Wasza praca zawodowa z ASP.NET

0

Witajcie

przepraszam jeśli nie ten dział. Niestety nie mam jakiegoś odniesienia jeśli chodzi o pracę zawodową z technologią ASP.NET i chciałbym Wam zadać kilka pytań, które nieco zobrazują mi jak to wygląda nie tylko z książek, jeśli mogę:

  1. Czy głównie tworzycie w Web Forms czy w MVC?
  2. Jeśli tworzycie w Web Forms czy tworzycie stronę w sposób „prosty” czy raczej korzystacie z jakiegoś wzorca projektowego?
  3. Czy stosujecie wzorce projektowe, jakie najczęściej?
  4. Jakie inne biblioteki dla ASP.NET ? (o ile takowe istnieją)
  5. Bazy danych: rozumiem że tu rządzi SQL Server, jaki framework: Hibernate, EF czy ADO.NET? Czy Hibernate to konieczność dziś?
  6. Uwierzytelnienie – czy piszecie własny membership czy korzystacie z „gotowca”?
  7. WCF- jaki hosting, jakie zabezpieczenia?
  8. Testy jednostkowe, integracyjne?
  9. ... inne nie wymienione ww.

Dzięki za każdą odpowiedź.

1
  1. Mvc
  2. Zawsze stosuje sie wzorce projektowe, zaleznie od potrzeb, podstawowe wzorce + enterprise patterns to standard.
  3. Rowniez zaleznie od potrzeb, generalnie czesto uzywane sa MvcContrib, FluentValidator, FluentScheduler, Castle Windsor, AutoMapper
  4. Kiedys nHibernate, teraz glownie EF
  5. Ani custom membership, ani gotowiec. Skrojona na wlasne potrzeby warstwa odpowiedzialna za autentykacje/autoryzacje.
  6. Zaleznie od potrzeb, najczesciej WCF uzywany jako usluga windows.
  7. Jednostkowe
1
  1. Ostatnio w MVC, ale i w WebFormsach się dziś znajdzie prace.
  2. Z wzorców się korzysta zawsze i wszędzie, ale Tobie pewno chodzi o jakiś wzorzec dla warstwy prezentacji, a w tym przypadku to MVP.
  3. Jeśli chodzi o te najbardziej znane, to: Strategia, metoda szablonowa, kompozyt, wizytor, dekorator, builder. Reszta raczej rzadziej albo wcale. Z innych wzorców to np. repozytorium (fuj), DTO, CQRS, Event sourcing, i ogólnie wszystkie te powiązane z modelowaniem domenowym i ORMami.
  4. Jeśli chodzi o WebFormsy to np. kontrolki Telerika, a dla MVC to np. Kendo. Bibliotek używa się całej masy, np. do logowania (log4net, NLog), do IoC (Castle Windsor, Autofac, Ninject, i wiele innych), do testów jednostkowych (NUnit), do kopiowania wartości między obiektami (Automapper, ValueInjector) do walidacji Fluent Validation, harmonogrowania zadań np. Quartz. A to wszystko ma jeszcze swoje alternatywy.
  5. EF jest używany chyba najczęściej, ale NHibernate też często i wypada znać. Zwłaszcza, że jest całkiem przyjemny i konfigurowalny, i ciągle ma więcej możliwości niż EF.
  6. Najczęściej pisze się własny.
  7. IIS
  8. Jedne i drugie, zależy co potrzebne.
0

@dfgdf

  1. Ani custom membership, ani gotowiec. Skrojona na wlasne potrzeby warstwa odpowiedzialna za autentykacje/autoryzacje.

Tak zapytam, co jest złego w gotowcu MVC (Simple Membership)? Słyszę wiele głosów negatywnych jeżeli chodzi o jego używanie, a wg mnie dla 80% projektów po drobnych zmianach ten provider spełnia swoje zadanie idealnie.

1

MembershipProvider wiąże Cię z ASP.NET, autoryzacje/autentykacje mam na poziomie warstwy aplikacji, gdzie jeszcze nie wiadomo, czy jest to aplikacja webowa.
Druga sprawa, że przy małych projektach ok ale jak jest konieczna integracja z innym systemem lub nieszablonowe rozwiązanie to pojawiają się problemy.

0

dzięki, dzięki.

Czyli ADO.NET - u już się nie używa?
Odnośnie WCF-u to jakie zabezpieczenie? Certyfikatem?

Aha ... zapomniałem o jednej dość istotnej sprawie a mianowicie o wersje mobilne. Czy tu jakiś Framework szczególnie jest dobry?

pozdrawiam

1

Do aplikacji webowych przeznaczonych na platformy mobilne polecam połączenie Sencha Touch (front end) + WebAPI(back end).
W WCF autentykacja to w skrócie certyfikaty lub windows authentication.

1
szymon7500 napisał(a):

Czyli ADO.NET - u już się nie używa?

Chyba każdy ORM pod sobą używa ADO.NET, więc się używa.

Natomiast jeśli chodzi Ci o DataSety czy wręcz ręczne tworzenie SqlCommand/SqlDataReader, to w nowych projektach raczej się tego nie spotyka, ale w starych się oczywiście zdarza.

0

wielkie dzięki za odp.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1