Business Inteligence

0

Co sądzicie o tej dziedzinie IT (?) Warto w to się wdrażać czy to tylko chwytliwa nazwa by przyciągnąć ludzi na również chwytliwe studia podyplomowe związane z data mining czy OLAP?

0

Do tego nie trzeba studiów podyplomowych. ;)

Oferty pracy w BI się zdarzają, nawet u mnie w firmie jest taki dział. Dziedzina na pewno się rozwija. Czy warto - to już zależy od tego, co kto lubi robić.

0
somekind napisał(a):

Do tego nie trzeba studiów podyplomowych. ;)

Oferty pracy w BI się zdarzają, nawet u mnie w firmie jest taki dział. Dziedzina na pewno się rozwija. Czy warto - to już zależy od tego, co kto lubi robić.

A coś więcej, bo póki co sądząc po Twojej wypowiedzi to jest póki co dodatek w IT dla programistów :>

0

http://www.systemy-erp.eu/business-intelligence/swietlana-przyszlosc-business-intelligence.html

Według najnowszej analizy Forrester Research (Raport Forrester "The Top 10 Technology Trends EA Should Watch: 2012 To 2014") wynika, że Business Intelligence będzie najszybciej rozwijającym się narzędziem wśród nowoczesnych technologii w ciągu najbliższych 3 lat. Ponad połowa pytanych określiła Business Intelligence, jako narzędzie, które może wygenerować jeszcze większą niż dotychczas wartość dodaną dla biznesu.
Popularna książkowa definicja mówi, że celem Business Intelligence jest dostarczanie informacji i wiedzy właściwym osobom, we właściwym miejscu oraz we właściwym czasie. Dawniej, głównie z przyczyn technicznych, do grona „właściwych osób” należało zazwyczaj kilku wtajemniczonych analityków, „właściwe miejsce” ograniczało się do ich stanowiska pracy, a we „właściwym czasie” znaczyło: z opóźnieniem potrzebnym na zebranie, przetworzenie i opracowanie danych. Dzisiaj z dedykowanych rozwiązań Business Intelligence w Polsce świadomie i powszechnie korzystają:

wszystkie duże korporacje (niezależnie od branży) posiadające dużą liczbę różnorodnych i często rozproszonych systemów, gdzie nawet prosta analiza i interpretacja danych wymaga ich wcześniejszego scentralizowania;
instytucje państwowe;
mniejsze firmy, dla których analiza danych ma strategiczne znaczenie – choćby te, gdzie odbiorcą ich produktów lub usług jest np. internetowy klient detaliczny;
firmy, których działalność polega stricte na gromadzeniu, przetwarzaniu, analizowaniu danych, sprzedaży wyników analiz oraz opracowań – np. portale, instytuty badań rynku – śmiało można powiedzieć, że firmy te świadczą „usługę Business Intelligence”.

Wygląda na to, że w najbliższej przyszłości coraz częściej firmy decydować się będą na wdrożenie hurtowni danych (będącej sercem firmowego BI) jako podstawowy, uniwersalny element infrastruktury informatycznej firmy i równie ważny jak serwery plikowe, narzędzia do komunikacji i pracy grupowej, usługa katalogowa, platforma integracyjna czy platforma do zarządzania procesami w firmie.

Obecnie implementacja procesów zasilania hurtowni danych (ang. ETL, Extract Transform Load) stanowi największy koszt przy wdrożeniu BI. Pożądaną sytuacją jest zaplanowanie i zaimplementowanie zasilania hurtowni jeszcze na etapie tworzenia konkretnego systemu dziedzinowego. Coraz częściej spotyka się więc rozwiązania zasilania hurtowni danych już na poziomie (dedykowanych do tego celu) mechanizmów silników baz danych lub platform integracyjnych. Wygląda na to, że w niedalekiej przyszłości elementy BI będą w systemach informatycznych równie ważne jak silnik bazy danych, czy silnik procesów.

Nie da się nie zauważyć, że coraz więcej firm, coraz częściej korzysta z oprogramowania serwowanego w chmurze. Niewątpliwie wkrótce trafią tam również rozwiązania Business Intelligence stanowiące uzupełnienie obecnej oferty rozwiązań dostępnych w modelu cloud-computing. Umieszczenie narzędzi BI w chmurze ułatwi również sprzętowe wspomaganie tych procesów. Dzięki temu, na profesjonalne rozwiązanie BI będą mogły pozwolić sobie także mniejsze firmy – zapłacą proporcjonalnie do zakresu, w jakim wykorzystają infrastrukturę. Więksi zyskają wygodną i skalowalną architekturę – chociażby do prowadzenia badań behawioralnych odbiorców (często mobilnych) ich usług i produktów, korzystających z portali i aplikacji internetowych, nie tylko społecznościowych.

W przyszłości przewidywany ogromny wzrost mocy obliczeniowej i oczekiwane pojawienie się komputerów kwantowych umożliwi (albo paradoksalnie wymusi) analizę większej ilości faktów z naszego życia, a my będziemy musieli opracować nowe algorytmy. Według Forrester Research Business Intelligence będzie wykorzystywany przy coraz większej liczbie procesów biznesowych, a do 2020 r. będzie narzędziem na tyle rozwiniętym, że przestanie przypominać to, czym firmy posługują się dziś. Czy wciąż będzie to Business Intelligence, czy może już Artificial Intelligence?

Źródło: OPTIMA PARTNERS
Autor: Artur Białas, konsultant w firmie Optima Partners

0

Na artykuly, ktore traktuja o przyszlych trendach patrzylbym z przymrozeniem oka. Szczegolnie jezeli w tym artykule pisze o wykorzystywaniu komputerow kwantowych do BI :P

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1