Nauka javy i całego jej ekosystemu

0

Cześć!
Chciałbym nauczyć się javy. Przy większości języków które się uczyłem wszystko było "proste". Tz. był język a dopiero po pewnym czasie dochodziły biblioteki (jako dodatki, aby wszystkiego nie klepać ręcznie). Niestety przy javie jest inaczej. Czytając w sieci cały czas spotykam się z javaEE, Spring, Spark, Hibernate i milion innych. Wygląda to dla mnie (początkującego) jakby czysta java już nie istniała. Odnoszę takie wrażenie ponieważ w innych językach są biblioteki. W javie natomiast wszystko czego szukam to część jakiegoś frameworka. Mógłby mi ktoś wyjaśnić o co z tym chodzi?

Dodatkowo poszukuję jakiś materiałów szkoleniowych. Odpadają książki, ponieważ nie umiem się z nich uczyć. Poza tym trzeba na nie czekać. Czy moglibyście polecić mi wartościowe, rzetelne materiały szkoleniowe?
Pozdrawiam
NickOver

Edit:
Zapomniałem zapytać na czym mam się skupić? Czy najpierw klepnąć coś w czystej javie czy od razu przejść do frameworków ponieważ czystej javy się już praktycznie nie wykorzystuje?

0

Ech, a Ty myślisz że jak klepiesz w Springu to nie ma tam Javy?
Oczywiście że naucz sie najpierw czystej Javy, nie wiem napisz jakiś Download Manager czy coś podobnego w czystej Javie a później sie bierz za frameworki.
Po z tym frameworki Javove takie jak Hibernate czy Spring w wersji podstawowej nie są ekstremalnie trudne.

0

Hej.

Nie jest prawdą, że java poza frameworkami nie istnieje.
Popularność Springa czy Hibernata wzięła się głównie stąd, że 90% ofert pracy dotyczy aplikacji webowych a każda aplikacja webowa jest w jakimś stopniu podobna.

Niemniej jednak nawet kodując przy aplikacjach webowych kodujesz w czystej Jawie. W końcu te biblioteki już są napisane. Dużą cześć projektu stanowi natomiast ich konfiguracja.
Reasumując. Bez nauki Javy od podstaw ani rusz. Wykorzystuje się ją wszędzie. Aplikacje Webowe, Androidowe, trochę desktopowych.

Osobiście polecam książki. No ale skoro nie lubisz... Nie znam w sieci jakichś mega tutoriali. Co nie znaczy, że ich nie ma.
Polecić za to mogę Ci mój nowy kanał na który wrzucam co jakiś czas odcinki o programowaniu w Javie:

0
  1. Książki do podstaw opisują przeważnie programy konsolowe - te są najprostsze.
    Przykład: http://helion.pl/ksiazki/java-przewodnik-dla-poczatkujacych-wydanie-vi-herbert-schildt,javpp6.htm

  2. Drugi stopień trudności to programy GUI - Swing, JavaFX i starocie: aplety, AWT.
    Patrz: http://stackoverflow.com/questions/7358775/java-gui-frameworks-what-to-choose-swing-swt-awt-swingx-jgoodies-javafx

  3. Trzeci stopień trudności to jedno-dwa narzędzia które chcesz poznać - np. jeden framework webowy + ORM - nie musisz używać w jednym projekcie wszystkich rzeczy naraz - możesz zacząć od czegoś prostego (np. Swing + JDBC albo JSF + Tomcat).

Przykład: https://www.javacodegeeks.com/2013/10/jsf-tomcat-configuration-example.html

  1. Czwarty stopień trudności to projekt z użyciem stosu który wymienił wybrany pracodawca w ogłoszeniu - od a do z, czyli ORM, IoC, web-backend, web-frontend, odpowiedni serwer aplikacyjny, baza danych, narzędzia do testowania, narzędzia budowania i kontroli wersji...

Do tego raczej nie znajdziesz przykładów w sieci, albo można je policzyć na palcach jednej ręki.

1
  1. Poziom czwarty ma alternatywę - uczysz się Javy (java.util.concurrent itp., memory model, itp. ), programowania funkcyjnego , SQL, jakiegoś NoSQL itp. i robisz to samo, ale bez frameworków, ale do tego to już zupełnie nie ma popularnych materiałów (tak żeby całość była prezentowana).
0

Jak już ogarniesz podstawy, to zapraszam do zapoznania się z tym postem użytkownika @vpiotr

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1