Programista baz danych a programista BI

0

Ostatnio przeglądałem sobie oferty pracy w poszukiwaniu wymagań stawianych programistom baz danych i nurtującą mnie sprawą jest to, że zaczynam mieć wrażenie, że programista baz danych i programista BI to właściwie to samo. Jak to właściwie wygląda w praktyce w firmach, w których pracujecie? Za co odpowiedzialni są programiści baz danych a za co programiści BI?

0

Wydaje mi się że bazodanowcy częściej jednak zajmują sie utrzymaniem i konfiguracją bazy dla jakichś aplikacji, a ludzie od BI zajmują się hurtowaniami danych.

0

Czyli programista to tak naprawdę administrator? :D

0

@anonim1 nie do końca, bo zajmują się w ogóle tym co jest związane z bazami danych, także od tej bardziej programistycznej strony, tzn na przykład z odpowiednim zaprojektowaniu takiej bazy oraz warstwy DAO do niej.

0

No właśnie od zawsze miałem bakcyla na punkcie programowania, a samymi bazami zantersowałem sie całkiem niedawno i to dopiero na studiach. Bardzo spodobalo mi się projektownie schematów baz jak i w ogole tematyka przechowywania danych, dlatego chciałem dowiedzieć się jakie wymagania są na rynku pracy. @shalom a czy przez pisanie warstwy dao masz na myśli pisanie w np. Javie czy tylko procedury składowane? Chodzi mi o to czy idac w tym kierunku bardzo odsunę się od tworzenia kodu?

0

Mam jeszcze takie pytanie, odnośnie własnych projektów. Programują w Javie to wiadomo zawsze jakiś pomysł wpadnie, można napisać jakiś projekt a później np pochwalić się na rozmowie o pierwszą prace tym co się zrobiło. Ale jak to wygląda w przypadku programisty baz danych? Wiadomo, ze przy większości projektów korzysta się z bazy, ale schematy tych baz są stosunkowo proste. A przecież chyba bez sensu jest wymyślać sobie jakieś zadanie, zaprojektowac schemat bazy, nawet przepsiać to na SQL i... wyrzucić... No bo przecież samemu nie da się nie wiadomo jakiej aplikacji napisać, bo chociażby ograniczeniem jest czas. A więc jak się rozwijąć jako bazodanowiec? Chodzi mi o tę część praktyczną, bo z książkami ani kursami nie ma problemów, ale tylko czytając wiele się zapomnina

0

Na przykład Oracle oferuje taki bajer jak Apex. Można sobie niejako "wyklikać" za pomocą kodów pl/SQL calą aplikację ;]

0

Muszę zobaczyć co to jest:) ale chodziło mi też o to, że pisząc normalnie aplikacje to ona z coś robi, coś czego wynk można zobaczyć, a w przypadku bazy to ma się tylko baze... i to jeszcze pustą... No chyba, że ja mam teraz jakieś zaćmienie i nie moge niczego sobie wymyślić:P

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1