Java a Java EE

0

Czy moze mi ktos naswietlic czy dobrze mysle. Java SE to podstawy jezyka, ten caly rdzen plus jakis swing a EE to webowe sprawy? Czy uczac sie np z książki java podstawy corstmana poznam SE a dopiero pozniej frameworki potrzebne do EE? Czy moze od razu isc z marszu w enterprise edition?

0

Jest jeszcze nowa JavaFX do aplikacji nie tylko desktopowych, Java EE to (krowa)nadzbiór, sporo do nauki. Unikaj książek gdzie autor nadal poświęca 150 stron o apletach.

0

Java EE to zbiór technologii, które mogą być przydatne w aplikacjach tworzonych dla przedsiębiorstw. Możesz tworzyć aplikacje webowe nie znając kompletnie Javy EE.

0

Jest jeszcze nowa JavaFX do aplikacji nie tylko desktopowych

Ale Oracle chyba porzuciło JaveFX, teraz jakiś tam Gluon to rozwija - http://gluonhq.com/

2

JavaEE, w której programuję już od ponad pietnastu lat (nadal) to zbiór technologii rozwiązujący wiele problemów, które występowały w latach 90tych XX wieku, w sposób, który był uznawany za dobry w XX wieku. (np rozproszone transakcje + 2 phase commit).
Większość rozwiązań JavaEE jest w zasadzie bezużytecznych od Javy 8 (a nawet wcześniej). Bo są prostsze i lepsze biblioteki w Javie.

Jeśli chcesz zostać COBOLOwcem XXI wieku - dużo pieniędzy w zamian za postępujące odmóżdżenie, to jest to ścieżka godna polecenia.

Inaczej zostań po prostu przy Javie.

0

Ja słyszałem opinie, że owszem stara Java EE była super toporna, ale ostatnie 2-3 wersje zbliżyły się, upodobniły się do Springa. To nie moja opinia, tylko zasłyszana.

0
Wybitny Szczur napisał(a):

Ja słyszałem opinie, że owszem stara Java EE była super toporna, ale ostatnie 2-3 wersje zbliżyły się, upodobniły się do Springa. To nie moja opinia, tylko zasłyszana.

To jest prawda. Oba frameworki od jakiegoś czasu oferują mniej więcej to samo (spring daje większy wybór). JavaEE masz jakby wszystko powybierane za Ciebie - ale raczej brak poważnych ograniczeń. W obu napisze obecnie szybko i sprawnie aplikacje webowe itp., które są zupełnie beznadziejne, mają brzydki kod i beznadziejne (albo przynajmniej niewiarygodne testy). Jako smaczek oba frameworki są nieprzystosowane z gruntu do funkcjonowania w trybie non blocking, który na wiosnę 2017 całkowicie zdominuje modę męską i żeńską w kategorii Java i WEB.

0

To co niby zamiast Springa?
Przecież Spring to nietrudna technologia i dosyć "logiczna"

0

@jarekr000000 - Znaczy się ciągną za sobą stare rozwiązania, które już nie pasują do dzisiejszych standardów. Ale mimo tego Java wciąż jest na "salonach Enterprise" i nie traci swojej pozycji.

scibi92 napisał(a):

To co niby zamiast Springa?

Jest Play, Struts, Vaadin, Grails, Lift i kilka innych frameworków.

Przecież Spring to nietrudna technologia i dosyć "logiczna"

No nie wiem co do końca masz na myśli, "nietrudna" w porównaniu do czego? Jest coś bardziej rozbudowane wśród web-frameworków? :)

0

Przecież to co wymieniłeś to głównie jakieś javowe frontendy...

mi przychodzi na myśl tylko ratpack i lagom.

implementacja RESTEasy używana w Java EE jest również non blocking.
A Spring ma AsyncRestTemplate.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0