zmiana kariery - programista Java/Android

0

Witam,
Jestem przed 30 i niedawno zdałem sobie sprawę, że chcę na poważnie zająć się programowaniem. Od kilku lat bawiłem się w tworzenie jakiś małych stron internetowych na potrzeby własne - przede wszystkim podstawowe Wordpressy/Prestashopy/Joomle z małymi modyfikacjami (HTML/CSS/PHP), trochę uczyłem się Javy/Pythona/Javascript - w każdym razie żadnych większych projektów nie popełniłem (jakieś web scrappery, import/export danych z i do xml'a - programiki ułatwiające/automatyzujące moją dotychczasową pracę).
Ostatnio zainteresowałem się moją komórką i odkryłem, że programowanie na Androida straszliwie mnie kręci - możliwości jakie daje sama podstawowa biblioteka Androida są olbrzymie - generalnie docelowo chcę się tym zająć. Mam jednak kilka wątpliwości - jako, że nie jestem po studiach informatycznych mam trudności z ocenieniem własnych umiejętności programistycznych - nie wiem czy już nadszedł czas na poszukiwanie pracy jako Junior Developer czy jeszcze powinienem się podszkolić. Mam do was następujące pytania:

  1. W którym momencie można stwierdzić, że jest się gotowym do rozpoczęcia pracy jako programista Java/Android? - zdaję sobie sprawę, że programowania nauczę się dopiero pisząc prawdziwe projekty dlatego chciałbym jak najszybciej rozpocząć

  2. Jakie mogą być pytania na rekrutacjach? Może jest jakiś dobry człowiek związany z rekrutacją, który mógłby mi zadać kilka przykładowych pytań, abym wiedział na co powinienem zwrócić uwagę?

  3. Kiedy mogę pochwalić się znajomością konkretnej technologi w CV? - tak znam główną zasadę - wpisać mogę wtedy kiedy jestem w stanie obronić tą pozycję na rozmowie, ale czy kiedy korzystam z git i czytałem o svn, znam różnicę między nimi i przejście z jednego systemu na drugi zajmie mi niewiele czasu to czy mogę to wpisać? Czy w CV mogę wpisać języki których kod z pomocą google jestem w stanie przeczytać i zrozumieć?

  4. Jakie macie rady dla aspirującego programisty? Co byście zrobili inaczej rozpoczynając swoją karierę? Czego byście się dodatkowo nauczyli przed przyjściem na waszą pierwsza/drugą rekrutację?

  5. Ostatnie pytanie ekstra do osób przeprowadzających rozmowy kwalifikacyjne - czego oczekujecie od kandydata na stanowisko początkującego programisty? Czy osoba bez studiów informatycznych jest traktowana inaczej (czy jest zadawanych więcej pytań technicznych)? - czytałem, że najważniejsze są chęci i gotowość do nauki, czy rzeczywiście rekrutujący mają świadomość, że studia nie przygotowują do pracy jako programista?

dziękuję za dotarcie do końca i będę wdzięczny za każdą odpowiedź/wskazówkę.

0
  1. W którym momencie można stwierdzić, że jest się gotowym do rozpoczęcia pracy jako programista Java/Android?

Kiedy możesz siąść przed IDE i zacząć pisać, bez konieczności zerkania do jakiegoś tutoriala i bez non-stop otwartej dokumentacji.

  1. Kiedy mogę pochwalić się znajomością konkretnej technologi w CV? - tak znam główną zasadę - wpisać mogę wtedy kiedy jestem w stanie obronić tą pozycję na rozmowie, ale czy kiedy korzystam z git i czytałem o svn, znam różnicę między nimi i przejście z jednego systemu na drugi zajmie mi niewiele czasu to czy mogę to wpisać?

Jak wyżej, czyli jeśli ktoś cię posadzi przez komputerem i IDE i powie ci żebyś checkoutował kod z danego repozytorium to umiesz to zrobić bez szukania tutoriala ;] Tak samo jeśli ktoś poprosi sie co commitowanie, mergowanie, tagowanie i branchowanie.
Znam technologię = umiem jej używać a nie "przeczytałem coś o niej".

Czy w CV mogę wpisać języki których kod z pomocą google jestem w stanie przeczytać i zrozumieć?

Nie, bo inaczej większość programistów mogłaby sobie wpisać wszystkie języki świata ;] W CV możesz wpisać języki które znasz, tzn jak ktoś cię posadzi przed komputerem i zada ci jakieś zadanie to będziesz umiał je w tym języku rozwiązać, bez tutoriali i dokumentacji opisującej składnie.

0

Szukając pracy jako Android dev warto mieć własną appkę na markecie.

0
Shalom napisał(a):

Kiedy możesz siąść przed IDE i zacząć pisać, bez konieczności zerkania do jakiegoś tutoriala i bez non-stop otwartej dokumentacji.

Nie wiem czy dobrze rozumiem - chodzi o znajomość składni języka, znajomości programowania obiektowego i wzorców projektowych czy też konkretnych funkcji? Czy mógłbyś podać przykład zadania zleconego Junior Developerowi?

Kolejne pytanie - lepiej stworzoną aplikację wystawić na Google Play czy pokazywać w GitHubie?

0
helloworld napisał(a):

Kolejne pytanie - lepiej stworzoną aplikację wystawić na Google Play czy pokazywać w GitHubie?

Na markecie. Można ocenić UI, przetestować performance itp itd. Na githubie warto trzymać własne libki/toolsy.

Edit: Oczywiście kod appki też warto mieć w jakimś repo, z tym że najlepiej prywatnym. Wtedy możesz pokazać kod osobie rekrutującej, która chce np zrobić review.

0

Nie wiem czy dobrze rozumiem - chodzi o znajomość składni języka, znajomości programowania obiektowego i wzorców projektowych czy też konkretnych funkcji?

Wszystkiego po trochu. Wymyśl sobie jakiś przykładowy program i pomyśl czy umiałbyś go napisać. Na przykład napisz appke która pobiera sobie co jakiś czas lokalizacje najbliższych geocaches a jak przypadkiem będziesz przechodził powiedzmy 100 czy 200 metrów od któregoś z nich to będzie ci to sygnalizować (np. za pomocą wibracji albo dźwięku). Umiałbyś to zrobić bez szukania tutoriala? :)

0

Dzięki za odpowiedź, ale wciąż nie potrafię ocenić swoich umiejętności. Jeśli chodzi o znajomość platformy, składni to bez problemu potrafiłbym taką aplikację stworzyć, ale musiałbym się mocno wspierać bibliotekami - nie znam odpowiednich klas i metod - czy to mnie dyskwalifikuje? Jaki stopień znajomości bibliotek jest wymagany od juniora?

0

Co wy tak z tymi tytułami. Jak pokażesz, że masz niebanalną apke an sklepie googla i piszesz znośny kod, nie bedziesz mieć za dużych wymagań finansowych i bedziesz szybko wykonywał zadania na okresie próbnym to się nadajesz.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1