Lepiej na studia czy od razu do pracy?

0

Witam wszystkich. Dawno się nie udzielałem zbytnio, ale mam problem i chciałbym znać opinie Was, czyli tych doświadczonych programistów, którzy mi wskażą lepszą drogę i już przez to przeszli.

Problem jest taki jak w temacie. Jestem w III LO, w tym roku szkolnym będę pisał maturę. Teraz co dalej? CO NAJBARDZIEJ SIĘ OPŁACA? Studia i zrobienie inżyniera? Magistra? Wtedy mam papier, tyle, że stracę te parę lat, a z tego co czytałem dużo się nie nauczę, więc doświadczenie małe o ile sam nie będę pisał jakichś projektów. I czy w ogóle opłaca się pójście na jakieś mniejsze, słabsze uczelnie jeżeli nie przyjmą mnie na taką PW czy coś podobnego? Jak nie przyjmą na te lepsze to olać studia? O studiach koniec.

Praca... Widzę to tak. Między studiami a liceum wziąłbym się za nowy projekt większy albo dokończył stary (komunikator, ale nie jakiś czat, tylko bardziej rozbudowany, miało być coś w podobie do Gadu-Gadu, projekt oparty na różnych technologiach typu NHibernate itd. w celu połączenia wszystkiego w jeden projekt). Czy bez studiów z takim projektem i innymi mniejszymi dostanę przyzwoitą pracę po samym liceum? Piszę w .NET i C#. już jakieś 1,5 roku. Znam C++. Znam przelotnie Pascala. Jestem obiektywny i wiem, że na pewno jestem lepszy od tych co mówią, że idą na programistów, a nie wiedzą nawet co do środowisko czy nie umieją skonfigurować routera... ;P Ja widzę to tak, że w pracy od razu będę zdobywał doświadczenie, które wpiszę na kolejne CV. Czyli większe doświadczenie = większa kasa. Tak myślę. A na studiach 'zmarnuję' te parę lat doświadczenia, ale za to będę miał papier.

Podsumowując... Tak jak ja to sobie wyobrażam, na studiach zdobędę papier, ale parę lat przeleci przez które już bym mógł zarabiać i mieć większe doświadczenie. A w pracy od razu kasa i doświadczenie, które mógłbym dopisać do next CV, tylko czy ja tą pracę dostanę bez studiów?

A i przykładowo jak wybiorę pracę, to potem na wyższe stanowiska chyba potrzebują ludzi ze studiami prawda? Czyli bez studiów na wyższe stanowiska się nie dostanę tak mi się wydaje.

A może studia zaoczne? Pomóżcie, bo już 0,5 roku się głowię nad tym i nie mam pojęcia co wybrać, a jak mam pisać ten projekt to wypada zacząć. Z góry wieeeelkie dzięki. Pozdrawiam.

4

Studia + praca ;)

lata 1-3 -> 1/2 etatu
lata 4-5 -> 3/4 etatu / caly etat.

2

Nie myśl, że studia to kompletnie zmarnowany czas, bo tak mówią Ci, którzy ten czas całkowicie marnują. Owszem, uczysz się wielu rzeczy, które później Ci się w ogóle nie przydadzą, ale z drugiej strony studia to też fajny okres, bo - co uważam za największą i najlepszą zaletę studiów - poznajesz wielu ludzi. To obok umiejętności najważniejsza sprawa w drodze do kariery. To fakt, że na studiach nie ma się za wiele czasu na rozwijanie swoich zainteresowań programistycznych, ale też nie jest tak, że siedzisz w książkach i nic z tego nie masz. Jakieś podstawy "wszystkiego" zdobywasz.

2

@xeo545x39 studia to nie jest kurs programowania. Jeśli to rozumiesz to czasu nie zmarnujesz :) Studia nauczą cię całej masy około-informatycznych rzeczy które warto wiedzieć a sam niekoniecznie miałbyś motywację do ich nauki. Poza tym pozwalają ci też poznać dużo ludzi, którzy mogą ci się kiedyś w życiu przydać ;)
Podpisuje się pod postem @n0name_l :) Praca + dzienne studia to najlepszy pomysł i wcale nie jakoś bardzo ciężki do wykonania.

0

Studia to multum rzeczy około informatycznych o których prawdopodobnie bez studiów nigdy się nie dowiesz, przydają się w mniejszym lub większym stopniu. Dodatkowo łapiesz kontakty z innymi programistami, jesteś w stanie określić swój poziom na podstawie ich, poza tym, im masz więcej znajomych programistów, tym większa jest Twoja szansa, że kiedyś, ktoś, gdzieś chociażby Cie poleci :) Znajomości w branży to bardzo ważny atut.

0

Też miałem podobny dylemat. Sam uważam, że lepiej byłoby się samumu uczyć, rozwijać i zdobywać odpowiednie umiejętności, jakich wymagają pracodawcy. Na studiach mnie tego chyba nie nauczą, a zaleją głowę jakimiś głupotami. Przeglądając oferty pracy, wszędzie chcą od pracowników dużych umiejętności (znajomości kilku języków, kilku programów itp.). Jednak mimo wszystko ( za sprawą rodziny) pójdę na studia dzienne od października.
Widzę, że ty już znasz c++, .Net i c#, więc tym bardziej podszkoliłbym się w tym bardziej i douczył tego, czego jeszcze wymagają i poszukałbym jakiejś pierwszej pracy, w ramach praktyk, zdobycia doświadczenia, co się później powinno przydać.
Sam znam HTML5 i CSS3 i teraz zagłębiam się w język Java. Muszę się jeszcze dużo uczyć, a będzie trudno, bo będę musiał zakuwać matmę na studiach :D

0

@7tomas7 tylko że może się kiedyś okazać ze to "zakuwanie matmy" albo uczenie się teorii złożoności obliczeniowej ci się do czegoś jednak przyda ;) Jasne, ze jak ktoś chce całe życie klepać formatki w htmlu to jest mu to zbędne, ale jeśli chciałbyś kiedyś robić coś bardziej skomplikowanego to może się okazać że taka wiedza będzie potrzebna. A jeśli nawet nie sama "wiedza" to przynajmniej wyrobiona intuicja w tych dziedzinach. Na przykład może nikt nie każe ci rozwiązywać na kartce równań różniczkowych, ale będziesz musiał rozumieć o co tam chodzi i co to za wartości uzyskujesz ;)

0

Też jestem w klasie maturalnej ale technikum inf ;) Po przeczytaniu wielu tematów na forach tak jak Ty zastanawiałem się czy w ogóle na studia iść ale podjąłem decyzje, że warto zawsze nauczę się czegoś do nauki czego sam bym nie podsiadł. Zawsze lepiej mieć ten papierek.

Teraz zastanawiam się czy iść na dzienne czy zaoczne a do tego praca. Wiadomo na zaocznych więcej czasu na pracę i naukę ale czy warto?
Może dzienne + praca? Kto tak właśnie studiował i może podzielić się wrażeniami?:D

0

Ja studiowałem dziennie i pracowałem i uważam że jest to znacznie lepsza opcja. Począwszy od 2 roku często można sobie poukładać tak zajęcia żeby pracować na 1/2 etatu (później na 4-5 roku już na 3/5 czy 4/5). Zresztą większość moich znajomych ze studiów tak robiła.
Poziom zaocznych (przynajmniej tych które widziałem) to jest dno i strata czasu. Na przykład kiedy my pisaliśmy jako zadanie do wykonania na za 2 tygodnie jakąś symulację i tak co dwa tygodnie, to dla zaocznych taka symulacja była semestralnym projektem ;]

0

No dobra, ale dzienne + praca jak to wygląda? Jadę na wykłady, ile to mniej więcej trwa? A potem do pracy? Kiedy wrócę do domu? Czy zostanie jakiś czas dla siebie, czy cały tydzień zapierdziel, że głowa mała? A jeszcze jak przyjdzie coś w domu klepać to po nocach przesiadywanie?

2

Kwestia jak ułoży ci się plan i jak daleko masz do pracy z uczelni ;) No i na ile wykładów chodzisz, bo zaręczam ci że nie będziesz chodzić na wszystkie.
U nas co semestr było 9 przedmiotów, z czego część to projekty, ale nawet gdyby wszystko to były laborki to w tygodniu masz 91.5h laborek i 91.5h wykładów, czyli w sumie 27 godzin w tygodniu gdybyś chciał chodzić na wszystko. Biorąc pod uwagę że zajęcia na uczelni zwykle są w godzinach 8-20 to można by to wszystko skompresować w 2 dni gdyby się uprzeć, ale realnie będzie to pewnie 2.5 dnia co i tak pozostawia ci pół tygodnia na pracę.
Realnie nie będziesz chodził na więcej niż połowę wykładów a 1/3 zajęć to będą projekty, co daje nam 61.5h + 51.5h = 16.5h tygodniowo na uczelni. To jest raptem 1.5 dnia, więc na pracę spokojnie zostają ci 3 dni na chodzenie do pracy.
Oczywiście warto mieć na uwadze że dzień pracy to jest jakieś 9h więc powiedzmy 8-17 i od 17 jesteś wolny. No i masz wolne weekendy. Nie wiem o której chodzisz spać, ja ~1:00 więc na "życie" w takim układzie zostaje ci cały weekend + 38 godzin w dni kiedy masz pracę i 25 godzin kiedy masz uczelnię, czyli całkiem sporo ;)

0

Czyli studia w inne dni niż praca? Bo ja sobie ubzdurałem że studia a potem praca zaraz po.

0

Nie no to zależy jak ci się ułoży plan. Robiłem tak czasem że rano jakiś wykład a potem do pracy. Ale tu duże znaczenie ma czas dojazdu praca/uczelnia/dom bo może się po prostu nie opłacać. Jak musisz z uczelni do pracy jechać 30 minut to pod znakiem zapytania staje na przykład wyskoczenie z pracy na jakieś zajęcia i potem powrót do pracy. Jak masz 10 minut to wygląda to inaczej ;)

0

@Shalom, podasz link do tego co zrobiłeś dzięki wiedzy z uczelni?

2

Dopóki nie przekonasz się czym są prawdziwe studia i czym jest prawdziwa praca to żadna z podanych wypowiedzi nie przedstawi Ci co tak naprawdę się opłaca z Twojego punktu widzenia.

Osobiście to i tak nie wiem czemu rozwodzisz się nad tym tutaj, jeśli wybrałbyś tworzenie własnych projektów z domu to niekoniecznie uzyskasz na to pozwolenie ze strony rodziców. W końcu to oni Ciebie utrzymują.

0

Jeśli chodzi o znajomości na studiach, to wraz ze spadkiem poziomu nauczania spada też prawdopodobieństwo zakolegowania się z kimś przydatnym w karierze.

W obecności takich sytuacji jak tutaj: http://4programmers.net/Forum/Off-Topic/91579-troche_humoru_-?p=974965#id974965 należy się zastanowić, czy rzeczywiście zależy nam na znajomości takich osób.

0

Oczywiście, że lepiej praca. Olać studia. One i tak Cię niczego nie nauczą, tak prawda.

0
poniatowski napisał(a):

Oczywiście, że lepiej praca. Olać studia. One i tak Cię niczego nie nauczą, tak prawda.

To, że Ciebie niczego nie nauczyły, to nie znaczy, że z każdym tak będzie. Zwłaszcza, że studia nie nauczą, jeśli student sam nie włoży w naukę wysiłku.

1

To wyobraź sobie, że wszystko co umiem, umiem nie dzięki studiom tylko dzięki samozaparciu i nauce po zajęciach programowania :) Studia tylko ukierunkowują. Tak naprawdę trzeba samemu przysiąść i pracować. Jednocześnie nie twierdze, że nie masz racji, bo masz. Dużo też zależy od uczelni, rzecz jasna.

I co mogę dodać, w moim przypadku o wiele więcej, nauczyłem się w pracy jak sam na uczelni. W pracy masz masę praktycznych problemów, które na co dzień musisz rozwiązać. Dzięki pracy też mam styczność z innymi doświadczonymi programistami. I cała ta otoczka powoduje, że mam masę ciekawych pomysłów, którymi warto się zająć. Ja przystaje przy szkoła + praca. Albo inżynierka dziennie i po od razu do pracy i mgr zaocznie :)

2
poniatowski napisał(a):

I co mogę dodać, w moim przypadku o wiele więcej, nauczyłem się w pracy jak sam na uczelni.

Ja również. Ale to nie powód, żeby twierdzić, że studia niczego nie uczą. Bo uczą, tylko zupełnie innych niż programowanie rzeczy. Trzeba mieć to na uwadze idąc na studia, bo inaczej można się bardzo rozczarować.

1

Oczywiście z tym stwierdzeniem też się zgodzę. To prawda, na studiach człowiek musi się uczyć i uczy się. Generalnie zdobywa wiedzę w danej dziedzinie, tylko żeby nie było rozczarowań, to jest tylko i wyłącznie teoria. Tej praktyki uważam, że jest ewidentnie za mało. Czasem na prawdę lepiej nie tracić czasu na studiowania. Pracuję z ludźmi po średniej szkole, chłopaki tak śmigają w kodzie, że jestem w szoku :) super widzieć coś takiego :) i to nie są fenomeny bez studiów czy coś to są normalni ludzie :) poszli pracować, zamiast studiować :) jak iść na studia to trzeba być tego pewnym, trzeba też coś wnieść od siebie. Mieć jakiś talent albo dar, coś umieć, bo może okazać się, że na studiach będziemy jeszcze bardziej się męczyć. A po 5 latach staniemy w kolejce do pośredniaka. Studia są wazne i warto na nie iść, tylko trzeba zrobić to z głową.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1