Dobra znajomość Javy

0

Na ogłoszeniach o prace często można się spotkać z określeniem dobra znajomość Javy. Czy istnieje jakaś lista zagadnień które się na to kwalifikują? Jeśli nie to czy możecie taką zaproponować?

4

Obawiam sie ze jesli musisz o to pytac to takiej znajomosci nie masz :(

1

Umiesz napisać program w Javie, a później naprawić błędy - jak znajdą się jakieś błedy i zoptymalizować. // w skrócie

2

@Shalom, no nie do końca, bo to pojęcie jest dość pojemne. Dla jednych to tylko umiejętność pisania kodu w miarę zgodnego z SOLID/YAGNI/wzorcami projektowymi. Dla innych to znajomość tego jak działa spring/CDI/hibernate. Dla kogoś innego to wiedza o magii JVM i gc.

@pioflor, zazwyczaj oznacza, że poza znajomością składni i podstawowego API języka ogarniasz najpopularniejsze frameworki i technologie.

1

Wydaje mi się, że chodzi tutaj bardziej o znajomość tego na jakiej zasadzie działa, znajomość składni języka, obiektowości, standardowych bibliotek i mechanizmów. Konkretne rzeczy takie jak SOLID, YAGNI, KISS, wzorce, CDI, hibernate, spring itp. są zazwyczaj wyszczególniane w osobnych punktach.

0

Z mojego doświadczenia rekrutacyjnego bym dodał od siebie, że najczęściej pytają o :
1) Dziedziczenie, klasy , interfejsy
2) Wyjątki
3) Stringi
to tyle jeśli chodzi o JavaSE.

1

@pioflor o_O chyba na staż, bo do pracy to jeszcze przynajmniej concurrency, kolekcje i wzorce ;]

0

Zapomniałem o przetwarzaniu współbieżnym. Z kolekcjami się jeszcze nie spotkałem. To dziwne, bo mi się też wydają istotne ,może jakoś miałem takie dziwne szczęście. Wzorce projektowe ( domyślam się, że o takie chodzi) nie są częścią Javy. Pojawiają się na testach, tak samo jak znajomość SQL czy JavaScript, ale to nie integralna część Javy. Na testach jest oczywiście jeszcze cześć dotycząca JavaEE. Wydaje mi się, że jak pojęcie "dobra znajomość Javy" odnosi się tylko do JavaSE. JavaEE to zbiór frameworków.

0

Masz rację, wydaje ci się. Nie wiem jak mogłeś nie spotkac sie z kolekcjami. Napisałeś coś więcej niż hello world kiedyś? o_O Co do frameworków to właściwie nie da sie pracować w javie bez nich...

0

Ostatnio byłem na spotkaniu rekrutacyjnym gdzie również była wymagana dobra znajomość javy.
O ile teoria faktycznie zawierała sporo na temat wzorców, kolekcjach, interfejsach czy typy generyczne to zadania praktyczne polegały na napisaniu prostych metod generujących szachownicę 01 czy też sortowanie tablicy wg określonych kryteriów.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0