GUI w Swing, GUI w JavaFX, Java Beans, serwlety w 2021?

0

Utrwalam braki w Javie i wziąłem do ręki książkę z 2015 "Java. Kompendium programisty. Wydanie IX" https://helion.pl/ksiazki/java-kompendium-programisty-wydanie-ix-herbert-schildt,javkp9.htm#format/e.

No i początek tej książki no to wiadomo - podstawy. Ale końcówka to:

  • 70 stron o GUI w Swing
  • prawie 100 stron o GUI w JavaFX
  • 10 stron o Java Beans
  • 20 stron o serwletach

Jest sens to w ogóle czytać w 2021?

Zaznaczam, że nie szukam pracy w utrzymaniówce jakiegoś korpo-antyku, raczej myślę o podwalinach w stronę bardziej współczesnych (pisanych od nowa) apkach (backendach, frontendach) i "generycznych podstawach programowania" (strumienie danych, operacje na plikach, wielowątkowość i takie tam).

0

Jak nie robisz GUI w Java to nie.
W sumie się nie znam ale serwlety chyba dalej funkcjonują gdzieśtam skitrane na stacku (kiedyś myślałem że już nie istnieją a teraz to nie wiem).

0

70 stron o GUI w Swing - archeologia
prawie 100 stron o GUI w JavaFX - tylko dla hobbystów lub w bardzo specyficznych niszach na rynku (naukowe wizualizacje)
10 stron o Java Beans - nadal aktualne ale że aż 10 stron?!
20 stron o serwletach - warto wiedzieć co to takiego, mimo że się pewnie nie spotkasz w praktyce.

Faktycznie lepiej złapać jedną z nowszych oracle'owych książek: Java: The Complete Reference, Eleventh Edition 11th Edition.

0

Zawsze można od razu czytać specyfikację https://docs.oracle.com/javase/specs/ . Specyfikacja samego języka to 750 stron. Polecam, Żanet Kaleta.

2

Uczenie się Swinga czy JavaFX nie ma sensu jeżeli chcesz uczyć się tylko tego co potrzebujesz do pracy. O serwletach można poczytać co to jest i ew. postawić hello worlda bo na nich opiera się tradycyjny Spring (Webflux już ich nie używa AFAIK).

0
0xmarcin napisał(a):

70 stron o GUI w Swing - archeologia

Archeologia, jednak ciągle niedościgniona przez jej "następców". Archeologia, na której widok "robi się mokro" wszystkim młodym a nawet i starszym programistom.
Podobno jedyne słuszne najpiękniejsze i najlepsze IDE to IntejliJ napisane właśnie w "pure" Swing.
Swing uważany za dinozaura do dziś nie doczekał się godnego następcy.
Chcesz napisać dobrą, stabilną wieloplatformową aplikację na MAC, Win i Linux - weź Swing!

0

Generyczne podstawy programowania to nie Java :) raczej algorytmy i struktury danych, architektura systemowa, wzorce integracyjne, big data, ML...

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1