NetBeans czy Eclipse

0

Jest kilka wątków na temat "co wybrać: NetBeans czy Eclipse". Pytanie takie wzbudza wiele emocji i generuje masę komentarzy. Wiele z nich to odpowiedzi w stylu: "wolę Eclipse", "ja używam NetBeans", "używałem NetBeans, ale przeniosłem się na Eclipse" itd.

Zakładam nowy wątek, który ma stać się pomocą dla osób chcących dokonać właściwego wyboru. W komentarzach mają znaleźć się twarde fakty, a nie jedynie opinie. W związku z tym proszę o odpowiedzi według następującego schematu:

 1. Jak długo używałem Eclipse vs. jak długo używałem NetBeans?
 2. Jakiej wielkości projekty realizowałem w Eclipse vs jakiej wielkości projekty realizowałem w NetBeans?
 3. Które środowisko preferuję?
 4. Konkretne sytuacje/problemy w mojej pracy, które sprawiły, że preferuję właśnie to środowisko. Można podać np. czas kompilacji tego samego kodu w dwóch środowiskach, wskazać na bardziej ergonomiczny skrót klawiaturowy, opowiedzieć o problemie z użytkowaniem IDE itp.

Aby przedstawić wzór odpowiedzi, zacznę od siebie:

 1. Eclipse - 2 miesiące / Netbeans - 3 miesiące.
 2. Amatorskie projekty na kilkaset linii kodu.
 3. Netbeans.
 4. Środowisko NetBeans jest typu "out of box" - instalujesz i używasz. Zero konfiguracji i w podstawowych projektach NetBeans jest gotowy do użycia, w przeciwieństwie do Eclipse, które jest o wiele bardziej skomplikowane dla początkującego programisty. Dzięki NetBeans możesz się skupić na nauce składni języka i jesteś chwilowo odciążony od konieczności nauki konfiguracji IDE.

Osoby preferujące środowisko IntelliJ IDEA proszę o wypowiedź w innych wątkach. Ten wątek ma celu ustalenie jedynie, czy fakt większego rozpowszechnienia Eclipse jest poparty faktyczną przewagą tego produktu, czy też wynika np. z pierwszeństwa na rynku/mody/siły marki.

0
 1. ok 2 lat eclipse, pol roku netbeans
 2. duze, dziesiatki tysiecy plikow
 3. eclipse ale chyba glownei z przyzwyczajenia
 4. ej no przeciez to nie IDE kompiluje kod :)

obu uzywalam w 99% do przegladania kodu, jak zajelam sie powazniej programowaniem w javie to przeskoczylam na intellij i tobie tez to polecam (jest wersja community za ktora nie musisz placic)

0

Wiadomo, że IntellJ ,ale ;)

 1. Eclipse i NetBeans przez jakieś 7 lat na przemian. Do tego w obu ukończone szkolenia z architektury tych rozwiązań.
 2. Od małych uczelnianych, po duże - wiele modułów setki tysięcy linii kodu.
 3. Eclipse
 4. Eclipse w pewnym momencie był bardziej elastyczny i wydajniejszy. SWT na którym się opierał nie cięło tak jak swing. Poza tym miał więcej wtyczek, a konfiguracja bardziej skomplikowanych środowisk była banalnie prosta. NB choć działa OOB to nie miał kilku rzeczy (pluginy do mavena), które powodowały, że ciężko się go używało.
0

W kontekście JEE:

 1. NetBeansa kilka lat, Eclipse kasowałem 15 minut po każdej próbie użycia go.
 2. aplikacje webowe zazwyczaj z kilkadziesiąt encji JPA
 3. Zdecydowanie Netbeans
 4. Ergonomia/UX/GUI w Eclipse mnie odrzuca.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1