Java SE kontra Java EE?

0

Witam,
mógłby ktoś tak w skrócie wyjaśnić czym się różni Java SE od Java EE, oraz JSP od JEE? Co jest teraz częściej stosowane?

0

Ty tak poważnie? JEE to jest rozszerzenie Javy SE o milion frameworków do wszystkiego jak na przykład JPA/Hibernate do mapowania ORM czy JSP/JSF/GWT do tworzenia aplikacji webowych.
JSP to Java Server Pages i jest częścią JEE. Wiekszość firm które piszą w Javie korzysta właśnie z JEE z dość oczywistych względów.

3

Java SE - skrzynka z narzędziami.
Java EE - skrzynka z narzędziami + wykwalifikowani robotnicy + "podręcznik do budowy wszystkiego".

Java SE to podstawowy zestaw klas. Java EE to już różne wyspecjalizowane narzędzia, specyfikacje itp. które pozwalają na łatwe pisanie aplikacji.

0

Oki, wypowiedź Koziołka pomogła mi zrozumieć różnice :)
A co do JSP i JSF?? JSP umożliwia tworzenie dynamicznych stron www podobnie jak PHP, w takim razie do czego stosuje się JSF?

3

Zarówno JSP, jak i JSF mają ten sam cel - tworzenie dynamicznych stron.
W JSF masz komponenty, które mają "cykl życia" podzielony na fazy. Wiele rzeczy które w JSF dzieją się automatycznie, w JSP trzeba obsługiwać to ręcznie.
Różnica pomiędzy JSP, a JSF jest trochę jak różnica pomiędzy C (JSP) i C++ (JSF).
Niektórzy wolą prostotę JSP, ale ja polecam JSF (szczególnie w wersji 2).

Aby jeszcze bardziej utrudnić wybór istnieją dodatkowe frameworki do JSP (np. struts) i do JSF (np. JBoss Seam).

0
__krzysiek85 napisał(a)

Różnica pomiędzy JSP, a JSF jest trochę jak różnica pomiędzy C (JSP) i C++ (JSF).

Bardzo spodobało mi się to porównanie. Dziękuję wszystkim za pomoc :)

0

Kolejne może wydać się głupie pytanie czy korzystając z JEE mogę tworzyć zwykłe aplikacje - tzn takie okienkowe?

0

Możesz napisać aplikację okienkową która korzysta z części zabawek z JEE (na przkład z JPA czy Springa), ale w dość ograniczonym zakresie bo sporo zabawek JEE wymaga serwera aplikacyjnego do działania.

0

Przy okazji JPA - robię sobie taką małą aplikację która będzie wyświetlała dane z bazy danych. Staram się tu wykorzystać JPA (uczę się). Niby wszystko jest ok, ale nie wiem jak choćby w konsoli wyświetlić pobrane dane przez obiekt EntityManagera

System.out.println(" /n Dane: /n " +em.createNamedQuery("Customers.findAll"));

Wyświetla mi
run:
[TopLink Info]: 2012.01.30 11:47:42.801--ServerSession(908646797)--TopLink, version: Oracle TopLink Essentials - 2.0.1 (Build b09d-fcs (12/06/2007))
[TopLink Info]: 2012.01.30 11:47:43.208--ServerSession(908646797)--file:/C:/Users/TOMcki/Documents/NetBeansProjects/CG_Moto_Soft/build/classes/-CG_Moto_SoftPU login successful
/n Dane: /n [email protected]c

Proszę o pomoc.

4

Przykro mi ale jeśli nie umiesz korzystać z dokumentacji i tutoriali to daruj sobie programowanie bo tylko zmarnujesz czas. Wiesz jaki obiekt tworzy ci createNamedQuery? Query. Czy Query wygląda ci na dane które chciałeś pobrać? Chyba nie... A podpowiada ci IDE jakie metody ma Query? Podpowiada. I widzisz tam getResultList(). Widzisz. To czemu zadajesz głupie pytania zamiast używać mózgu?
Zresztą mam wrażenie że ty w ogóle bardzo słabo ogarniasz Javę a od razu chcesz skakać na głęboką wodę. Tak się nie da, przykro mi. Wiem ze pensje senior developerów javy ee kuszą...

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0