Książka do Spring

Odpowiedz Nowy wątek
2017-03-19 14:00

Rejestracja: 3 lata temu

Ostatnio: 2 lata temu

0

Witam :)
Chciałbym dowiedzieć się jaką dobrą książkę polecacie do nauki Javy Spring od podstaw?
Nigdy wcześniej nie miałem doczynienia z pisaniem aplikacji webowych. Wiem, że na rynku jest dużo przestarzałych pozycji więc chciałbym wiedzieć, których ewentualnie unikać. Póki co zastanawiam się nad dwiema. "Spring MVC. Przewodnik dla początkujących" i "Spring w akcji. Wydanie IV". Czy obie są równie dobre ? Wiem, że pierwsza uczy od podstaw a druga jest dosyć nowa lecz wymaga już jakiejś podstawowej wiedzy tego frameworka.
Może jakieś inne pozycje?
Bardzo proszę o porady ;)

Pozostało 580 znaków

2017-03-19 14:10

Rejestracja: 5 lat temu

Ostatnio: 16 godzin temu

0

Spring w Akcji jest całkiem spoko.

Pozostało 580 znaków

Java 8 wizard
2017-03-19 14:13
Java 8 wizard
1

Sam swoją przygodę zaczynałem właśnie od "Spring MVC. Przewodnik dla początkujących". Prawie mogę polecić. Prawie bo jednak cała springowa konfiguracja jest pisana w xml, co w dzisiejszych czasach już się raczej nie używa. Teraz są adnotacje, albo w ogóle się używa Spring Boota, gdzie ta cała konfiguracja jest ukryta przed programistą. Jednak jak będziesz używał konfiguracji na xml-ach/adnotacjach to przynajmniej będziesz wiedział jak Spring Boot działa pod spodem. Mógłbyś no z biegiem nauki zamieniać konfigurację z xml na adnotacje. Ponadto w książce z tego co pamiętam jest kilka denerwujących literówek lub niespójności. A tak ogólnie to książka dobrze wprowadza w świat springa i trochę JS-a.
A ksiązkę "Spring w akcji. Wydanie IV" czytałem tylko pobieżnie i raczej początkującemu bym jej nie polecił, bo w tych kawałkach co czytałem to było za mało przykładów i język był trochę bardziej skomplikowany.
Ponadto polecam jeszcze tutoriale, W sieci jest ich pełno i w gruncie rzeczy wszystkie są bardzo podobne do siebie. Przerobisz kilka i juz będziesz wiedział mniej więcej po co jest spring i jak działa.
Oczywiście istnieje jeszcze springowa dokumentacja, która jest akurat w tym przypadku też bardzo dobra.

Pozostało 580 znaków

2017-03-19 15:08

Rejestracja: 3 lata temu

Ostatnio: 2 lata temu

0

Hmm... Ten Spring MVC wydaje się być ineresujący . Bardzo dziękuję za tak rozbudowaną odpowiedź ;) Teraz tylko zastanawiam się czy warto ze względu na tą konfigurację w xml'u.

Pozostało 580 znaków

2017-03-19 15:23

Rejestracja: 5 lat temu

Ostatnio: 16 godzin temu

0

To pisz przykłady nie korzystając z xml :) Google i jedziesz :)

Pozostało 580 znaków

Java 8 wizard
2017-03-19 15:24
Java 8 wizard
0

Ponadto w "Spring MVC. Przewodnik dla początkujących" z tego co pamiętam jest używany Spring web flow, którego też juz się dzisiaj mało używa. Najlepiej będzie jak ściągniesz sobie cały projekt ze strony helionu, zaimportujesz go sobie do jakiegoś IDE i zobaczysz czy Ci to pasuje.
Ogólnie jak masz za dużo wolnego czasu to możesz ją przerobić, ale nie ma co ukrywać - treści w tej książce są trochę niepraktyczne i przestarzałe...

Pozostało 580 znaków

2017-03-19 15:27

Rejestracja: 3 lata temu

Ostatnio: 2 lata temu

0

@up
W takim razie co polecasz? ;)
Tylko dokumentacja i tutoriale w internecie ? Przykłady i metoda prób i błędów?

Pozostało 580 znaków

Java 8 wizard
2017-03-19 15:43
Java 8 wizard
0

Ogólnie tak jak pisałem. Jak masz jakiś miesiąc wolnego czasu to możesz ją przebić. Mi osobiście ta książka dużo dała i dużo rzeczy dowiedziałem się jednak o springu. Może ktoś jeszcze Ci poleci jakieś źródła. Zresztą jak przerobisz tą książkę to potem stwierdzisz (tak jak ja) że te same funkcjonalności w nowszych technologiach możesz osiągnąć pisząc zdecydowanie mniej kodu (pewnie można to zrefaktoryzować do 2 krotnie mniejszej objętości kodu). Teraz jak patrzę na ten projekt to ponadto nie ma tam żadnej prawdziwej bazy danych, a taka by się przydała w połączeniu np. ze Spring Data, którego tam nie ma. Kod nie jest w javie 8, a java 8 znacznie upraszcza niektóre rzeczy, ponadto większość tego projektu jest napisana w JSP, która też już jest mocno stara.
Książce jest daleko np. do tego tutoriala: http://websystique.com/spring[...]ng-data-jpa-crud-app-example/ - który jest napisany w nowszych technologiach.
Moje podsumowanie tej ksiązki to:
-plusy: dobrze wytłumaczone: Spring core, security, mvc + trochę ajax, js + trochę testów + dowiesz się jak przebiega proces budowy całej aplikacji
-minusy: xml-owe adnotacje, spring web flow, JSP, java 7 (? albo i 6)
Decyzja należy do ciebie.

Pozostało 580 znaków

Java 8 wizard
2017-03-19 16:03
Java 8 wizard
0

W sumie to poleciłbym takie ćwiczenie: napisanie jakiegoś projektu w technologiach z tej książki i potem stopniowy refaktoring do nowszych technologi. Np zamiana xml-a na adnotacje. Potem zamiana adnotacji na spring boota. Następnie użycie np. Spring data. Potem zamiana JSP na angulara, itd. Osobiście kiedyś takie coś wykonywałem z jednym projektem i uwierz dużo mi to dało pożytecznych informacji.

Pozostało 580 znaków

Odpowiedz

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0