JPA - potrzebne to w 2020?

0

Jak w temacie.

Jak taki zestaw technologii do obsługi bazy danych wygląda po wyrzuceniu JPA? Liquibase + JooQ?
Jak ze zmianami na bazie danych, np. dodawanie nowych kolumn? Hibernate to dosyć bezboleśnie załatwia, a definicja tabeli rozbita na kilka changesetów liquibase trochę zalatuje bałaganem.
Jak z testowalnością?

Obawy mam przede wszystkim o operacje CrUDowe. Takie JdbcTemplate lub JooQ działają fantastycznie do odczytu danych z bazy, ale czy nie ma kłopotów przy dodawaniu nowych rekordów, aktualizacji całych rekordów, usuwaniu rekordów.

4

Propozycja kolejna: nie wyrzucać JPA ;)

Jak ze zmianami na bazie danych, np. dodawanie nowych kolumn? Hibernate to dosyć bezboleśnie załatwia, a definicja tabeli rozbita na kilka changesetów liquibase trochę zalatuje bałaganem.
IMHO wręcz przeciwnie, masz udokumentowane zmiany schematu, które wprowadzasz świadomie i możesz je ładnie zaaplikować na wielu środowiskach. Nigdy na produkcji nie puściłbym Hibernate z włączonym ddl-auto.

2

Ja mam dobre wrażenie z projektem JDBI. Między innymi w jednym z rozszerzeń potrafi wykorzystać adnotacje JPA na encjach (niektóre)

W aplikacjach webowych sesja JPA, obiekty attached to ZUPEŁNIE nie przystaje do rytmu webowego. Gdyby w JPA były kwerendy obiektów 'nie przeznaczonych do aktualizacji', bez całej otoczki proxy, stanu itd, to by odpowiadało dzisiejszym realiom (tak myślę) *)

Podobnie jak Tobie, porzucając, żal by mi było wieloplatformowego kreowania / aktualizowania bazy

*) sesja JPA moim zdaniem miała swój sens przy aplikacjach destopowych, nawet można była na to liczyć (odwrotnie w webie: tzreba z tym walczyć)

1

Do zapisów jak ktoś lubi magię to JPA może zostać, ale do odczytów jest lepsze JOOQ lub JDBI

Pozwalać Hibernatowi lub innemu dostawcy JPA modyfikować schemat bazy na produkcji jest skrają nieodpowiedzialnością.
To już szybciej widziałem, że ktoś tworzył nowy schemat za pomocą Hibernate, a potem generował różnicę między schematem developerskim a produkcyjnym i później aplikował to na produkcji

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1