzebne :P - Krolik 2015-01-07 16:43

Pozostało 580 znaków

2015-01-06 10:52
1

W tym wieku nastawiałbym się na zdobywanie ASAP doświadczenia - np. praca jako freelancer.
W samej pracy na etat może być różnie - może być tak że wylądujesz w miejscu w którym w ogóle się nie będziesz rozwijać bo firma stawia na sprawdzone rozwiązania i najlepsze jest to co już robili.
W pracy freelancerskiej nie masz na początku pewnej kasy ale masz możliwość samodzielnej decyzji o tym co robisz.

Jeśli chodzi o naukę, to nie stawiaj tego na pierwszym miejscu.
Można się uczyć w stylu "on the run" - robisz coś, czegoś nie wiesz jak zrobisz - szukasz rozwiązania, implementujesz i jedziesz dalej.
Jakiś fragment czasu oczywiście warto poświęcić na wzmacnianie fundamentów, ale nie przesadzaj z tym.
Na czystą naukę (typu konstrukcje języka przez pół roku) jest czas w szkole.
W pracy na etat możliwe że znajdziesz czas na chałturki, ew. czytanie w pociągu.

Ten Python to dobry kierunek bo umożliwi Ci:

  • w miarę łatwe tworzenie aplikacji web (Django, Flask lub web2py)
  • możliwość rozwoju w kierunku statystycznym / data mining
  • jest łatwym i przyjemnym językiem

Szacuje się, że w Polsce brakuje 50 tys. programistów

Pozostało 580 znaków

2015-01-06 10:53
1

Na sam początek proponował bym abyś przeczytała jakiś podstawowy kurs na temat HTML. Poznasz wtedy podstawowe znaczniki języka i stworzysz swoją pierwszą (prawdopodobnie brzydką) stronę internetową. Później stwórz kilka takich stron od nowa aby przyswoić lepiej składnie oraz znaczniki języka. Następnie weź się za CSS (taki makijaż dla twojej strony). Odpowiednim kursem jest ten; przeczytaj również kilka innych. Z pomocą CSS stworzysz już ładną stronę. Również napisz kilka stron aby zapoznać się z CSS oraz z problemami jakie można napotkać pisząc stronę. Można powiedzieć że po tym będziesz miała solidne podstawy.

Porady:

  • Kod z poradników przepisuj nie KOPIUJ! Szybciej w ten sposób się nauczysz.
  • Podglądaj kod różnych stron.
  • Gdy już będziesz posiadała solidne podstawy odwiedź jaką ciekawą stronę i staraj się ją zrobić od nowa (pod względem wyglądu).
  • Jeżeli nie będziesz wiedziała jak coś zrobić zobacz na internecie (przyda się w punkcie powyżej).
  • Pisz dużo małych projektów.
  • Nie poddawaj się.
  • Planuj wygląd każdej strony.

Nie zapominaj że będziesz musiała napisać wnętrze tej strony (back-end) ale niech ktoś lepszy się wypowie na ten temat.

Powodzenia! ;)


GG: 10101100010110000100011101 (BIN)
"Nie wszystko napisane w internecie jest prawdą" - Józef Piłsudski.
hmm co do backendu, czasem słyszę, że są miejsca gdzie frontendowcy nie dotykaja backendu, ale "miło jakby coś kumali" :P także przy dobrym szczęściu już pracująć będzie mogła to nadrobić - azalut 2015-01-06 11:14

Pozostało 580 znaków

2015-01-06 11:03
1

Sprawdź sobie ten temat: Jak i czego uczyć się przy webmasteringu? Jeszcze dorzucę stronkę www.codecademy.com

edytowany 1x, ostatnio: KazikWielki, 2015-01-06 11:04

Pozostało 580 znaków

2015-01-06 11:03
0

Moim zdaniem, bez problemu w tyle czasu dasz rade ogarnąć HTML + CSS, matmy dużo to tam nie ma, pehap też aż tak trudny nie jest, dasz rade,ale oczywiście podziele zdanie przedmówców że liczy się doświadczenie.
Co do pythona to wydaje mi się, że tak szybko to na nim zarabiać nie zaczniesz.

Pozostało 580 znaków

Odpowiedz
Liczba odpowiedzi na stronę

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0