Telekomunikacja i co potem

0

Witam,
Wiem, że pewnie podobnych tematów osób niezdecydowanych jest dużo ale mam osobiste pytanie i może ktoś z wiedzą i doświadczeniem znajdzie chwilę, aby podpowiedzieć.
Kończę powoli studia na specjalności Telekomunikacja i chciałbym się bardziej ukierunkować, biorąc pod uwagę moje możliwości i wiedzę. Sam raczej niewiele programuję, znam Javę (raczej podstawy, trochę Swing) i robię pracę magisterską w C# (też nic wymyślnego, aplikacja audio), natomiast wiedza z baz danych bardzo marna, mam też oczywiście wiedzę z zakresu telekomunikacji i pytanie, co jest najbardziej przyszłościowym wyjściem, oraz takim, które w razie zmiany pracy zapewnia bezpieczne zatrudnienie "od zaraz" - inżynier testów? android? .net?

0

Czasem zastanawia mnie po co ludzie studiują te telekomunikacje, elektroniki czy robotyki skoro i tak finalnie zostają koderami. Szczególnie że potem jeszcze ~2 lata muszą poświęcic na naukę tego czego nie mieli na studiach bo nie poszli na informatykę...
Wybierz taką pracę w której będziesz się czuł dobrze. Tester to zupełnie inna para kaloszy niż programista.

0

Tak się składa że miałem programowanie na studiach, pytam, bo ciągle mam możliwość ukierunkowania się na coś konkretnego i nie wiem, która ścieżka zapewni większą elastyczność jeśli chodzi o pracę - jeżeli chciałbym np wyjechać na 2 lata za granicę to w jakim dziale łatwiej by mi było znaleźć pracę, etc

Inna sprawa, że gdy szedłem na studia zupełnie nie wiedziałem co chcę robić w przyszłości, nie każdy rodzi się z przekonaniem, że chce zostać np. programistą :)

0

Tak się składa że miałem programowanie na studiach

Programowanie, szczególnie takie na zasadzie "jeden semestr na studiach" to ułamek tego co jest potrzebne przy tworzeniu oprogramowania ;) To tak jakby ktoś twierdził ze może być adminem sieci bo zacisnął kiedyś RJ-45 na laborkach z sieci i skonfigurował huba ;)

jeżeli chciałbym np wyjechać na 2 lata za granicę to w jakim dziale łatwiej by mi było znaleźć pracę

W tym w czym będziesz dobry. Nie ma tu znaczenia czy będziesz specjalistą od sieci komputerowych, od budowania anten czy koderem. Dla specjalisty praca się znajdzie. Późno sie trochę za to zabrałeś bo przegapiłeś rekrutację na następny rok do ESA, ale CERN jeszcze przez tydzień rekrutuje na stanowiska od lipca ;)

0

W ciągu całego toku studiów będę miał mniej więcej 6 przedmiotów z programowania - praktycznie na każdym semestrze co najmniej jeden. Oczywiście zdaję sobie z tego sprawę, że na informatyce jest ich więcej, tylko nie rozumiem tej szydery w twoich wypowiedziach, czy to dlatego, że piszę w sprawie ukierunkowania mojej kariery?
Dwa - to chyba oczywiste, że dla specjalistów praca się znajdzie. Pytam się gdzie o tą pracę może być łatwiej i piszę z perspektywy osoby, która niekoniecznie interesuje się tylko i wyłącznie IT i programowaniem i dla której nie jest priorytetem stanie się ekspertem w danej dziedzinie, a raczej zapewnienie bezpiecznego zatrudnienia (ewentualnie łatwość zmiany miejsca zatrudnienia) i względnie dobrze płatnej pracy związanej z moim wykształceniem.

1

@łazanki nic osobistego ;) Szydera tylko dlatego ze to jest bardzo częsta sytuacja że ludzie tak robią i trochę mnie to dziwi ;) Ale lepsi są tacy co tu czasem na forum piszą że potrzebują gotowca bo im na studia potrzebny taki czy inny program a oni wcale programistami nie będą bo studiują XYZ, a potem pewnie połowa z nich jednak próbuje wskoczyć na pozycję kodera ;]

Jeśli chodz o polskę to IT jest niewątpliwie bardzo dobrą dziedziną - pracy jest dużo, płacą sporo. Na pewno jest to dużo pewniejsza i lepsza opcja niż inne dziedziny inżynierskie. Za granicą sprawa wygląda juz trochę inaczej i programiści są w bardzo podobnej sytuacji co inni inżynierowie. Moja rada: nie myśl nad "bezpiecznym zatrudnieniem" tylko raczej nad tym żeby być wystarczająco dobrym żeby sie o pracę nie martwić. Poza tym pomyśl też o tym gdzie chciałbyś pracować (kraj, firma) i rób wszystko żeby sie udało. Działanie na zasadzie "byle sie coś trafiło" jest pomysłem słabym.

1

@łazanki, to może pomyśl o połączeniu tych dwóch fachów, np. programowanie stacji bazowych czy innych rzeczy związanych z telekomunikacją.

0

właśnie też coś takiego wymyśliłem, pójdę w java (+android) w połączeniu z jakąś telekomunikacją, dzięki wam za odpowiedź. Niby odpowiedź prosta, ale jednak dla mnie taka nie była :)

0
łazanki napisał(a):

właśnie też coś takiego wymyśliłem, pójdę w java (+android) w połączeniu z jakąś telekomunikacją, dzięki wam za odpowiedź.

Pisanie softu na Androida nie ma nic wspólnego z telekomunikacją, i żadnej specjalistycznej wiedzy z tej dziedziny nie wymaga.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1