Zobrazowanie całej tematyki dot. Java'y

1

Witam!

Z początku chciałbym się przywitać, wiec witam na imie mam Maciej ;). W javie programuje stosunkowo od niedawna, bo powoli wchodze z obiektowości do tworzenia prostych apletów i biblioteki string/awt. Zastanawiam się, czy bardziej podobałoby mi się tworzenie pod androida, a może apletów lub... no i tu właśnie, lub co? co jeszcze można tworzyć za pośrednictwem javy?

Czytałem bardzo wiele, poświecam na to każdą wolną jak i nie wolną chwilę, dlatego chciałbym sobie zobrazować schemat javy obecnie. Czytałem o róznych jej wersjach: JavaFX, JavaEE, J2EE, JSP i wiele innych. Czytam o nich ale tak prawde mówiac - nie wiem co do czego dokładnie służy i jakie są różnice miedzy nimi. Czy mając np. eclipse moge używać każdego z tych.. typów języków? (typów? dobrze rozumiem, że to jakieś rozszerzenia podstawowej Javy?)

Słyszałem też, ze 90% programistów javy to programiści WEBowi, tworzacy strony internetowe itp. Stąd chciałbym sie spytać w jaki sposób i za pośrednictwem czego? tworzac jakis ogromny aplet, który jest tak jakby stroną internetową?

Prosze więc o przybliżenie mi tematyki javy, co opłaca sie robić na chwile obecną, bo nie ukrywam - swoją przyszłość wiąże z programowaniem lub pochodnymi oraz zobrazowanie jak to działa, która wersja do czego służy (może jakiś link z tematem, którego nie udało mi sie znaleźć?). Poza tym, że jest to moje hobby, podobno programiści są poszukiwani, stąd myśle, że warto sie rozwijać.

Pozdrawiam i prosze o wyrozumiałość!
maciej ;)

0

Srsly? Wiesz ze są całe grube książki na temat poszczególnych fragmentów Javy a ty chcesz żeby ktoś napisał posta w którym zobrazuje ci całość?

Czytałem o róznych jej wersjach: JavaFX, JavaEE, J2EE, JSP

Skoro to uważasz za różne "wersje javy" to chyba niewiele z tego czytania wyniosłeś.
Java to Java, taki język. Ten język ma całą masę frameworków oraz bibliotek. Ma bibliotekę standardową, co w które określa się mianem Java SE - Java Standard Edition. Ma też pewien standard technologii dla rozwiazań biznesowych który określa się mianem Java Enterprise Edition. To nie jest tak że to jest jakaś "inna java". Pisze się tam tym samym językiem, używa się tego samego JSE, ale dodatkowo JEE zawiera pewne biblioteki i frameworki na przykład do zapewniania dostępu do bazy danych albo do tworzenia interfejsów webowych albo do tworzenia webservisów.

Tak, z Eclipse można spokojnie tworzyć projekty Javowe zarówno JSE jak i JEE jak i te wykorzystujące jakieś inne biblioteki. Polecam pobrać Eclipse z odpowiednimi wtyczkami i będzie łatwiej.

Nie, appletów nikt poważny już nie używa. Java pozwala na pisanie "niskopoziomowego" weba przez JSP i Servlety, ma też cała masę frameworków które pozwalają na tworzenie aplikacji webowych -> JSF, Spring MVC, Vaadin, GWT, Wicket i wiele wiele innych. Podkreślam że tworzy się za ich pomocom aplikacje webowe, a nie "stronki". Do tworzenia stronek to by było jak z armatą na muchę ;)

0

Srsly? Wiesz ze są całe grube książki na temat poszczególnych fragmentów Javy a ty chcesz żeby ktoś napisał posta w którym zobrazuje ci całość?

Mam książki, jednak one opisują szczegółowo każde zagadnienie, chodziło mi o coś bardzo ogólnikowego - zebym wiedzial na przyszłość co z czym połączyc ;)

Skoro to uważasz za różne "wersje javy" to chyba niewiele z tego czytania wyniosłeś.

Może użyłem złego słowa. Wiekszość czasu jednak podczas tego "czytania" zajmuje mi nauka samej składni, budowy i podstaw, aniżeli szczegółowe zagłębianie sie w coś, z czym na razie nie bede miał styczności. Dlatego pytam o ogólniki. cytuję siebie:

Czytam o nich ale tak prawde mówiac - nie wiem co do czego dokładnie służy i jakie są różnice miedzy nimi.

Co do dalszej wypowiedzi - o to mi chodziło! Czyli mam rozumieć, że te kolejne.. "nazwy" są zbiorami bibliotek/klas które są użyteczne w pracy z poszczególnymi rzeczami tj. bazy danych czy ukierunkowane na biznes?
Co do frameworków - bo nie wiem czy zrozmiałem wikipediową definicje - można powiedzieć, że to "dodatek" do naszego srodowiska, który określa nam sposób działania aplikacji którą mamy zamiar napisac i również zawiera zestaw bilbiotek i klas do tworzenia naszego programu?

pozdrawiam ;)

#edit
No i jeszcze jedna rzecz. Poprawcie mnie jeśli się mylę - Te gry, do których to się na facebooku wysyła zaproszenia itd. są napisane właśnie dzięki tym frameworkom które wymieniles? Spring, jsf i tak dalej?

0

Gry na facebooku nie muszą być tworzone w javie i z tego co się orientuję mało takich jest. Choć sam obecnie robię appletową grę na facebooka opartą na Frameworku Java Struts. Nie jestem ekspertem w programowaniu, ale nie liczył bym na to że otrzymasz satysfakcjonujące odpowiedzi na pytania które zadajesz. Są one bardzo ogólne i wymagają przede wszystkim zrozumienia i pewnego doświadczenia w programowaniu, a nie uczenia się definicji z wikipedi.

Jeszcze pytanie mam do Shaloma.
Dlaczego piszesz że appletów nikt poważny już nie używa? Czy wykluczasz zupełnie możliwość napisania porządnej aplikacji/gry jako applet? Czego jest to kwestia? Bezpieczeństwo? Pracochłonność? Zawodność? Szybkość? Czy powszechnie krążąca opinia programistów którą ciężko oprzeć faktami? Będę wdzięczny za odpowiedź z uzasadnieniem. Pozdrawiam

0

Są one bardzo ogólne i wymagają przede wszystkim zrozumienia i pewnego doświadczenia w programowaniu, a nie uczenia się definicji z wikipedi.

Właśnie o to chodzi - wymagają zrozumienia, dlatego staram się dowiedzieć jak to wszystko wyglada, a definicji nie wykuwam się na blachę, chce tylko stworzyć sobie schemat żebym wiedział co robie - bo lubie rozumieć to, co robie :) każdy ma troche inny sposób nauki, prawda?

Krótkie pytanie:
Załóżmy ze podstawy miałbym za sobą i chciałbym się wziąć za JavaEE, jakie kroki czynić?
Na stronie eclipse widze coś takiego jak: Eclipse IDE for Java EE Developers
Inaczej: jak zacząć nauke javyEE?

0

@azalut nie gram w gry na fb więc nie mam pojęcia ;]
@kakuna Nie wykluczam, ale faktem jest że zastosowanie appletów jest dość wąskie. Po pierwsze ze względów bezpieczeństwa -> to jest aplikacja która uruchamia się u klienta poza sandboxem przeglądarki (w przeciwieństwie do zwykłych aplikacji webowych) i co jakiś czas pojawiają się informacje o dziurach które pozwalają na wychodzenie poza sandbox jvma. Po drugie ze względu na "ciężkość" takich aplikacji. Po trzecie ze względu na niską użyteczność tego rozwiązania - jedyny plus appletu jest taki że user nie musi go ściągać i instalować, ale na tym plusy się kończą. Kiedyś jak nie było porządnych technologii webowych i zrobienie aplikacji Rich-Client było trudne applety miały sens, dzisiaj juz średnio. Stosuje się je czasami w miejscach gdzie potrzeba większych uprawnień w systemie użytkownika - na przykład w przypadku aplikacji do telekonferencji.

0

@azalut nie gram w gry na fb więc nie mam pojęcia ;]

Ja również nie gram, ale co chwila jakies zaproszenie to z ciekawosci bym chciał wiedziec:D

a jak z tym JavaEE? jak zaczać?

0
azalut napisał(a):

a jak z tym JavaEE? jak zaczać?

Najpierw naucz się JavaSE. Jak @Shalom wspomniał, to ten sam język. Gdy opanujesz JavaSE, naucz się korzystać z bibliotek, które zostały dodane w JavaEE.

0
azalut napisał(a):

@azalut nie gram w gry na fb więc nie mam pojęcia ;]

Ja również nie gram, ale co chwila jakies zaproszenie to z ciekawosci bym chciał wiedziec:D

a jak z tym JavaEE? jak zaczać?

Zapoznaj się z programowaniem Java Servlets, jeśli znasz angielski to bardzo łopataologicznie (for dummies) jest to programowanie opisane w seri książek Head First Java Servlets. Z podstawową wiedzą HTML pozwoli Ci to pisać porządne aplikacje webowe na serwerze Tomcat czy strony www JSP obsługiwane przez Servlety.

P.S moim zdanie warto też tworzyć gry appletowe dla uzyskania grafiki wspieranej przez akceleracje sprzętową
http://jmonkeyengine.com/demo/applet/

0

@Shalom
Dobrze rozumiem, że blog to stronka, a przetwarzanie obrazów czy szachy to webaplikacja?
Kalkulator(np kredytu) dostępny spod przeglądarki to już webaplikacja czy jeszcze stronka?

0

Zasadniczo "stronka" służy tylko do przekazywania informacji i jej backend pozwala jedynie na dodawanie / modyfikowanie informacji.
Webaplikacje to są aplikacje z interfejsem webowym, tzn one "coś robią".

0

@Shalom
Dzięki

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1