Freelancing - co i jak?

0

Jako, że jestem jeszcze bardzo młody i na 90% nie będę miał żadnej stałej pracy przez najbliższe 3-5 lat, a pieniądze "czasami" w życiu takiego młodego człowieka się przydają (:D), to mam kilka pytań odnośnie dziedziny, którą się zainteresowałem, tj. freelancingu.

Rzecz najważniejsza - interesują mnie tylko małe, dorywcze zlecenia, żadne duże umowy z firmami :)

  1. Czy freelancing skupiony jest tylko w niszy webmasteringu? Programuję w C#, mam zamiar pisać w ASP.NET także - czy w tym języku trudno będzie znaleźć oferty?
  2. Jakie są najlepsze sposoby znalezienia takiego zlecenia? Strony typu freelancer.com, spamowanie ofertami?
  3. Czy takie małe zlecenia wymagają umów, i czy mogę je zawierać nie mając 18 lat?
0

ad1. Nie. Chociaż zleceń na strony jest najwięcej. Tutaj masz odnośnie m.in C# http://oferia.pl/zlecenia/programowanie/c-c-c
ad2. Na początek strony z ofertami. Stworzyć swoje portfolio aby pokazać co się umie. Oczywiście reklamowanie się wśród znajomych też dobra rzecz. Ostatnio mam zlecenia tylko od znajomych lub znajomych znajomych ;)
ad3. Każde zlecenie wymaga umowy, czy to w formie pisemnej czy ustnej (tak jeżeli się z kimś dogadujesz przez telefon to też zawarłeś z nim umowę). Z tego co wiem mając od 16 do 18 lat możesz podejmować pracę ale za zgodą rodziców, w sensie przy każdej umowie musi być ich zgoda. Przed 16 rokiem nic nie możesz.

0

Czy freelancing skupiony jest tylko w niszy webmasteringu? Programuję w C#, mam zamiar pisać w ASP.NET także - czy w tym języku trudno będzie znaleźć oferty?

Freelancing jest wszędzie tam, gdzie jest popyt na usługi programistyczne. Czy to będzie postawienie stronki dla młodej pani dr weterynarii, czy sklepiku z ziółkami dla pana handlowca, czy wreszcie napisanie apki dla studenta, który nie czuje się na siłach, by napisać kod samodzielnie na zaliczenie semestru.

Jakie są najlepsze sposoby znalezienia takiego zlecenia? Strony typu freelancer.com, spamowanie ofertami?

Prócz tych oczywistych, czyli stron z ofertami pracy i zleceń (http://oferia.pl/, http://www.zlecenia.przez.net/, https://www.freelancer.pl/, http://forum.pcformat.pl/Zlecenia-dla-programistow-f?page=3) warto postawić sobie stronkę z ładnym portfolio (2-3 fajne projekty schludnie ilustrujące przekrój Twoich umiejętności) oraz formularzem kontaktowym, przez który osoba zainteresowana może się do Ciebie odezwać w sprawie zlecenia. A tak poza tym, jeżeli czujesz się na siłach, a chcesz fajnie dorobić, to przejdź się po uczelniach technicznych i porozwieszaj ogłoszenia, że wykonasz takie i takie prace. Na pewno nie będziesz narzekał na brak roboty.

Czy takie małe zlecenia wymagają umów, i czy mogę je zawierać nie mając 18 lat?

Zależy co robisz i dla kogo. Jeżeli nie masz owych 16 lat, to pozostaje Ci metaforyczne "strzyżenie trawników na czarno", czyli klepiesz programy, stronki na umowy słowne (w praktyce nie ma żadnej umowy) po dogadaniu się ze zleceniodawcą. Dalej jest już tak jak napisał @mr_jaro. Choć w praktyce to też różnie wygląda i nie ma co koloryzować rzeczywistości, bo spora ilość zleceń wykonywana jest bez żadnych umów. Ale to już indywidualna sprawa każdego z osobna.

2

Ale wy wymyślacie.
http://www.pip.gov.pl/html/pl/html/14008000.htm
Od 13 roku życia można spokojnie pracować na umowę o dzieło / zlecenie, tylko wymaga to trochę więcej zachodu niż dla osób starszych. No i wiadomo, że są do tego ograniczenia, można wykonywać prace "które nie mogą powodować zagrożenia dla zdrowia, życia i rozwoju psychofizycznego młodocianego, a także nie może utrudniać młodocianemu wypełniania obowiązku szkolnego."

Umowy cywilnoprawne
Małoletni, czyli w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego, osoba która ukończyła 13 lat, a nie ukończyła 18-tu może skorzystać z możliwości zatrudnienia na podstawie umowy cywilnoprawnej (np. umowy zlecenia, umowy o dzieło).

0

A jak to jest z ofertami we freelencingu? Pewnie dominują jakieś webdev i PHP? ewentualnie android?

0

Programuję głównie Java Backend. Obecnie zastanawiam się czego się dalej uczyć, dla samej nauki, nie dla zysku.

Pod względem freelancingu w co lepiej byłoby zainwestować czas? Pouczyć się czegoś w kierunku frontendu czy może androida?
Od JSa pewnie i tak nie ucieknę ale w sumie android wydaje sie byc ciekawszy.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1