Wątek przeniesiony 2014-03-31 23:09 z Off-Topic przez somekind.

przyszłość .NET i rynku pracy

0

Ostatnio spotkałem się z tezą, że w tej chwili nie warto już zajmować się WPFem i WinFormsami. Już podobno nie ma sensu nawet robić certfikatów z WPFa. Teraz już tylko HTML5, JS i ASP.Net.

Jestem programistą desktopowym z 2 letnim stażem. Nigdy nie mnie nie ciągnęło do aplikacji webowych. Aktualnie zmieniam pracę i patrząc na oferty (rynek warszawski) widzę, że coś tym jest. Jak myślicie, czy faktycznie jest sens na siłę przebranżawiać się na weba? Czy WPF i aplikacje desktopowe nie mają przyszłości?

Zakładam oczywiście, że ktoś będzie musiał istniejące aplikacje utrzymywać i że dobry specjalista zawsze będzie potrzebny, ale zależy mi raczej na byciu na topie. Do tej pory WPF-owcy nie mieli problemu z pracą.

0

no raczej c# zmierza w kierunku Javy, czyli opanowuje webApi w bardzo szybkim tempie. Języki takie jak C# i Java to raczej w dużej mierze web więc nie powinno cię to dziwić. Chociaż jak jesteś specjalistą w desktopie to czemu miałbyś się przerzucać? a nawet jeśli to jak duży to problem? Przystosowanie się to może nie więcej jak 1miesiąc czasu

0

Wedle plotek WPF odżywa. Więcej będzie wiadomo po BUILD, niektóre sesje bardzo ciekawe się wydają, między innymi jest sesja o przyszłości desktopu właśnie (http://channel9.msdn.com/Events/Build/2014/2-563).
Do tego wszystko, co umiesz z WPF przyda ci się w WinRT.

0

Ja widze, ze WPF przezywa druga mlodosc. Sam teraz po 3 latach Asp.net i mvc przerzucam sie na WPFa, bo nowy pracodawca tego wymaga. Zawsze czesc aplikacji bedzie webowych i czesc nadawac sie bedzie tylko i wylacznie na desktop.

0

Odejście od desktopu to tylko kwestia czasu. Teraz wszystko podąża w kierunku aplikacji webowych, ponieważ pociąga to za sobą szereg korzyści zarówno dla użytkowników, jak i twórców aplikacji.

1
Adam Borowski napisał(a):

Odejście od desktopu to tylko kwestia czasu. Teraz wszystko podąża w kierunku aplikacji webowych, ponieważ pociąga to za sobą szereg korzyści zarówno dla użytkowników, jak i twórców aplikacji.

Nie do końca można się z tym zgodzić. Pewne rzeczy nie będą przez długi czas o ile będą wykonalne jako aplikacje strikte webowe, czesto ze względów bezpieczeństwa i natury technicznej. Natomiast coraz więcej firm tworzy oprogramowanie w strukturze trój-warstwowej implementując główne mechanizmy biznesowe po stronie serwera i bazy danych wystawiąjąc funkcjonalności web serwisami - REST itp. Wtedy najczęśniej zminiejająca się w tej chwili warstwa prezentacji będzie implementowała odpowiednie funkcjonalności wystawione przez web serwis i nie ważne, czy to będzie aplikacja desktopowa napisana przy użyciu WFP, czy aplikacja webowa, czy też mobilna ...

Do autora tematu. Jeśli jesteś dobry w tym i lubisz to co robisz to nie rzucaj się na "weby" tym bardziej jeśli nigdy Cię w tą stronę nie ciągneło. Ze względów łatwiejszego dostępu do klienta aplikacji webowych powstaje multum. Ale bardziej skomplikowane aplikacje, w szczególności sięgające do urządzeń perfyrejnych na dodatek przedstawiąjące dane w skompikowanej formie będą dostępne jedynie jako desktopowe.

Zresztą Oracle teraz promuje grupe pieniądze w JavaFX (alternatywa dla WPF). Jako środowisko dla programowania pod desktop i urządzenia mobilne. Jak widać oni też widzą w tym sens.

0

@Adam Borowski nie masz racji. Zawsze będą istniały miejsca w których trzeba użyć wydajnego, skompilowanego kodu i tutaj ani aplikacje webowe ani języki skryptowe ani też języki działające dzięki maszynie wirtualnej nie będą miały prawa bytu. A że te zastosowania ciśgle się kurczą to fakt.
Według mnie dopóki nie przejdziemy jakiejś naprawdę wielkiej rewolucji w technologi komputerowej ( np komputery kwantowe ) to języki takie jak asm / c / c++ będą odgrywały kluczowa rolę.

Jeśli chodzi o .NET - jak na razie nie wygląda jakby miał się źle. Ofert pracy według mnie jest sporo. Aplikacje desktopowe jak najbardziej mają przyszłość ;)

0

Zawsze będą istniały miejsca w których trzeba użyć wydajnego, skompilowanego kodu i tutaj ani aplikacje webowe ani języki skryptowe ani też języki działające dzięki maszynie wirtualnej nie będą miały prawa bytu.

Owszem, będą istniały takie miejsca, ale rozwijać je będzie garstka ludzi w porównaniu z milionami programistów klepiących aplikacje webowe / mobilne itp. Te miejsca to kod, który sam jest środowiskiem dla tych wszystkich skryptowych zabawek, tj. system operacyjny, przeglądarka i maszyny wirtualne. Nawet bazy danych i serwery www już nie wymagają pisania w językach statycznie kompilowanych. Do tego języki skryptowe uważane kiedyś za powolne z powodzeniem wdzierają sie w nisze wcześniej zarezerwowane tylko dla języków niskopoziomowych. Np. JavaScript (Node.js) na serwerze...

Z powyższych powodów raczej o przyszłość .NET jestem spokojny (mimo, że w pewnym sensie to konkurencja Javy :P)

0

Trendy jak to trendy, na przestrzeni lat w branży programistycznej byly juz rozne proroctwa wymieniane. Jedne sie bardziej sprawdzily, a inne mniej.
Na chwile obecna jest przewaga Webu - powiedzialbym na oko ze jakies 70% ofert to ASP.NET/MVC a 30% WPF/WinForms.
Ja jestem zdania, że warto znać oba podejścia - web i desktop.
Trafi się jakaś naprawde dobra oferta pracy, w desktopie, a Ty dla przykładu jesteś webowcem i nie każdy pracodawca entuzjastycznie zareaguje na "nie umiem WPF ale szybko się naucze".
I to samo oczywiście w drugą stronę (przesiadka z desktop na web).
No i czasami zwyczajnie człowiek chce odpoczac trochę od jednego z podejść i porzeźbić w czymś innym.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1