Lokalna strona w HTML5 i JavaScript

0

Witam,
Moim celem jest utworzenie lokalnej strony, umieszczonej na pendrive, za pomocą której moglibyśmy konfigurować urządzenie. Po włożeniu pendrive z autorun'a uruchamiałaby się lokalnie strona na której widnialoby kilka formularzy. Po wypełnieniu i nadciśnieniu przycisku "zapisz" przez użytkownika, dane zostałyby przesłane do lokalnego pliku tekstowego umieszczonego również na pendrive. Taki interfejs tworzący plik konfiguracyjny. Na początku myślałem że to bułka z masłem bo w HTML5 coś juz kodowalem, a zapis do pliku txt robiłem już za pomocą jQuery oraz funkcji "post" która jako parametr przyjmuje dane oraz URL pliku. Jednak po uruchomieniu starej strony w konsoli zobaczyłem błąd związany z zabezpieczeniami CORS Policy. Wyczytałem że zapis za pomocą JavaScript jest niemożliwy i blokują go zabezpieczenia chroma. Próbowałem robić to również innymi metodami, np za pomocą "xmlhttprequest " jednak z tym również sobie nie poradziłem. Stąd moje pytanie czy da się w łatwy sposób napisać taki skrypt na przegladarke, a jeżeli nie to jaki inny interfejs mi polecicie? Napisałem podobna apke w technologii WinForms jednak boję się że mógłby być problem z uruchomieniem jej na innych systemach operacyjnych, a zależy mi na uniwersalności i prostocie skryptu, tak aby uruchamiał się na każdym komputerze bez potrzeby pobierania różnych softów i dll.ek.

Pozdrawiam

1

Do tego co chcesz uzyskać akurat HTML i JavaScript to dość kiepski wybór.

O wiele lepszą opcja jest napisanie aplikacji desktopowej (zakładam, że chodzi o Windows). Podejrzewam, że w przypadku C można wymusić, aby wszystko co potrzebne było wkompilowane na stałe do pliku exe. Ewentualnie możesz skorzystać z Delphi albo lazarusa, bo w ich przypadku nic poza sama aplikacją nie jest potrzebne do szczęścia.

0

A która z technologii najlepiej wykorzystać: MFC, Win32, zostać przy napisanej w c++ aplikacji WinForms czy jeszcze coś innego?

0

Chyba najlepiej zrób to tak, jak umiesz, w czym masz jakieś doświadczenie i się w miarę czujesz na siłach. Ja osobiście bardzo lubię (mimo, że jest to mało popularna opcja) Delphi i sam bym w tym zrobił, ale skoro masz już jakieś doświadczenie w C++ to chyba najprościej, jakbyś w nim został.

0

Tak też zrobię. Dla jednej małej aplikacji na razie nie warto uczyć się nowej technologii.

Dziękuję za odpowiedź.
Temat do zamknięcia.

2

Można użyć czegoś, co się nazywa Electron, a co pozwala ci zrobić w JavaScript apkę desktopową (i taką która ma dostęp do całego systemu). Tylko musiałbyś znać trochę NodeJS przy okazji.

Inna opcja - to, żeby nie odpalała się strona *.html, ale żeby odpalał się skrypt, który postawi serwer (wszystko jedno w jakim języku), i udostępniał interfejs webowy dostępny z przeglądarki pod jakimś portem na localhoście (np. localhost:8123 ). Czyli wtedy zrobiłbyś po prostu aplikację o architekturze client-server, gdzie frontend miałbyś w HTML5/JavaScript, a backend by się zajmował zapisywaniem do plików.

a zapis do pliku txt robiłem już za pomocą jQuery oraz funkcji "post" która jako parametr przyjmuje dane oraz URL pliku.

W jaki sposób robiłeś zapis do pliku txt za pomocą post? Bo przecież samo "post" i tak nie zapisze plików, a jedynie wyśle żądanie HTTP do serwera (chyba, że to właśnie miałeś na myśli).

1

LukeJL masz rację, było wysyłane zapytanie do serwera i działało to po wgraniu aplikacji na serwer ;)

Nie jest informatykiem, a jedynie automatykiem, który hobbistycznie programuje w ulubionych językach więc zostane przy WinForms. Przy tak małej aplikacji nie ma sensu uczyć się nowej technologii.

Dziękuje za wszystkie odpowiedzi!

Pozdrawiam

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0