Praca za granicą

0

znalazłem tylko jeden temat podobny do tego
http://4programmers.net/Forum/Off-Topic/59167-Praca_programistow_za_granica
ale nie wiem czy jest sens odkopywać tamten temat

Za niedługo wyjadę do Holandii do północnej Brabancji i związku z tym chciałbym się dowiedzieć czegoś więcej.

Jak szukać pracy? Portale typu indeed.nl czy monsterboard.nl jakoś dużo tych ofert pracy nie zawierają (przynajmniej w stosunku do Polski). Jedni polecają pośredników pracy ponieważ inaczej działają niż w Polsce (jak? tego nie wiem) inni mi mówili, że lepiej właśnie przez takie serwisy co wyżej podałem szukać pracy, bo pośrednicy oszukują (też nie wiem jak). Im bliżej wyjazdu tym więcej mam wątpliwości i pytań dotyczące tego wszystkiego.

Jakie to uczucie być "obcym"? Da się wytrzymać? A może idzie się przyzwyczaić? Czy da się przestać czuć obco? A jak z językiem? Ja znam angielski i zamierzam się holenderskiego uczyć, ale czy ludzie będą robić problemy przez to?

Ogólnie chciałbym się poznać różne opinie nie tylko dotyczące Holandii, a ludzi przebywających daleko od kraju ojczystego. Im więcej informacji to może jakoś się bardziej uspokoję i wątpliwości zostaną rozwiane.

A jak ludzie patrzą na studia za granicą? Ja nie mam skończonych, jakieś tam doświadczenie w zawodzie programisty mam.

Nie jadę dla zarobku, jadę za kimś ;)

1

W Holandii wszędzie dogadasz się po angielsku. Od małego sklepiku z bułeczkami, po wszystkie urzędy(o kolegach programistach, chyba nie muszę wspominać).
Jeżeli chodzi o stosunek Holendrów do Palaków jest na prawdę różnie, ale to wynika z tego, że Polacy, też tam różni jeżdżą.. W pracy na pewno nie spotkasz się z złymi opiniami, bo raczej każdy holender który pracował z Polakami, wie, że są pracowici i raczej rzetelni. Inna sprawa, że Polacy nie sprawiają problemów w pracy, tylko poza nią.. Gorzej sprawa się ma z Holendrami, którzy nie mieli z nami nic wspólnego i nie chcą mieć..
Jeżeli chodzi o pośredników, to myślę, że warto się u nich zakręcić w pierwszych miesiącach pracy, bo załatwią za Ciebie wszystkie formalności, jeżeli będzie potrzeba załatwią Ci również mieszkanie i samochód, do dojazdów do pracy. Tylko, że taka przyjemność kosztuje kilka euro z każdej twojej godziny. Po 2/3 miesiącach, gdy poczujesz się pewnie na nowej ziemi, możesz sam zająć się mieszkaniem i zapytać firmę w której pracujesz o kontrakt, bez pośrednictwa..
Jeżeli chodzi o studia, to mnóstwo Holendrów pracuje bez wyższego wykształcenia w zawodach programista, projektant itd.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1