Kotlin - początek przygody z androidem

0

Witam serdecznie,

Na co dzień pracuję jako full stack Web Dev (PHP- badum tss ;-) ). Chciałem zacząć działać w Androidzie i nawinął mi się kurs z Udemy za 10 Euro odnośnie Kotlina i Androida. Udemy Kotlin
Zastanawiam się czy to będzie dobrze wydane 10 euro. ;)

Jako Javowcy co powiecie - warto interesować się już Kotlinem? Na razie na użytek własny, a kiedyś może pracować jako Kotlin dev?
Ktoś z Was kodzi coś na androida w Kotlinie?

1

Na ostatnim Google I/O potwierdzili jeszcze większe związanie Androida z Kotlinem więc na pewno warto. Choć tak szybko patrząc na spis treści tego kursu to te informacje co tam przedstawiają znajdziesz bez problemu w necie za darmo no ale Twój wybór :P

1

Pytanie czy warto pisać w Kotlinie to pytanie na poziomie czy warto zakładać buty do biegania jak chcemy iść pobiegać. Niby można biegać bez butów, ale trzeba być chorym człowiekiem i nie szanować swoich stóp.

Nigdy więcej Javy.

0
MrHyperion napisał(a):

Pytanie czy warto pisać w Kotlinie to pytanie na poziomie czy warto zakładać buty do biegania jak chcemy iść pobiegać. Niby można, ale trzeba być chorym człowiekiem i nie szanować swoich stóp.

Nigdy więcej Javy.

Dlaczego uważasz że Kotlin jest lepszy od Javy pod Androida ?

4

Dlaczego uważasz że Kotlin jest lepszy od Javy pod Androida ?

Jezus, był wątek na forum w którym było tłumaczone czemu lepszy jest Kotlin od Javy, no ale w skrócie:

  • Null Safety, jeśli nie obsłużymy zmiennej która może być nullem, nie skompilujemy kodu;
  • Mniejszy boilerplate kodu;
  • Klasy modelowe, które już mają wygenerowane metody toString, equals oraz hasCode;
  • Stosowanie dobrych praktyk związanych z pisaniem Javie (np każda klasa domyślnie w Kotlnie jest finalowa);
  • Lepsze lambdy;
  • Operacje na kolekcjach. Kotlin ma podstawowe metody jak map czy filter. Prosze mi wskazać podobny feature w Javie 6/7. Java 8 (wspierana natywnie od API 24) oraz Retrolambda opadają.
  • Ładnie zaimplemetowane Singletony;

Wzywam @V-2 aby też się wypowiedział

1

Ostatnio w firmie zaczęliśmy tworzyć nową aplikację w Kotlinie. Po 5 latach pisania w Javie 6/7 to jak przesiąść się ze starego Volvo do nowego Mercedesa ;) Problem mamy tylko z juniorami, którzy piszą kotlinowy kod in Java way. Ale pracujemy nad tym :D

1
ajgoron napisał(a):

Na co dzień pracuję jako full stack Web Dev (PHP- badum tss ;-) ).

"I w nieszczęściu zachowuj spokój umysłu", jak radził Horacy.

Chciałem zacząć działać w Androidzie i nawinął mi się kurs z Udemy za 10 Euro odnośnie Kotlina i Androida. Udemy Kotlin
Zastanawiam się czy to będzie dobrze wydane 10 euro. ;)

10 euro nie pieniądz, ale przy takiej obfitości bezpłatnych materiałów, z jaką mamy do czynienia, wydałbym je na coś innego.

Jako Javowcy co powiecie - warto interesować się już Kotlinem?

Zdecydowanie warto. Już choćby dla własnego rozwoju jako programisty. Poznanie takiego języka może sprawić, że zaczniesz lepiej pisać także w swoim dotychczasowym.

Kotlin jest mądrze zaprojektowany i przystępnie wprowadza do wielu koncepcji ważnych we współczesnych językach programowania (inaczej niż PHP czy Java). To nie jest język, który sili się na oryginalność - raczej takie "best of" dzisiejszych trendów. Nieprzypadkowo np. Swift bywa łudząco podobny.

Kotlin jest obiektowy, ale, w zgodzie z trendem, są w nim elementy zaczerpnięte z programowania funkcyjnego. To też poszerza horyzonty.

Jest przy tym pomyślany w taki sposób, żeby dyskretnie skłaniać programistę do stosowania różnych dobrych praktyk - jak choćby immutability, preferowanie kompozycji i delegacji względem dziedziczenia, itd. Znowuż, odwrotnie niż Java czy PHP. (Są to języki stare - warto pamiętać że oba mają już ponad 20 lat. Oczywiście obydwa się rozwijały, ale przyrostowo i z koniecznością dbania o wsteczną kompatybilność. Są wskutek tego niespójne i sporo w nich historycznych zaszłości. Kotlin jest nowoczesny i nie ma takich obciążeń).

Na razie na użytek własny, a kiedyś może pracować jako Kotlin dev? Ktoś z Was kodzi coś na androida w Kotlinie?

Komercyjnie nie miałem jeszcze okazji. Hobbystycznie, oczywiście. Niewątpliwie jest używany coraz częściej i pojawia się już w ogłoszeniach o pracę. Błogosławieństwo, jakiego udzielił mu Google, szybko przysporzy mu dodatkowej popularności. Ale nie oszukujmy się: jeśli chcemy pisać na Androida, Javy i tak trzeba się nauczyć. To nie jest (niestety) tak, że można sobie wybrać - jedno albo drugie ;) I długo tak nie będzie.

0
V-2 napisał(a):
ajgoron napisał(a):

Ale nie oszukujmy się: jeśli chcemy pisać na Androida, Javy i tak trzeba się nauczyć. To nie jest (niestety) tak, że można sobie wybrać - jedno albo drugie ;) I długo tak nie będzie.

Uważam, że jest spora szansa, że Software House'y szybko przerzucą produkcję nowych projektów na Kotlin. Utrzymaniówka to co innego oczywiście, ale myślę, że moment gdy w ogłoszeniach o pracę będziemy widzieć "Junior Android Dev. z językiem Kotlin (dodatkowa znajomość java będzie traktowana jako plus)" nastąpi szybciej niż myślimy.

0

Mam nadzieję że się nie mylisz. Niemniej sama utrzymaniówka będzie jeszcze wlec się latami - raz napisany kod miewa zaskakująco długą żywotność. Poza tym już samo debugowanie raz na pewien czas narzuci nam konieczność wczytania się w źródła w Javie; choćby Android SDK (bywa!), czy wszelkich open-source'owych bibliotek. Do tego wszelkie przykłady, tutoriale, nikt tego nie przepisze nagle na Kotlin. Javę po prostu trzeba będzie znać, choć nie zawsze w niej pisać.

0

@MrHyperion: czmeu Java 8 odpada?

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0