Czego teraz się uczyć

0

Witam!
Chciałbym w tym roku starać się o staż na stanowisku programisty Java. Po przejrzeniu ofert pracy dla developerów bardzo często należy znać: Spring Framework, JSP/JSTL.
"Posiadłem wiedzę" zawartą w książce Java Podstawy: http://helion.pl/ksiazki/java-podstawy-wydanie-viii-cay-s-horstmann-gary-cornell,javpd3.htm oczywiście wykonując jakieś projekty a nie tylko czytając ją :)
Chciałem zakupić teraz drugą część tej książki (Java Techniki Zaawansowane) jednak znalazłem ksiażkę: "J2EE. Wzorce projektowe. Wydanie 2" http://helion.pl/ksiazki/j2ee-wzorce-projektowe-wydanie-2-deepak-alur-john-crupi-dan-malks,j2eew2.htm
w której są zawarte rzeczy wymagane na stanowisko programisty.

W związku z tym chciałem się dowiedzieć czy lepiej jest uczyć się teraz na podstawie Java Techniki Zaawansowane czy może lepiej jest wybrać już wzorce projektowe. Osobiście wydaje mi się, że powinienem dobrze opanować SE zanim przejdę do EE ale wolę się upewnić bo niestety przy stażach nie jest wyszczególnione co powinienem umieć a co nie a nie.

3

Olej książki i zacznij programować...

0

Jak na razie, to olej J2EE. "Java Techniki Zaawansowane", to lepszy pomysł. Poszukaj w necie zadań "napisz program, który..." i próbuj je rozwiązywać. Jest tego masa na stronach różnych uczelni.
Jak to ogarniesz, to pomyśl o wzorcach projektowych. To cholernie przydatne stworzonka, bo czasami siedzisz nad czymś tydzień, a okazuje się, że istnieje do tego ogólnie stosowany gotowiec. Nie musisz uczyć się pisać wzorców z pamięci. Zapamiętaj tylko, jakie są, do czego służą i kiedy można ich użyć. Oczywiście warto napisać sobie przykładziki z ich użyciem. Pewnego dnia samo wpadnie Ci do głowy "kurczę, przecież załatwię to singletonem", albo coś podobnego.
Pomyśl też o czymś spoza Javy. Musisz umieć przynajmniej czytać UML, a w przedsiębiorstwach często wymagają go na dość poważnym poziomie. Poczytaj coś o tym, pobaw się jakimiś programami do modelowania - kiedyś to wszystko się zwróci.
Ostatnia rzecz - postaraj się nie ograniczać do jednego języka i do jednego paradygmatu programowania (poczytaj w ogóle o paradygmatach). Chodzi o to, żeby Twoja wyobraźnia nie była ograniczana konstrukcją języka. Dzięki temu, jak znajdziesz problem, to go rozwiążesz w głowie/na kartce, a dopiero później będziesz adoptował rozwiązanie do używanego języka.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1