Jak to jest z tym springiem

1

wstęp

Witam.
Jakiś czas temu założyłem temat dotyczący tego w jaki sposób połączyć Tomcat'a do Intellij. Wspomniałem tam, że przerabiam książkę "Spring MVC - Przewodnik dla początkujących". Pewien użytkownik napisał, że ta książka to trochę przestarzała jest. Dlatego lepiej skorzystać z oficjalnej dokumentacji Springa - ponieważ są nowe, lepsze rozwiązania, a sama dokumentacja jest napisana w przystępny sposób.
Od tego czasu przerobiłem niecałą połowę wyżej przywołanej książki, którą czyta się miło i przyjemnie. Mimo, że zdobyłem wiele nowych informacji to gdzieś z tyłu głowy wciąż pozostaje niepokój, że faktycznie może takich rzeczy już się nie używa i tracę tylko czas.
Do czytania dokumentacji zabieram się trochę jak pies do jeża, ponieważ obawiam się trudności w czytaniu w obcym języku - aczkolwiek z drugiej strony może być to dobra okazja do podszkolenia angielskiego - szczególnie, że zerknąłem na dokumentację i nie wydaje się być pisana trudnym językiem, a wręcz przeciwnie.

pytania

Jako osoba, która w jakimś stopniu "zna" javę (oraz oczywiście w dalszym ciągu ją poznaje) i nie miała nigdy styczności z frameworkami(nie licząc wyżej wymienionej książki), prosiłbym o małe wyjaśnienie jak to jest z tym springiem. W różnych tematach na tym forum spotkałem się z frazami takimi jak: "Spring MVC", "Spring Security" i kilkoma innymi, których w tym momencie nie potrafię przywołać z pamięci. Mógłby ktoś swoimi słowami krótko wyjaśnić czy spring dzieli się na jakieś kategorie, które oferują różne funkcjonalności czy jak to z tym jest ? Pytam, ponieważ chciałbym mieć już jakieś małe rozeznanie przed nauką.

Rozumiem, że to cała dokumentacja znajduje się pod adresem https://docs.spring.io/spring/docs/current/spring-framework-reference/web.html czy może jest coś jeszcze ?

Co powinienem już znać ucząc się springa ?

Tutaj wrzucam początek tego projekciku, który zawierał się w wyżej wymienionej książce https://github.com/Herbatek/webstore . Faktycznie takie rzeczy to już przeżytek ?

0

Spring to jest duży framework który dostarcza masę różnych modułów. Spring MVC na przykład to moduł pozwalający wystawiać aplikacje webowe / interfejsy REST, Spring Data to moduł odpowiedzialny za dostęp do baz danych itd -> tutaj masz listę https://spring.io/projects (każdy z elementów z tej listy składa się też z pod-modułów)

Co powinienem już znać ucząc się springa ?

To zależy co ci jest potrzebne. Spring tak jak i JEE maja to do siebie że nie potrzebujesz używać ani nawet znać wszystkiego. Bierzesz to co ci potrzebne i tyle.

Z tym twoim projektem to na oko to jest Spring 3 (widze że zalezności do Springa 4, ale projekt pisany w stylu 3) a mamy juz Springa 5 :) Aplikacje webowe od kilku lat robi sie inaczej -> wystawiając REST od strony Javy a po stronie frontu za pomocą jakiegoś Angulara czy Reacta. Server side templates nie jest już zbyt popularnym rozwiązaniem w Javie.

0

Okej spring udostępnia mi moduły i wybieram sobie, które będę potrzebował w swoim projekcie. Czyli przykładowo jak będę łączył swoją aplikację z bazą danych, to biorę Spring data; a jeśli chciałbym dodać możliwość logowania się za pomocą facebooka to biorę Spring Social - czy może coś pokręciłem ?
Druga sprawa jeśli znam tylko Javę SE/ html/ css to powinienem pierw wziąć się za to: https://docs.spring.io/spring/docs/5.0.0.RELEASE/spring-framework-reference/core.html#spring-core czy za to https://docs.spring.io/spring/docs/current/spring-framework-reference/web.html , a może całkowicie za coś innego ? Ponieważ w tym momencie szukam jakiegoś punktu zaczepienia.

Finalnie chciałbym być w stanie zrobić stronkę w stylu filmweb - tylko związana z grami. Czyli mam bazę gier, jest jakiś ranking/lista gier. Każdy użytkownik musi mieć konto oraz może stworzyć sobie własną listę gier, w które miał przyjemność zagrać. Nie zagłębiając się w szczegóły w tym momencie jest to dla mnie niewykonywalne. A zależy mi na tym, aby ten stan rzeczy się zmienił :3

1

Najpierw Spring IoC i podstawy AoP czyli core

0

Okej, tak właśnie myślałem, że core nie nazywa się core dla dekoracji :D Bo wszyscy wysyłali dokumentację od razu do springa mvc i się zastanawiałem czy na pewno to dobry pomysł. Jutro wstaję rano i biorę się za czytanie :D Dziękuję ślicznie za odpowiedź.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1