Nodejs w 2017 i później czy warto się go uczyć?

0

Witam. Tak jak w pytaniu myślicie że nodejs ma przyszłość ? Warto się za to zabrać ? Wydaje się fajna alternatywa do innych technologii backend

0

JSie robi się coraz ciekawiej, ale niestety ofert na backend jest bardzo mało w Polsce, a szkoda.

No wlasnie i chodzi mi o ta sytuacje

1

Tak jak w pytaniu myślicie że nodejs ma przyszłość ? Warto się za to zabrać ?

tak.

Wydaje się fajna alternatywa do innych technologii backend

Nie tylko, bo Node jest też potrzebny często jako pomocnicze narzędzie do frontendu (żeby zrobić jakiś narzędzie wspomagające build process, czy do automatyzowania pracy).

Albo do pisania testów. Nawet głupie fs.readFileSync się przydaje, żeby załadować jakieś testowe dane.

Poza tym Node może też służyć do robienia apek desktopowych (np. Electron, gdzie masz Node + przeglądarkę w jednym).

Więc, jeśli masz styczność z JavaScriptem przy frontendzie (jeśli masz? Nie piszesz nic o tym), to naturalnym dalszym krokiem będzie poznanie podstaw Node.

0

O ile prawdą jest, że w Polsce ofert z backendem w Node.js nie ma jakoś specjalnie dużo, to globalny trend jest rosnący, więc do Polski też trafi (jak zwykle z opóźnieniem). Patrząc na rekrutację u mnie w firmie (co jest dowodem raczej anegdotycznym) to jest większe zapotrzebowanie na ludzi niż wynosi faktyczna podaż dobrych kandydatów.

2

No i jeśli chodzi o backend to Node to tak naprawdę żaden problem do nauczenia się.

Większym problemem są bazy danych (np. Postgres, Mongo, zależy czego kto tam używa), jakieś rózne inne toole typowo backendowe, czy ogólnie sposób myślenia backendowego (łącznie z takimi rzeczami jak autoryzacja), a nie sam Node (zakładając, że ktoś zna już JavaScript).

0

@LukeJL: a co myslisz o jednoczesnej nauce ES6 i Node?

0

Ciężko powiedzieć, przeglądarka ma więcej interaktywnych elementów, więc pewnie nauka JavaScriptu byłaby ciekawsza w przeglądarce, niż w Node (gdzie byś musiał pisać programy konsolowe do nauki).

0
LukeJL napisał(a):

No i jeśli chodzi o backend to Node to tak naprawdę żaden problem do nauczenia się. [...] zakładając, że ktoś zna już JavaScript

Po części prawda, ale dochodzi jeszcze znajomość sporej biblioteki standardowej Node'a i chociażby Expressa (oraz innych bibliotek nie wykorzystywanych na froncie). No i jednak problemy backendowe są mocno inne od tych na froncie, więc nawet perfekcyjnie znając składnie trzeba wypracować nowe wzorce (tym bardziej, że taki wspomniany Express daje dużą swobodę, co może być zgubne na początku - podobnie inne microframeworki, którymi światek Node.js żyje).

0
Trzeźwy Terrorysta napisał(a):

a co myslisz o jednoczesnej nauce ES6 i Node?

Biorąc pod uwagę, że Node.js od wersji bodajże 6 (obecna to 8.8) wspiera ES6 to możesz sobie sam odpowiedzieć na pytanie.
Większość dobrych bibliotek też ES6 używa.
Dodatkowo promisy są wszechobecne, bez nich ani rusz.

No i ogólnie - ES6+ to obecny standard, ES5 to dla archeologów.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0