Programista Java pierwsza umowa o pracę

Odpowiedz Nowy wątek
W.Palownik
2014-07-29 10:03
W.Palownik
0

Witam. Chciałbym zasięgnąć opinii kolegów po fachu na temat warunków oferowanych przez firmę na stanowisku programisty Java. Jest to 3300 zl brutto na umowę na okres próbny, a potem 3500 brutto na umowę o pracę (+ premie projektowe) podpisywaną na dwa lata. Jest to oferta z firmy która już zaproponowała mi etat, natomiast w środę mam rozmowę również w drugiej firmie, w której zdałem już testy, tym razem na stanowisko młodszego programisty Java. Będzie to moja pierwsza praca w tym zawodzie, nie posiadam doświadczenia komercyjnego ani informatycznego wykształcenia. Frapują mnie zwłaszcza następujące kwestie:
1 czy nomenklatura stanowiska (programista/ młodszy programista) będzie miała duże znaczenie w moim cv i podczas szukania potencjalnej kolejnej pracy?
2 na czym mogą polegać owe premie projektowe i jakie to mogą być kwoty (w najbliższym czasie będę potrzebował funduszy na opłacenie studiów zaocznych z informatyki :))
3 czy jest możliwe otrzymanie podwyżki w czasie trwania umowy (zamierzam być 100% zaangażowany w tę pracę i ciągle się rozwijać, a jestem względnie pojętny)

  1. jakie są obostrzenia względem zerwania umowy przed czasem (rozumiem, że to zależy od umowy, ale chciałbym wiedzieć czego się mogę mniej więcej spodziewać)
    5 Co ogólnie sądzicie o tych warunkach.
    Praca jest w stolycy ;)

Pozostało 580 znaków

2014-07-29 10:13
Moderator

Rejestracja: 16 lat temu

Ostatnio: 25 minut temu

0
  1. Trochę tak, ale bez przesady. Nikt się nie spodziewa że w 1 pracy byłeś już turbo hakerem.
  2. Nie spodziewałbym się kokosów, patrz punkt 5
  3. Różnie z tym bywa. Bardzo częstą praktyką jest negocjowanie podwyżki przy przedłużaniu umowy. W większych korpo masz też dość standardowe procedury podwyżkowe, tzn np. raz w roku kilka % i tyle.
  4. Jeśli to umowa o pracę to masz obostrzenia wynikające z prawa. W zależności od stażu pracy w danej firmie masz 1 lub 3 miesiące wypowiedzenia. Ale zawsze można rozwiązać umowę za porozumieniem stron.
  5. Moim zdaniem bieda, ale nie napisałeś co potrafisz. Bo jeśli to jest piewsza praca a ty umiesz niewiele (czyli de facto to jest tak jakby staż) to warunki są akceptowalne. Ale generalnie stawki dla Juniora w Javie zaczynają się od 5k.

Masz problem? Pisz na forum, nie do mnie. Nie masz problemów? Kup komputer...
o to już wiem mniej więcej co negocjować, bo mam przedłużać umowę i przedrostek junior ma zniknąć(pracuję w tej firmie jakieś 8 miesięcy), więc powinienem celować powiedzmy w 6? - Hepek 2014-07-29 12:00
@Hepek wszystko zależy od firmy. Są takie gdzie zwykły dev dostaje >6, są takie gdzie >8 a i są takie gdzie >11 (wszystko brutto). Dowiedz się mniej więcej ile dostają ludzie na podobnych stanowiskach. - Shalom 2014-07-29 13:15
Ciężka sprawa bo tak trochę głupio wprost zapytać a w sumie to jeszcze tutaj nie uświadczyłem między ludźmi tematu kasy. Firma na przykład opłaca niektórym konferencje i szkolenia więc chyba nie jest źle. - Hepek 2014-07-29 13:36
Skoro to dla ciebie takie stresujące to nie pytaj wprost "Janusz, ile zarabiasz?" tylko powiedz że niedługo zmieniasz umowę i czy Janusz nie wie czasem ile mniej więcej ludzie sobie wołają w takiej sytuacji. - Shalom 2014-07-29 13:48

Pozostało 580 znaków

2014-07-29 10:17
Moderator

Rejestracja: 11 lat temu

Ostatnio: 2 godziny temu

Lokalizacja: Wrocław

2

1) Prawie każdy zaczynał od bycia młodszym programistą. To dość logiczne, że startuje się najpierw trzeba być młodszym, by później stać się starszym.
2) Podejrzewam, że na wypłacie ekstra kasy, jeśli projekt się uda wykonać na czas. Czyli Twoja premia zależy nie tylko od Ciebie.
3) Ogólnie tak, ale czy tak jest w tamtej firmie, to trzeba było pytać przy podpisywaniu umowy.
4) Żadne, masz po prostu okres wypowiedzenia i tyle.
5) Też w swojej pierwszej pracy w Warszawie dostałem 3,5k brutto, ale na umowie o dzieło (czyli do ręki było więcej), tylko to było 5 lat temu.


"HUMAN BEINGS MAKE LIFE SO INTERESTING. DO YOU KNOW, THAT IN A UNIVERSE SO FULL OF WONDERS, THEY HAVE MANAGED TO INVENT BOREDOM."

Pozostało 580 znaków

W.Palownik
2014-07-29 11:07
W.Palownik
0

@somekind Jeszcze nie podpisałem umowy ani jej nie widziałem, a nigdy wcześniej nie miałem umowy o pracę. W czwartek mam im dać odpowiedź.

Hmm, obecnie na poziomie jestem, bym powiedział, poprawnym, choć niedupęurywającym :) Java 7/8 SE - dobrze, servlety, aplety, wzorce projektowe te pospolite, eclipse opanowane, tomcat teoria + b. niewielka praktyka, bazy danych - śrenio, xml nieźle, c - podstawy, scala padawan :). Niewiele, choć na bezproblemowe zdanie ich testów wystarczyło z dużym zapasem.
Ja sam zażądałem 2500 na rękę i w sumie na tyle liczyłem, rodzaj współpracy określiłem jako dowolny (sądziłem, że w takim przypadku umowa o dzieło to standard). W sumie racja, że to bardziej na zasadzie praktyk, dlatego kluczowa jest dla mnie możliwość awansu i podwyżek (zależna, rzecz jasna, od predyspozycji i wkładu własnego).

Jeszcze dodam, że jest to spora korporacja, mająca swoje filie za granicą.

Jeśli twoja wiedza wystarczyła na zdanie ich testów bez problemów to 2500 neto wydaje się sensowną kwotą na start. - dbCooper 2014-07-29 17:31

Pozostało 580 znaków

2014-07-29 11:24
Moderator

Rejestracja: 16 lat temu

Ostatnio: 25 minut temu

0

Jeśli to duża korpo to nie polecam wkręcić się w umowę na 2 lata z niską stawką początkową. Bo wtedy szanse na negocjacje pensji będą znikome.


Masz problem? Pisz na forum, nie do mnie. Nie masz problemów? Kup komputer...

Pozostało 580 znaków

W.Palownik
2014-07-29 13:59
W.Palownik
0

@Shalom druga firma ma 50-100 pracowników, czyli to przemawia na jej korzyść?

Pozostało 580 znaków

Odpowiedz

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0