Kilka pytań dotyczących javy - poczatkujący

0

Witam. Chciałbym zadać kilka pytań odnośnie javy, którą zamierzam się uczyć, nie dla zarobku tylko dla siebie, dla własnej satysfakcji i wypełnienia wolnego czasu :)

1: Czy w Eclipse mogę tworzyć aplikacje okienkowe za pomocą jak się nie mylę swing i javaFX? Czy Eclipse ogólnie wystarcza do wszystkiego co można zrobić w Javie?

2: Czy swing i javaFX służą do tego samego? Czy to dwie rożne biblioteki?

3: Czy Aplikacje napisane w javie te proste jak Hello World i bardziej złożone jak np okienkowe, mogę rozpowszechnić za pomocą stworzonego instalatora? Tzn. Czy jest możliwość stworzenia instalki, tak jak gdy kupuje program ma on plik np. SETUP, dzięki któremu mogę go zainstalować podając ścieżkę itp? Np za pomocą programu Inno Setup? Czy w inny sposób?

0
  1. Tak, ale są lepsze narzędzia...
  2. Generalnie tak, tylko ze JavaFX jest nowsza.
  3. Nie bardzo rozumiem pytanie. Program w javie będzie wymagał żeby użytkownik miał u siebie na komputerze JRE, a tak poza tym to sposób "instalacji" zależy od ciebie. Mozesz wszystko spakować do jednego jara zawsze ;]
0

1: Jakie lepiej używać jeżeli można wiedzieć?
3: już tłumaczę może jaśniej :) Kupując grę lub program musimy ją zainstalować :) Gdy ja napiszę program w Javie też bym chciał stworzyć wersję instalacyjną, tak by móc np u znajomego bez problemu zainstalować napisany prze ze mnie program i go uruchomić. Kiedyś programując w Visual Basic 6 był tam tzw Package and Deployment Wizard. Stąd moje pytanie czy po napisaniu aplikacji w Java mogę utworzyć wersję instalacyjną dla mojego programu.

1
  1. IntelliJ IDEA
  2. Ale przecież "instalowanie" musi mieć sens a nie żeby było dla samego bycia :D Bardzo dużo aplikacji w javie można spakować do jara/wara i nie potrzeba żadnego "instalatora" bo wszystko jest w tym jednym pliku. Niemniej oczywiście nikt ci nie zabrania robienia instalatora, jeśli bardzo chcesz ;]
0

Ja kiedyś robiłem instalkę do programu desktopowego napisanego w Javie. To było bodajże w install4j. Za pomocą tego programu można stworzyć instalkę .exe, która dodatkowo sprawdzi czy użytkownik ma zainstalowany u siebie JRE, wymagany do uruchomienia programu. Jeśli chcesz to napisz na priv to wyślę Ci szczegóły.

0

O to właśnie mi chodzi. Bo zapewne mając do jar program by się uruchomić poprosi by były biblioteki Javy czy coś w ten deseń jeżeli komputer na którym instaluje tego nie ma, a mi chodzi o to, by instalator sprawdził czy wszystko jest. Tak jak np instaluje grę HOI 3 na Windows 10 to instalator komunikuje mnie, że musi zainstalować biblioteki DX9, inny np komunikuje mnie, że musi zainstalować net. framework 4.5 i to robi tak by było wszystko co potrzebne do uruchomienia aplikacji :)

0

ale kod po kompilacji jest kodem maszynowym... Nie potrzebuje bibliotek. Wystarczy mu JRE.

0

Czyli jak np w przyszłości stworzę prostą aplikację okienkową, która bezie zapamiętywać imiona nazwiska wiek pesel itp ludzi (czyli taka mała baza danych) i skompiluję do JAR to uruchomię na każdym komputerze z Windows? I jak już jesteśmy przy jar do jak zwykłe helloworld skompilować do takiej postaci? Używając np IntelliJ?

0

Używanie IntellJ, to w tym przypadku strzelanie z armaty do komara.
jar -cvfe Akuku.jar HelloWorld HelloWorld.class
Wpiszesz w konsoli samo jar, to poznasz wszystkie opcje.
c - create (obowiązkowe),
v - verbose - wyświetl sprawozdanie,
f - nazwa archiwum (obowiązkowe)
e - klasa startowa (obowiązkowe)

0

Pod warunkiem że ma zainstalowane JRE.
Niektórzy ludzie nie mają.

I pamiętaj żeby kompilować do "runnable JAR" i wybrać klasę od której zaczyna się program (możesz mieć np. 3 mainy w kodzie)

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1