Warto uczyć się Java EE 5 na początek?

0

Witam,
Ogólnie mam wkrótce podjąć pracę jako młodszy programista. Mam do wyboru stary, duży projekt w technologii Java EE 5, czyli prawdopodobnie dużo refaktoryzacji. Projekt miał zostać przepisany, ale nie został. Nie znam nawet Java EE 6. Podobno praca w takim projekcie na samym początku jest bardzo trudna i raczej dla senior developerów. Nie boję się wyzwań, pytanie czy to rozwinie we mnie umiejętności niezbędne przy pracy w nowoczesnych technologiach? Bo raczej nie planuje kariery COBOLowego dinozaura.

Bo mam do wyboru jeszcze inne projekty, w nieco nowszych technologiach. Intuicja podpowiada mi, że to może nauczyć mnie więcej niż Java EE 5, ale mogę się mylić. A to, że nie będę robił na początku w Javie tylko w czym innym nie przeszkodzi mi później pracować w Javie skoro będę ogarniał bazy, Springa i EJB.

Jakie jest Wasze doświadczenie?

Pozdrawiam!

0

Duży i stary projekt = rzeźba w "brązie" i raczej niewielki pożytek z tego będzie dla ciebie. Nie liczyłbym że się czegoś faktycznie nauczysz ;)

0

Ok, dzięki. :)

0

A ja powiem przewrotnie - warto. Z kilku powodów. Po pierwsze nauczysz się wielu rzeczy o samym języku. Dużo zostało zastąpione automatami i poszło w uproszczenie. Po drugie jee5 to nie jest aż taki staroć. Warto poznać tą technologię, bo będzie się ona jeszcze przewijać przez kilkanaście lat. Po trzecie w nowych projektach nie ma takiej zabawy :D

0

Idac dalej tym tokiem - warto rowniez sie uczyc j2ee 1.4, bo tam to dopiero byla zabawa?
JavaEE 5 nie jest taka stara, w 6 zostalo po prostu rozwiniete pare konceptow i dodano nowe (CDI!). Jak dasz rade to sie ucz, jednak jesli masz bardzo male pojecie to bedzie to pewnie przychodzilo z pewnymi problemami - moim zdaniem Java EE to bardzo skomplikowana bestia.

0

Kusicie chłopaka do złego :P JEE 5 czy 1.4 to nie jest nic złego, ale utrzymanie starego systemu jest ;) Realnie nie nauczy się wcale jak się pisze z użyciem JEE tylko jak fixować kolejne defekty.

0

Ja również nie polecam. O Javie EE dowiesz się tylko trochę, bo najważniejszych rzeczy i tak nikt nie będzie chciał zmieniać. Poza tym wszystko może opierać się o mechanizmy, których faktycznie już się nie używa. Będziesz spędzał mnóstwo czasu na zrozumieniu, co autor miał na myśli, żeby w końcu dopisać do 10 dziwnych funkcji jedenastą, z której też nie będziesz zadowolony, ale to będzie jedyne, co możesz zrobić bez zmiany połowy programu.

0

Java 1.4 to już lekka przesada, choć ostatnio trafiłem na ofertę z EJB2.x. Zresztą większość pracy programisty EE sprowadza się do bugfixingu i choć czasami programuje się nowe rzeczy to raczej support, czasowo, przeważa.

0

No widac taka masz prace. Ja pracuje w dziale R&D w pewnej firmie i mam co chwila nowe projekty w roznych technologiach, nie tylko Java EE, ale rowniez. Bugfixingiem zajmuje sie kto inny ;d

0

Jak rozumiem, niezależnie co wypuścisz to za to odpowiada ktoś inny i nie musisz poprawiać własnych błędów w kodzie.

0

Tak, poniewaz nie kod ktory napiszemy w naszym dziale nie jest prodykcyjny - to prototypy, ktore jesli sie przyjma sa wyrzucane i pisane od nowa. Nie trzeba zatem nic utrzymywac, ale mozna tez powiedziec, ze nie tworze zadnego kodu ktory jest komukolwiek bezposrednio przydatny.

0

Czyli to już jest zupełnie inna "szkoła".

0

No tak, ja tylko podalem kontr-przyklad do Twojego stwierdzenia ze wiekszosc czasu spedza sie i tak utrzymujac stary soft, ale jak widac nie zawsze. Nic wiecej.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1