Kotlin Developer od JetBrains Academy

0

Ja tu tylko na chwile i na krotko, a bedzie o kursie Kotlin Developer od JetBrains Academy (na ten moment jest jeszcze darmowy bo jest w fazie beta).

Czy warto w to wchodzic i ile to zajmie (realnie)?

Moim zdaniem, jezeli ktos ma duzo czasu, i chce poznac podstawy Kotlina, to zdecydowanie warto. Zamiast uczyc sie na chybil trafil dostajemy w miare usystematyzowana wiedze.

Omowione sa praktycznie wszystkie, podstawowe, kwestie jezyka. Dodatkowo, kurs zahacza o podstawy algorytmow i struktur danych, troche tematow z matematyki, jest krotki wstep do systemow budowania aplikacji (Gradle), bardzo podstawowo o Androidzie. Ciekawa jest formula tego kursu. Nie jest to ogladanie "gadajacej glowy", ktora cos tam wyklikuje tylko zwykly, staroswiecki, kurs gdzie trzeba duzo sie naczytac i duzo narobic. Przejscie do kolejnych etapow wymaga realizacji zadan (proste projekty w Kotlinie) oraz rozwiazywania testow wielokrotnego wyboru. Kurs jest naprawde przystepnie poprowadzony i wszystko (cala wiedza) podane jest na tacy. Byl tylko jeden projekt (seam carving), ktory zmusil mnie do siegniecia po Sidgewicka (algorytm Dijkstry) - jemu jednak lepiej wyszlo tlumaczenie tego tematu.

Oczywiscie sa tez minusy, bo idealny ten kurs nie jest. Najwiekszym problemem jest to, ze kolejne etapy projektow wprowadzaja czesto fundamentalne zmiany do wymagan. To skutkuje tym, ze caly projekt trzeba przepisac na nowo, albo zaczyna sie "latanie" dziur - jezeli akurat nie mamy czasu, to raczej koczy sie tym drugim.

Kolejnym minusem projektow jest to, ze czesto sa to proste aplikacje, ktore (mimo tego ze mozna by bylo ladnie zamodelowac wszystko przy pomocy klas) wymuszaja na nas jakies koslawe rozwiazania - nikt przy zdrowych zmyslach tak by nie zrobil. Ze wzgledu na to, ze temat lekcji wymaga przetrenowania czegos tam, konczymy czasami z koslawa architektura.

I ostatni minus, to brak nacisku na korzystanie z walorow Kotlina. Efekt jest taki, ze czasami konczymy z programami, ktore sa programowaniem strukturalnym w Kotlinie. To chyba jest najwiekszy minus niektorych projektow, bo zamiast skupiac sie na tym jak mozna cos zrobic ladnie, autorzy pokazuja jak sie robilo kiedys. Tu mi sie przypomina cytat jednego z autorow tekstow o R, ktory napisal ze zlapal sie na tym, ze zanim pokaze sluchaczom jak zrobic cos ladnie, elegancko, zawsze omawia metody przestarzale i malo efektywne (jako wprowadzenie do tematu) - a to przeciez, jak sam napisal, jest bez sensu.

Niemniej jednak, uwazam ze dla kogos kto ma ochote poznac Kotlina, zdecydowanie warto rzucic okiem na ten projekt. Mimo tego, ze skonczylem kurs, to oczywiscie nadal googlam jak zrobic petle w Kotlinie, bo metod jest tyle, ze nie mam nawet ochoty tego zapamietywac.

Ile to zajmie? JetBrains twierdzi, ze realizacja 14 projektow, 166 tematow i testow, zajmie nam 63h. Moim zdaniem, mozna to miedzy bajki wlozyc. Realnie, trzeba liczyc jakies 3 razy tyle. U mnie, calosc, zajela 8 miesiecy (od maja) do konca grudnia. Oczywiscie byla to nauka z doskoku, ale nawet liczac srednio, po 1h dziennie w dni robocze, wychodzi jakies 160h. Wiec mysle ze nie ma co sie oszukiwac, ze w dwa tygodnie da sie przysiasc i zrobic calosc.

Podsumowujac. Warto sie zapisac, warto zrealizowac samodzielnie zadania, szczegolnie teraz, gdy kurs jest nadal za darmo. Docelowo bedzie to 50USD miesiecznie. No chyba ze kogos Kotlin w ogole nie interesuje, wtedy lepiej ogladnac Netflixa.

2

Moim zdaniem warto. Kurs na JetBrains jest ladnie poukladany, skoncentrowana teoria + konkretne zadania do wykonania. Do tego niemala spolecznosc + subreddit. Wezmy np. taki Simple Chatty Bot, mozesz go zrobic zgodnie z wytycznymi + rozbudowac go ladnie.
nikt przy zdrowych zmyslach tak by nie zrobil - zrob lepiej i wrzuc na GH ;)
Ile to zajmie? JetBrains twierdzi, ze realizacja 14 projektow, 166 tematow i testow, zajmie nam 63h Jak zaczynasz od zera do pomnoz to przez dwa. Jak nie znasz angielskiego to przez cztery #pdk

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1