Co zamiast JSP i co zamiast XML Springa?

3

Nawiązuję do czarnej listy Jarka @jarekr000000 z tego posta na mikroblogu: Początki w java, a technolog...

JSP be, XML be, wszystko be. Co w takim używacie w swoich firmach wzamian? I od razu czy możecie polecić jakieś książki lub blogi do nauki tego?

0

Żebym mógł odpowiedzieć na to pytanie najpier powiedz co chcesz osiągnąć.
Zakładam, że chcesz uczyć, czego przede wszystkim? Cel życiowy? (Programista 25k? )
Pewnie chciałbyś ucząc sie napisać jakiś program? Może masz ideę? Wtedy łatwiej by było przedstawić alternatywę.

0
jarekr000000 napisał(a):

Żebym mógł odpowiedzieć na to pytanie najpier powiedz co chcesz osiągnąć.
Zakładam, że chcesz uczyć, czego przede wszystkim? Cel życiowy? (Programista 25k? )
Pewnie chciałbyś ucząc sie napisać jakiś program? Może masz ideę? Wtedy łatwiej by było przedstawić alternatywę.

Na początek chciałbym nauczyć się tyle co umie junior springowiec zawodowiec.
Napisałbym se ze 2 standardowe apki w stylu allegro dla biedaków.

2

Ogólnie drogi Julianku może i Jarek będzie krzyczał, ale osobiście bym ci polecił Springa 4 zamiast Springa 5 na początek. Wtedy to, co miałeś skonfigurowane w xmlach, teraz masz w adnotacjach. A co zamiast JSP - po stronie backendu robisz REST API, a na froncie jakąś SPA (Single Page Application) w jakimś JSowym frameworku (chyba nawet podobnie napisał Jarek w komentarzach) typu React czy Angular. I elo, stajesz się java developerem i cyk 15k

0

Cześć,
od kilku ładnych lat oglądam to forum ale nigdy nie miałem czasu ani okazji aby coś napisać, mam chwilę wolnego więc skorzystam :)

Na początek: fajny artykuł z tymi "technologiami zombie" coś w tym jest chociaż nie dokońca się ze wszystkim zgadzam, ale o tym poniżej.

Jeśli chodzi o technologie które polecam:

  • Java 8, Spring, Hibernate. To zestaw 3 technologii/frameworkow z ktorymi najprosciej jest wejsc w rynek, 70% ofert pracy to jest "java, spring, hibernate" znajac te technologie napiszesz 80% wszystkich reallizowanych projektow (tutaj mowie ogolnie, nie pisze konkretnie ktore moduly springa itp)

Jesli chodzi o przyszlosc:

  • warto isc w technologie Big Data, Spark, Hadoop, i narzędzia pomocnicze: Kafka, HBase, Akka warto rozwijać umiejętności w Scali czy Kotlinie

za pare lat w Polsce to bedzie przewazajaca ilosc ofert pracy, tak jak obecnie jest np: w londynie, duza czesc ilosci ofert to wlasnie cloudy i big data, bardzo malo jest juz springow czy hibernateow, tam juz banki inwestycyjne czy agencje reklamowe mocno pompują hajs właśnie w te technologie, a stawki rzędu 600-900 funtów dziennie (albo i więcej czasem) dobrze motywują i wyznaczają kierunek (podczas gdy za springi i hibernate'y są stawki 400-600 funtów dziennie)

Z wpisem Jarka odnośnie technologii zombiee zgadzam się tak w.... 50% ;) otóż nie uważam ze są to technologie wyjadające mózg (no nie wszystkie) np: JSP, tak, jak uzywa sie skryptletów to ło panie, tragedia, ALE, jak uczysz sie programowac i robisz klasyczne MVC z przekazywaniem modeli do widoku na stronie to uzywajac JSTL + JSP jestest to w stanie zrobic najszybciej i najprosciej uzyskac efekt.
Czy programista powinien uczyc sie od "podstaw" (nawiazanie do szermierki?)
To zalezy...
Zauwazyłem dużą dezinformację w rozumieniu springa po wprowadzeniu właśnie spring boota (który notabene jest fajny, ale bardzo wkurzający, przez to że z wersji na wersje tyle rzeczy się ZMIENIA ze czasem podbicie wersji wymaga refactoringu sporej częsci kodu) ludzie zapominają czym jest Proxy, jak działa @Transactional, co to są aspekty, co to jest w ogole dependency injection, kontener apliakcji czy inne... spring boot rozleniwia bo sporo rzeczy jest domyslnych, a jak przychodzi customizacja czy debug jakiegos problemu to o wielkie niezrozumienie jest dlaczego to dziala tak a nie inaczej.

i najwazniejsze: czy programista 25k to cel czy pół środek? ;) czemu nikt nie pisze programista 100k? gdzie są wasze ambicje ;)?

0
Na razie anonim napisał(a):

Jesli chodzi o przyszlosc:

  • warto isc w technologie Big Data, Spark, Hadoop, i narzędzia pomocnicze: Kafka, HBase, Akka warto rozwijać umiejętności w Scali czy Kotlinie

.... ludzie zapominają czym jest Proxy, jak działa @Transactional, co to są aspekty, co to jest w ogole dependency injection,

Javowcy już dawno zapomnieli co to jest dependency injection, bo myślą, że potrzebuja do tego frameworka / kontenera.

Jak wejdą bardziej do mainstreamu wspomniane wyzej technologie (licze głównie na Kotlina z nowym Springiem (WebFLux)) to na spokojnie będzie można o wynaturzeniach typu
dynamic proxy i runtimowych aspektach zapomnieć. Czego wszystkim programistom javy życzę.

Make compiler great again.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1