AiR i Elektronika

0

Hej, jestem w klasie maturalnej - chodzę do technikum informatycznego - i mam zamiar iść na studia na Pwr. Przeglądałem plany zajęć i najciekawsze wydają mi się dwa kierunki - Automatyka i robotyka oraz elektronika - obydwa na wydziale elektroniki. Dodatkowo mam zamiar we własnym zakresie rozwijać się pod względem programowania. Możecie powiedzieć który z tych kierunków byłby tak jakby "lepsze" pod względem programowania? Z siatek godzin podanych na stronie wynika że ilość godzin czystego programowania jest porównywalna.
Pozdrawiam

0

Zgadywałbym że jednak AiR, ale to w kontekście programowania pralek i robotów.

0

A nie jest tak, że na elektronice programuje się pod androida czy coś podobnego?

0

Na elektronice bawi sie oscyloskopami :P
A Androida to najwyżej takiego: się programuje :P

0
bakłażan9494 napisał(a):

A nie jest tak, że na elektronice programuje się pod androida czy coś podobnego?

a jakie przedmioty z programowania masz na elektronice wg przejrzanych przez Ciebie planów zajęć?
Czy na Pwr (Politechnice Wrocławskiej) nie ma informatyki z programowaniem?
Dziwnie wybierasz sobie kierunek studiów (na podstawie planu zajęć).

0

Sam jestem na 4 semestrze AiRu na Pwr i trochę programowania tu jest. Wyglądało to tak że na pierwszym semestrze było C, na drugim C++, na trzecim dużo Matlaba i teraz startuje kurs jeden z C++ i jeden typowo pod mikro-kontrolery, czyli C. Nie liczyłbym na programowanie Androida czy cokolwiek takiego. Przygotuj się też na dużo matmy, fizyki, mechaniki i elektroniki.

1

Ja akurat studiowałem AiR inżynierskie na PWr, a na drugim stopniu (magisterskie) zmieniłem na Informatykę. Tak się składa, że miałem też znajomego, który studiował EiT więc mam jakieś wyobrażenie. Teoretycznie na każdym z tych kierunków można programować i to zarówno w C, C++, C# czy Javie. Wiadomo na jednych mniej na innych więcej. Więc wszystko zależy od tego jakie masz oczekiwania (chociaż pewnie sam jeszcze nie wiesz jakie one są).
Na AiR masz programowanie w czystym C pod linuxem. Ma to swoje wady i zalety. Za moich czasów kurs był prowadzony na naprawdę wysokim poziomie i wcale nie było łatwo go zaliczyć. Po C nadchodzi pora na programowani obiektowe (C++) według mnie wyłożone również bardzo dobrze. Na trzecim semestrze praktycznie cały czas masz Matlab/Octave (przeprowadzanie najróżniejszych symulacji, przetwarzanie sygnałów).

Owijając to w nazwy kursów:
Podstawy programowania: czyste C pod linuxem (emacs, znajomość konsoli, tworzenie plików make itp, podstawy przetwarzania obrazów)
Programowanie obiektowe: C++ pod linuxem (robi się całkiem ciekawe rzeczy jak np. wizualizacja ruchu manipulatora z wykorzystaniem chyba GNU plot, obiektowość na dobrym poziomie)
Modelowanie układów dynamiki (czy coś takiego): Matlab, (symulujesz różne procesy fizyczne z wykorzystaniem Simulinka, badasz stabilność, straty ciepła, ogólnie raczej ciekawy kurs)
Teria sygnałów: Octave/Matlab (próbkujesz sygnał, później go odtwarzasz, transformata Fouriera, rozkłady prawdopodobieństwa)
SCR Systemy operacyjne: dość zaawansowane programowanie pod linuxem w C++, poznajesz podstawy działania linuxa, komunikacja procesów, programowanie wielowątkowe, wykorzystanie socketów do komunikacji z urządzeniami w sieci, symulowanie algorytmów szeregowania)
Metody numeryczne: Implementacja algorytmów do rozwiązywania liniowych/nieliniowych układów równań, wielomianów, całek, różniczek w Matlabie (chociaż środowisko jest dowolne)
Sterowanie procesami dyskretnymi: implementacja algorytmów (Schrage, B&B itp w dowolnym środowisku)
Projektowanie algorytmów i metody szt...: implementacja i badanie wydajności typowych algorytmów (szeregowania, minimalne drzewo rozpinające, najkrótsza ścieżka w grafie, implementacja gry)

Następnie wiele zależy od specjalności, którą wybierzesz. Możesz programować dalej w C++ pod linuxem, w Javie lub nawet w C#. Są też oczywiście kursy z programowania mikrokontrolerów w C. Z tym, że aby pracować z tym samemu więcej to musisz ćwiczyć w domu, a do tego potrzebujesz już trochę sprzętu (koszt ok. 100 zł.). Oczywiście dochodzi też programowanie urządzen automatyki. Nawet całkiem sporo jest tego.

Co do EiT to programowania jest z pewnością mniej. Są też kursy z C i C++, ale moim zdaniem są one gorsze od tych z AiR. Ten kierunek nie koncentruje się na programowaniu, ale na elektronice. Wg mnie jeśli ktoś nie był w technikum elektronicznym lub nie jest pasjonatem elektroniki (rezystory, tranzystory, układy) to nie powinien myśleć o EiT. Tam jest tego bardzo dużo i wymagania też są bardzo duże. Oczywiście nie ma raczej mowy, żeby się tego nauczyć z samych kursów. Prowadzący zakładają dość dużą wiedzę i nie zaniżają poziomu. Można co prawda ślizgać się i zaliczać na 3.0, ale czy to ma sens? Moim zdaniem żadnego.

Na informatyce praktycznie nie ma rzeczy związanych z elektroniką jako taką. Jest tam sporo programowania, pewnie więcej niż na EiT i AiR razem wziętych.

Jeśli interesuje cię drugi stopień, to jeśli chodzi o informatykę to uważam, że to totalne dno. Nie polecam.

0

Podepne sie troche pod temat. Otoz sam jestem na pierwszym roku air na politechnice poznanskiej. Przerabiamy c++ i w tym semestrze zaczniemy Qt. Programowanie bardzo mi sie spodobalo i nie wiem, czy nie przeniesc sie na informatyke, z tym ze konieczne byloby rozpoczecie studiow od nowa. Czy jest ktos kto mial podobny dylemat, albo konczyl ten kierunek i moglby sie wypowiedziec, czy gra jest warta swieczki? Warto poswiecic rok dla programowania na informatyce? Porownywalem programy i ciezko stwierdzic czy roznica jest az tak kolosalna.

0

Prawdę mówiąc nie rozumiem przyczyn masowego przenoszenia się na informatykę z innych kierunków. W niektórych przypadkach wygląda to tak, że ludzie mieli jeden semestr C# na swojej specjalności i stwierdzają, że ich specjalność to czysta informatyka. Później okazuje się, że lądują na piątym roku studiów informatyki i nie radzą sobie z najprostszymi rzeczami. Byćmoże myślą, że wpisanie sobie ukończonych studiów informatycnych na goldenline otworzy im drzwi do wielkiej kariery? Znam osoby, które nie kończyły informatyki a mają ogromną wiedzę i są liderami w projekcie. Jeśli lubisz programować to ucz się na własną rękę. To jedyna droga by coś osiągnąć, a czy będziesz to robił studiując AiR, Informatykę nie ma znaczenia.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1