Praca - programista PHP, webdeveloper

0

Przeglądając forum i widząc tematy różnych osób dotyczące pierwszej pracy, pomyślałem, że też może umiem już wystarczająco i warto by się za czymś rozejrzeć.

Docelowo idę w kierunku Javy, wcześniej pisałem trochę w C, ale w żadnym z tych języków nie umiem tyle, żeby z powodzeniem zacząć w nich pracować. A jakieś zawodowe doświadczenie by się już przydało.

Za to mam trochę doświadczenia w webdeveloperce (niekomercyjnego), pisałem trochę w PHP, znam JS, podstawy SQL'a.
Zresztą to są tematy dość proste w porównaniu do wymagań na stanowisko młodszy programista Javy - JEE, Spring (zresztą trudno złożoność Javy ze złożonością PHP porównywać). No i sam więcej ogarniam w temacie.

Takie tematy jak JS, CSS, SQL, pewnie mi się przydadzą potem, gdy będę szukał już pracy jako Javowiec.
Doświadczenie zawsze jest mile widziane. Chyba nawet na doświadczenie w PHPie patrzą? :)
No i potrzebuję trochę grosza, więc zamiast fizycznej pracy mógłbym w zdobyć już jakieś doświadczenie w webie.

Teraz pytanie do Was. Jak w ogóle wygląda sytuacja programistów PHP, ludzi od back-endu, bo front-end wcale mnie nie interesuje? Jakie są realne wymagania (poza tym co piszą w ogłoszeniach), co koniecznie trzeba wiedzieć na początek, co wypadałoby mieć w portfolio?
Czego się spodziewać na rozmowie kwalifikacyjnej? Nigdy wcześniej nie miałem doświadczenia z taką pracą (znaczy, w firmie).
Czy rynek nie jest przesycony?

Czyta się trochę o przesycie programistami PHP, o tym że gimnazjaliści i hindusi klepią kod w tym języku i te sprawy :D Ile w tym prawdy i czy rzeczywiście 'PHPowiec' to taki pomocnik murarza wśród programistów? Jasne, że nie mówię o ludziach z kilkuletnim doświadczeniem i dużymi umiejętnościami.

Jak z wynagrodzeniem? Na ile powinienem się zgodzić na początek, a jakie oferty odrzucić? Chodzi głównie o Kraków, bo tutaj bym raczej czegoś szukał.

Jak pisałem, chciałbym nabrać trochę komercyjnego doświadczenia, poszerzyć spojrzenie, poprawić umiejętności no i nie ukrywam, coś dorobić na pół etatu przynajmniej.

PS Szukanie zleceń, cięcie szablonów i babranie się z Photoshopem mnie nie interesuje zbytnio.

0

Na poczatek zaznacze ze pisze z Uk, nie wiem jak wygladaja Polskie realia.

Programistow PHP rzeczywiscie jest wielu, ale pracy dla nich jest jeszcze wiecej takze o przesycie nie ma mowy. Co do gimnazjalistow/hindusow to raczej zadna profesjonalna firma na to nie przystanie, w gre wchodzi stala forma zatrudnienie, ew. kontrakt (2-3 miesiace ze stawka dzienna).
Realne wymagania to znajomosci co najmniej jednego MCV - nikt juz raczej w czystym PHP aplikacji nie klepie (szkoda czasu), bazy danych (orm), kontrola wersji, konfiguracja serwera. W zaleznosci od wielkosci i profilu firmy trzeba przynajmniej orientowac sie w technologiach front-endowych (javascript, css).
W portfolio wypadaloby miec jakies przykladowe aplikacje webowe do zaprezentowania.
Co do wynagrodzenia to z 4-5 latami doswiadczenia pensje przestaja odstawac od innych technologi, na poczatku jest jednak tragedia.

0

Nie podales waznej informacji, a mianowicie jakie miasto?

Mowisz, ze front-end Cie nie interesuje za bardzo? Niestety realia sa takie, ze front-end jako webdeveloper musisz liznac :) Tak wiec CSS oraz HTML, ale najlepiej CSS3 oraz HTML5 :)

Podstawy SQL to rowniez za malo. Proste INSERT czy SELECT niestety nie wystarcza. Naucz sie czym sa klucze obce, transakcje, widoki, triggery, procedury. Wykorzystuj te rzeczy w swoich projektach. Dzieki temu uczysz sie jak je zastosowac w praktyce.

Oczywiscie trzeba tez znac jakis framework. Czyli Zend, Symfony2 (sporo ogloszen zwiazanych z tym jest ostatnio) albo Kohana. Liczy sie to, ze znasz wzorzec MVC, potrafisz programowac obiektowo. Nauczenie sie kolejnego frameworka to nie bedzie juz jakis wielki problem. Dlatego tez pracodawcy w ogloszeniach pisza, ze wymagana znajomosc jednego z frameworkow.

0

Dzięki za dwie konkretne odpowiedzi ;)

napisał(a):

Nie podales waznej informacji, a mianowicie jakie miasto?

Właściwie to mieszkam w Bielsku-Białej, ale tutaj rynek IT malutki, więc biorę pod uwagę dojazd/przeprowadzkę. W grę wchodzi Śląsk, czyli Katowice/Gliwice/Tychy no i ew. Kraków.

Tak, podstawy HTMLa5 i CSS3 na pewno muszę jakieś mieć, no i JS.
Dzięki za wskazówki nt. baz danych, wiem, że do tego tematu muszę się bardziej przyłożyć.

Czyli wzorzec MCV i jeden framework - to następne co muszę ogarnąć, bo na razie w PHP pisałem dość prymitywnie.

A co do portfolio, co powinno się tutaj znaleźć, żeby zrobić dobre wrażenie? Jakiś serwis kompletny www, skrypty autorskie, jakieś moduły na stronę napisane w PHP?
Jaki taki zaczynający dopiero back endowiec powinien sobie portfolio budować?
Nie znam się na grafice, na front endzie mało, więc jakieś super bajeranckich stronek, które się fajnie prezentują nie stworzyłem.

Często piszą w wymaganiach, że konto na Githubie mile widziane, więc fajnie byłoby mieć czym się tam pochwalić.

Nauki przede mną sporo, ale trochę też pamiętam, więc teraz klepać kod i do przodu ;p

A jakieś porady odnośnie zarobków. Na ile się zgodzić, czy iść od razu na młodszego programistę/webdevelopera czy szukać na początek stażu. I tak wiadomo, że ten pierwszy mieisąc to będzie wdrożenie się itp.

Właściwie to chętnie usłyszę każdą poradę bardziej doświadczonych w branży.

0

Co do zarobków programisty php to jak to widzicie?
Rzeczywiście tak bardzo odstają od innych technologii .net/ruby/java? Tzn. często 2x mniej.

Czy to kwestia przekłamanych statystyk, gdzie słabi programiści php godzą się na marne wynagrodzenie, a javovcy więcej umieją i bardziej się cenią? A dobrzy (nawet bez komercyjnego doświadczenia) i w solidnych firmach zarabiają w php godnie :D?

Ofert w php jest naprawdę sporo, ludzi ogarniętych wydaje się brakować, więc może da się negocjować jakieś dobre warunki?

Kiedyś słyszałem od znajomego o gościu, który do pierwszej pracy w PHP chodził prawie rok za jakieś 1600 brutto. Za to inny z miejsca dostał 2400 brutto bez doświadczenia (tylko pierwszy miesiąc, niby okres przygotowawczy płatny 50%).

Sam zaczynam się rozglądać za jakimś etatem na wakacje i chciałbym wiedzieć jak to od strony finansowej wygląda z waszego doświadczenia.

0

Tak bardzo to moze nie, ale troche odstaja. http://www.indeed.com/salary?q1=python&l1=&q2=php&l2=&q3=ruby&l3=&q4=java&l4=&tm=1

a javovcy więcej umieją
Nie przesadzalbym tak z tym, zalezy od osoby, a nie jezyki. I tak profesjonalisci znaja wiecej niz 1 jezyk, wiec on tak naprawde duzego wplywu nie ma, ale fakt, junior moze byc "spaczony pehapem". :)

więc może da się negocjować jakieś dobre warunki?
Da sie.

tl;dr: Krzycz tyle, na ile siebie cenisz i za ile jestes w stanie robic.

0

Pewnie masz rację, że średnia w PHP jest zaniżona, bo jest to najpopularniejszy język firm krzaków. PHP powstał z myślą, żeby łatwo było zacząć go używać osobie niedoświadczonej i dlatego wiele takich osób go używa, przez to zaniżają średnią. Jednak myślę, że jak już zdobędą te doświadczenie, to mogą w większych firmach zarabiać tyle samo co programiści innych języków. Tylko to takie zgadywanie, bo żadnych badań na ten temat nie widziałem ;)

Ta popularność to też zaleta, bo w wielu średnich miastach o pracę (chyba, że online) nie jest tak łatwo, a jeśli już jakaś jest to PHP. Jak ktoś chce tam mieszkać, to lepiej mieć pracę, niż jej nie mieć lub pracować w jedynej firmie w mieście, która pisze w C#.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1