Wątek przeniesiony 2014-12-14 10:49 z Off-Topic przez aurel.

Ciekawa praca w Polsce

Odpowiedz Nowy wątek
2014-12-13 20:54
0

Cześć,
za niedługo kończę szkołę i zacząłem bardziej myśleć nad swoją przyszłością. Programowałęm troche w PHP, próbowałem Laravel'a [zrobiłem na nim kilka zleceń], ogarnąłem z grubsza Symfony2 [w sensie wiem o co chodzi w tym frameworku (wzorce etc.), ale nie napisałem w nim więcej niż 100 lini kodu], potem próbwałem Ruby i Railsów, a ostatnio próbuje Pythona i JavaScriptu [Angular/Meteor] i te dwa ostatnie języki siadły mi najbardziej. Do tego od pewnego czasu zainteresowałem sie Big Data, Machine Learning, Data Mining itp. Zacząłem czytać o tym książke ("Programming Collective Intelligence: Building Smart Web 2.0 Applications"), tworzę teraz prostą aplikacje w Meteorze i może zaimplementuje tam jakiś urywek wiedzy wyniesionej z tej ksiażki (system rekomendacji np.). Na studia póki co nie chce iść, przynajmniej nie w Polsce, a gdzie indziej nie mam możliwości. Może kiedyś, ale najpierw chce chwile popracować. I z tym wiąże się właśnie moje pytanie. Czy można w Polsce znaleźć jakąś ciekawą pracę? Rozwojową, w której używa się ciekawych, nowoczesnych technologii, dobrze płatną i najlepiej żeby nie była to jakaś korporacja. No i inna sprawa. Czy jeżeli istnieją takie firmy, to czy ciężko załapać się tam na jakieś stanowisko Juniorskie?
W Stanach jest mnóstwo firm w których naprawdę chciałbym pracować. Twitter, Medium, Uber, Jawbone, Airbnb etc. Chciałbym zarówno przez wzgląd na ciekawą technologie jak i produkty, które tworzą.
W Polsce na pewno można znaleźć w miare dobrze płatną pracę, ale zazwyczaj są to Software House'y albo korporacje.. Więc jak to jest z tą ciekawą pracą w Polsce?

Pozostało 580 znaków

2014-12-13 21:05
2

Czy można w Polsce znaleźć jakąś ciekawą pracę?

Tak.

Rozwojową, w której używa się ciekawych, nowoczesnych technologii, dobrze płatną i najlepiej żeby nie była to jakaś korporacja.

Jak najbardziej.

Czy jeżeli istnieją takie firmy, to czy ciężko załapać się tam na jakieś stanowisko Juniorskie?

Ciężej niż do korporacji.

W Stanach jest mnóstwo firm w których naprawdę chciałbym pracować. Twitter, Medium, Uber, Jawbone, Airbnb etc. Chciałbym zarówno przez wzgląd na ciekawą technologie jak i produkty, które tworzą.

Napisałeś przecież, że nie chcesz pracować w korporacji.

Więc jak to jest z tą ciekawą pracą w Polsce?

Jest tak, że ciekawych prac jest wiele. Kwestia jednak również tego, co rozumiesz pod pojęciem "ciekawa praca". Jeden będzie zajarany programowaniem pocisków ziemia powietrze w spółkach produkujących uzbrojenie, drugi programowaniem dronów, trzeci pralek, czwarty będzie wolał bawić się front-endem, piąty back-endem, szósty pisać aplikacje biznesowe, siódmy tworzyć fizykę w grach, ósmy pracować przy naukowcach i tworzyć narzędzia do miningu danych, dziewiąty będzie wolał tworzyć soft dla klientów indywidualnych. Opcji jest multum, jedynie pytanie bez sensu, bo zadając je masz w głowie jedynie swoje zainteresowania i oczekiwania, a nie skonfrontowałeś ich z faktem, że nie wszystko to, co jest ciekawe dla Ciebie, będzie również ciekawe dla kogoś innego.


The quieter you become, the more you are able to hear.

Pozostało 580 znaków

2014-12-13 21:43
0

Mówiąc "korporacja" miałem na myśli raczej ogromne firmy, które mają jakieś swoje stare systemy, które trzeba utrzymywać i babrać się w jakiejś starej technologii w kilkuset osobowym zespole. Firmy które wymieniłem wydaje mi się, że nie mieszczą się w tej definicji. No ale mniejsza o definicje, myślę że z grubsza wiesz o co mi chodzi.

Jest tak, że ciekawych prac jest wiele. Kwestia jednak również tego, co rozumiesz pod pojęciem "ciekawa praca". Jeden będzie zajarany programowaniem pocisków ziemia powietrze w spółkach produkujących uzbrojenie, drugi programowaniem dronów, trzeci pralek, czwarty będzie wolał bawić się front-endem, piąty back-endem, szósty pisać aplikacje biznesowe, siódmy tworzyć fizykę w grach, ósmy pracować przy naukowcach i tworzyć narzędzia do miningu danych, dziewiąty będzie wolał tworzyć soft dla klientów indywidualnych.

To że jest wiele ciekawych prac słyszałem już wielokrotnie. Tym razem jednak chodzi mi o konkretne nazwy firm.

A co do moich zainteresowań, to z pewnością wszystko jest interesujące, jednak po 1. wolałbym raczej współpracę z biznesem niż z naukowcami a po 2. frontend też niekoniecznie mnie interesuje.

Wiesz, ciężko mi określić dokładnie moje zainteresowania, bo nigdy jeszcze nie pracowałem na poważnie. Jednak są to okolice programowania webowego, backendu, aplikacji real-time bądź pracujących na dużych zbiorach danych no i ogólnie tworzenie nowoczesnych aplikacji/stron internetowych. Z tych właśnie powodów praca w Twitterze bądź Medium wydaje mi się interesująca.

Chyba jest we mnie coś z przedsiębiorcy, chciałbym kiedyś prowadzić swoją firmę, dlatego też bardzo bym sobie cenił pracę w zespołach które mają na coś wpływ (na początek na technologie), a nie właśnie w korporacjach w których pisałbym testy bądź kod z góry narzucony przez jakiegoś tam menadżera. Chciałbym móc brać udział w jakichś dyskusjach, a mając już jakieś doświadczenie móc także wyrażać swoje zdanie i mieć realny wpływ na dalszy rozwój produktu (czymkolwiek by on nie był).

Więc mając to wszystko na uwadze, mógłbyś mi wymienić kilka firm w Polsce, które spełniają te kryteria? [A już idealnie z okolic Krakowa :)].

Pozostało 580 znaków

2014-12-13 22:09
1

ogarnąłem z grubsza Symfony2 [w sensie wiem o co chodzi w tym frameworku (wzorce etc.), ale nie napisałem w nim więcej niż 100 lini kodu]

<100 linii kodu i mówisz, że się znasz? Zbłaźnisz się.

Mówiąc "korporacja" miałem na myśli raczej ogromne firmy, które mają jakieś swoje stare systemy, które trzeba utrzymywać i babrać się w jakiejś starej technologii w kilkuset osobowym zespole.

Kilkusetosobowy zespół? Gdzie tak jest? Zespół w sensie ludzie, którzy wiedzą nawzajem o sobie co robią to praktycznie wszędzie < 10 osób.


"Programs must be written for people to read, and only incidentally for machines to execute." - Abelson & Sussman, SICP, preface to the first edition
"Ci, co najbardziej pragną planować życie społeczne, gdyby im na to pozwolić, staliby się w najwyższym stopniu niebezpieczni i nietolerancyjni wobec planów życiowych innych ludzi. Często, tchnącego dobrocią i oddanego jakiejś sprawie idealistę, dzieli od fanatyka tylko mały krok."
Demokracja jest fajna, dopóki wygrywa twoja ulubiona partia.

Pozostało 580 znaków

2014-12-13 22:18
0

< 100 linii kodu i mówisz, że się znasz? Zbłaźnisz się.

Po 1. Celowo napisałem o tych liniach kodu, żeby było wiadomo jaką znajomość mam na myśli. Napisałem, ze z grubsza wiem jakie wzorce są tam stosowane i tyle.
Po 2. Nie szukam tym ogłoszeniem pracy, tylko opisuje ogólnie w czym się cokolwiek orientuje.
Po 3. Chciałbym pracować w Pythonie, JavaScripcie ew. w Ruby, nie w PHP.
Po 4. Jak będę szukał pracy to zrobie kilka projektów i je po prostu pokaże i to będzie świadectwem tego na ile się znam, a nie puste słowa.
Po 5. Ja tu tylko pytam jakimi firmami mógłbym się zainteresować, mam jeszcze trochę czasu więc mógłbym przygotować się pod konkretną firmę. I prosiłbym, żeby to pozostało głównym wątkiem, a nie moje umiejętności bądź jakieś błędy wynikające z braku mojego doświadczenia.

Pozostało 580 znaków

2014-12-13 22:27
1

Wyjdź sobie z założenia, że w pierwszej pracy posiedzisz mniej niż rok, a jednocześnie poznasz ludzi, którzy rozjaśnią ci sprawę i/ lub sam dojdziesz do szeregu wniosków. Szczerze wątpię, byś od razu trafił (tzn od razu przyjęli cię) do firmy, w której siedziałbyś zafascynowany wiele lat.

Najważniejszy jest wybór języka programowania, bo jego zmiana wiąże się zwykle ze spadkiem stanowiska, a co za tym idzie: płacy. Niestety paniom od HRu nieczęsto przetłumaczysz, że zmiana języka nie robi z ciebie inwalidy.


"Programs must be written for people to read, and only incidentally for machines to execute." - Abelson & Sussman, SICP, preface to the first edition
"Ci, co najbardziej pragną planować życie społeczne, gdyby im na to pozwolić, staliby się w najwyższym stopniu niebezpieczni i nietolerancyjni wobec planów życiowych innych ludzi. Często, tchnącego dobrocią i oddanego jakiejś sprawie idealistę, dzieli od fanatyka tylko mały krok."
Demokracja jest fajna, dopóki wygrywa twoja ulubiona partia.
edytowany 1x, ostatnio: Wibowit, 2014-12-13 22:28

Pozostało 580 znaków

2014-12-13 23:00
0

No rozumiem, ale w moim pytaniu nie do końca chodziło o pierwszą pracę. Chodziło o ciekawe firmy do których mógłbym dążyć. Do takiego np. Twittera raczej nie przyjęliby nie zaraz po LO, ale wiedząc że chcę tam pracować, mógłbym robić coś w tym kierunku. W każdym razie wygląda na to, że nikt mi tu żadnych nazw firm nie napisze, szkoda.

A co do języka, to chciałbym pracować w Pythonie, ale chyba nie jest zbyt popularny w Polsce. Z drugiej strony w PHP jest mnóstwo ofert, ale jednak nie jest to język moich marzeń. Więc pewnie trzeba będzie iść na kompromis i skupić się na Ruby.

jak to Python nie jest popularny? A Ruby jest bardziej? - LukeJL 2014-12-14 00:01
O wiele więcej ofert pracy widzę dla developerów Ruby on Rails. Zwłaszcza jeżeli chodzi o oferty dla Juniorów. Może jest inaczej, mówię tylko co widzę. :) - tdudzik 2014-12-14 00:16

Pozostało 580 znaków

2014-12-14 11:10
1

IMHO masz błędne wyobrażenie o korpo. IMHO korpo to idealne miejsce, by zacząć pracę - łatwiej cię przyjmą, większa szansa, że nie wersjonują dropboxem (tak, w małych firmach się to zdarza...), szybciej się wdrożysz w pracę w zespole. Czasem faktycznie oznacza to, że zaczynasz od klepania testów czy innnych nieciekawych rzeczy (moje pierwsze zadanie to było wyciąganie konfiguracji do pliku ini), ale tak szczerze, to właśnie od tego są juniorzy... Jasne, że każdy by chciał od razu mieć wpływ na wybór technologii i projektować hurtownie danych, ale najpierw wypadałoby nauczyć się podstawowych narzędzi w praktyce.

Nie podam ci nazwy konkretnej firmy, bo i tu robisz błąd w założeniach. Firmy zajmują się zazwyczaj wieloma różnymi rzeczami, niektóre są ciekawe a inne nie. Mój zespół zajmuje się przetwarzaniem dokumentów, a zespół dwa biurka dalej tworzy aplikację mobilną. Jak ją skończą to pewnie zajmą się wersją webową. Ja uważam, że przetwarzanie dokumentów jest bardzo ciekawe (ah ta analiza semantyczna z uwzględnieniem fleksji...). Innym przykładem niech będzie znajomy z Intela, który narzekał przez pewien czas na ogromną nudę w pracy, do czasu aż zmienił zespół - teraz to jest zajarany na amen, choć dla mnie to jest tak fascynujące, że nie pamiętam nawet co dokładnie robi (coś ze sterownikami ;)).

Na koniec rzucę nazwę firmy, która obecnie rozpala marzenia nastolatków - CD Projekt RED. Marka jest, prestiż jest i szansa na pracę przy Wiedźminie ;) Tylko wątpię, by ci się to przydało, bo nie sądzę, by potrzebowali programistów Pythona/Ruby (ale oferują staż w Warszawie). Tylko znów - o ile "każdy marzy by pracować przy Wiedźminie", o tyle ja tam np. nie mam ochoty na programowanie w C++. Wolę już swoje przetwarzanie dokumentów ;)

edytowany 1x, ostatnio: aurel, 2014-12-14 11:11
Z mojego doświadczenia to jest trochę inaczej - mała firma większe możliwości negocjacji, więc możesz wynegocjować gorsze warunki ale i mniejsze wymagania co do Ciebie - w korpo(chodź lubię) mają na sztywno 3 wzory umów - pani Krysia może Ci tylko je zaproponować. - niezdecydowany 2014-12-14 11:37
Odnośnie CD Projektu i GOG (czyli siostrzanej firmy) to rekrutują nie tylko koderów C++ ale też js, php, C#. Poza tym próg wejścia do firmy, jako programista jest dość wysoki (nawet junior musi być ogarnięty i nie chodzi tutaj tylko o znajomość języka). Mam o tym jakieś pojęcie, bo sam tam pracuję ;p - satirev 2014-12-14 11:42

Pozostało 580 znaków

2014-12-14 11:48
1

Wszystko zależy od tego, czego oczekujesz od pracodawcy. Idealnego miejsca raczej nie znajdziesz, zawsze trzeba będzie pójść na jakiś kompromis, szczególnie, jeśli będziesz patrzył przez pryzmat najlepszych graczy na świecie. Z własnego doświadczenia mogę powiedzieć, że dobrych firm jest mało, a bardzo dobrych nie spotkałem, mimo dużych starań. Może warto samemu założyć działalność i zatrudnić ludzi, zamiast polegać na kimś?

Ostatnimi czasy też te lepsze miejsca zaczynają się psuć. Firmy często biorą nowych ludzi jak leci, nie myśląc o jakości życia obecnych pracowników. Dochodzi do sytuacji, że biura są ciasne (można obrócić się na krześle i uderzyć kolegę z zespołu łokciem), brak miejsc parkingowych, chyba że przyjedziesz o 7 rano, klimatyzacja latem nie wyrabia (a zimą wentylacja i rozkładające się ciała programistów dają o sobie znać), małe kuchnie mieszczące 5-6 osób, gdy w zespole jest 50-100, przeklęte open space'y itd. Nie można narzekać na kasę w wielu miejscach, od biedy znajdzie się jakiś ciekawy projekt (chociaż to kwestia gustu, wiadomo), ale co z tego jak podstawowe potrzeby pracownika nie są zaspokojone. Z przerażeniem i rosnącą frustracją patrzę, gdy dobre marki, z których korzystamy na co dzień idą też w tę stronę. Ale skoro nie da się zatrudnić 5 dobrych ludzi, to trzeba pójść w masę i zatrudnić 20 słabych, a efekty uboczne można przecież zignorować, nie?

edytowany 2x, ostatnio: Sand24, 2014-12-14 11:56

Pozostało 580 znaków

2014-12-14 13:01
0

Ok, teraz już bardziej konkretne odpowiedzi, dzięki.

CD Projekt to rzeczywiście nie dla mnie. C++ i robienie gier jakoś mnie nie fascynuje (zwłaszcza, że nie gram). Naprawdę ciekawą firmą wydaje mi się Brand24, tylko szkoda że prawdopodobnie robią w PHP. No i pracowników chyba też nie szukają zbyt często (zwłaszcza juniorów). Inne to może Estimote, Base, ostatnio natknąłem się na Enteye i BrowseLabs. To przecież nie są ogromne firmy, a to co robią wydaje się być ciekawe. No i przede wszystkim są polskie (przynajmniej te cztery pierwsze), a chyba lepiej wspierać nasze rodzime firmy, prawda?

W każdym razie wygląda na to, że może rzeczywiście najlepiej będzie zacząć od jakiegoś korpo albo software house'u.

Może warto samemu założyć działalność i zatrudnić ludzi, zamiast polegać na kimś?

Na pewno kiedyś będę chciał to zrobić. Jednak póki co chce nabrać trochę doświadczenia i zobaczyć jak to wszystko wygląda od środka.

edytowany 1x, ostatnio: tdudzik, 2014-12-14 13:02

Pozostało 580 znaków

Odpowiedz
Liczba odpowiedzi na stronę

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0