Kilka słów o pracy programisty

0

Witam. Jestem studentem pierwszego roku informatyki w warszawie, chciałbym was się zapytać jak mogę złapać jakąś pracę młodszego programisty lub jakiś staż płatny (żebym mógł przeżyć). Aktualnie zarabiam bardzo mało i pracuje w takiej pracy, która mnie kompletnie nie interesuje. Programowaniem zaraziłem się gdy miałem 14-15 lat, teraz jest to moje hobby, lubię strasznie klepać kod, tworzyć aplikacje. Na początku swojej przygody z programowaniem robiłem pluginy w języku PAWN, następnie zaraziłem się C# i piszę w nim aż do dzisiaj. Po drodze liznąłem troszkę języków takich jak java, php, c++ i autoit v3(mniej znany język). Tworzyłem też zapytania w SQL, ostatnimi czasy zrobiłem aplikacje w c# komunikującą się z bazą danych przez PHP. Czytałem trochę o JSon, jQuery i takich językach bardziej webowych ale nie wiem czy jest sens uczyć się kilku języków na raz zamiast opanować jeden do perfekcji. W c# napisałem sporo aplikacji, największą była aplikacja automatyzująca grę przeglądarkową(bot), w której naklepałem ponad 2 tysiące linijek kodu, miałem okazje też robić programy do szkoły. Bardzo lubię programowanie i chciałbym jakoś się załapać do pracy w tym kierunku aby podnieść doświadczenie zawodowe, którego niestety jeszcze nie udało mi się nabyć. W ogóle w moim przypadku, na ten moment jest możliwa praca programisty czy jestem za młody? Wszędzie jest też wymagany 3 rok studiów wzwyż.

Moglibyście mnie trochę nakierować lub coś poradzić? Z góry bardzo dziękuje!

1

Wszędzie jest też wymagany 3 rok studiów wzwyż.

Jeżeli jesteś w miarę pewien swoich umiejętności, to powinieneś składać CV gdzie tylko chcesz. Na pewno znajdą się firmy, które mocno trzymają się tego typu wymogów, ale nigdy nie wiesz która akurat zaprosi Cię na rozmowę :) Sam zacząłem pracę jako programista już pod koniec pierwszego roku i nie miałem problemów z dostaniem się.
Zainteresuj się trochę testowaniem aplikacji(UT, frameworki, TDD) oraz np. systemem kontroli wersji. Znajomość tych zagadnień na pewno będzie dobrze wyglądać w CV, a nie jest to też jakieś specjalnie trudne(mówię o podstawach).

ostatnimi czasy zrobiłem aplikacje w c# komunikującą się z bazą danych przez PHP.

Mam nadzieję, że to ja źle zrozumiałem to zdanie...

0

Nie wiem czego będą wymagać ode mnie w pracy, więc nie wiem jak mogę być pewien swoich umiejętności. Programowaniem nie zamiatam ale na pewno wydaje mi się, że coś tam potrafię. Znam ludzi, którzy nie są profesjonalistami w programowaniu, jakieś tam podstawy opanowali danego języka i pracują jako programiści, co prawda zarabiają mało jak na programistę ale osobiście wolałbym zarabiać mało a jednak pracować jako programista bo naprawdę dla mnie doświadczenie jest na wagę złota. Nigdy nie byłem na rozmowie na stanowisko programisty, wiecie może jak sprawdzany jest ochotnik na takiej rozmowie? Jakie pytania dostaje?

Odnośnie tej aplikacji łączącej się z PHP już tłumaczę. Biblioteka umożliwiająca kontakt z bazą danych bezpośrednio z aplikacji C# nie jest najlepszym rozwiązaniem bo program może łatwo ulec dekompilacji, natomiast z tego co wiem to przy tej bibliotece dane do bazy danych zostawiało się w programie. Z PHP ciężej jest wydobyć jakieś informacje nie mając dostępu do FTP dlatego aplikacja polega na wysyłaniu zapytań z C# do PHP, z PHP do bazy danych i wraca z wynikiem. Może i to nie jest wielka rzecz ale dała mi naprawdę wiele możliwości jak np. autoryzacja użytkowników, system logowania, blokowanie konta w aplikacji na ID procesora czy dysku twardego (zapisywanie tych ID w bazie danych i przy każdej próbie zalogowania danego użytkownika porównywanie ID z bazy danych do tego aktualnie pobranego (blokada logowania się 30 osób na 1 koncie) itd.

0

Moim zdaniem nie masz się czym martwić tylko:

  1. Podsumuj swoje umiejętności oraz doświadczenie w postaci CV, w którym uwzględnij znane technologie, frameworki, środowiska programistyczne, systemy kontroli wersji, portfolio z 3-5 najlepszymi, Twoim zdaniem, projektami opisanymi w kilku zdaniach.
  2. Złóż owo CV do interesujących Cię firm.
  3. Nie zrażaj się a) brakiem odpowiedzi, b) odrzuceniem kandydatury po odbyciu rozmowy kwalifikacyjnej.
  4. Ułóż sobie ścieżkę rozwoju na najbliższy rok, dwa i ucz się cały czas równolegle ze staraniem o pracę.
  5. Nie bój się przekwalifikować na inną technologię, jeżeli warunki i miejsce pracy są korzystne.
0

Z samym językiem o stażu nie ma mowy :) Musisz znać jakieś frameworki do tego inaczej kiła mogiła.

0

Znać tzn.? Z tego co wiem to aplikacje w c# mam na 3.5-4.0 ale jak mam je znać?

0

Może chodzi o Entity Framework, NHibernate, MVC, tak tylko zgaduję + coś takiego jak NuGet czy Lightswitch

0
Mateusz1234 napisał(a):

Znać tzn.? Z tego co wiem to aplikacje w c# mam na 3.5-4.0 ale jak mam je znać?

co znaczy na 3.5 - 4.0 ? jest jakaś skala w sensie 5 jest max? 4.0 to wpisz sobie bardzo dobra znajomość C# ;) bo 5.0 było by "ekspert/specjalista" HA! ;d

0

Często w ogłoszeniach piszą " Znajomość .net" i co mam znać cały .net, czy co. Niech napiszą konkretnie, czego od wysyłającego cv wymagają, a nie .net, bazy danych, analityczny umysł etc. A potem się okazuje, że szukają programisty asp. Byłem na kilku takich rozmowach i zawsze jakieś dziwne wkręty się działy, czy np. cv idzie do kosza, jak delikwent nie wpisał ,że zna C# 5.0(wpisał sam C#), czasami mam wrażenie że te ogłoszenia to ściema i badanie rynku, bo to nie jest normalne, że firma nie może nikogo znaleźć przez 5 lat. Spoko jak ktoś pisze znajomość .net i wymagają jakiegoś pojęcia o tym, ale nie jak chcą wymiatacza w konkretnej składowej.Ja nie mam doświadczenia,ale jak mi zaproponowali 1200 zł i służbowego laptopa(po co?) to ja dziękuję.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1