Java w co warto inwestować czas?

0

Kończę pisać pracę inż. i spodobało mi się pisanie w Java. Tak się zastanawiam w co warto inwestować czas aby rozpocząć pracę zarobkową jako programista tego języka. Gdzie można najwięcej zarobić i dlaczego?
Które frameworki opanować i na czym się skupić najbardziej?
Czy opłaca się nauka JavaFX, ME?

0

JavaME umiera, JavaFX zmienia właśnie swoją postać (Oracle wywala JavaFX Script). Jeśli chcesz pisać aplikacje na komórki w Javie to wybierz Androida.

Jeśli chcesz pisać aplikacje webowe to z frameworków do tworzenia GUI polecam Apache Wicket (do indeksowalnych stron; wersja 1.5 niedługo oficjalnie wychodzi, polecam olać poprzednie wersje), Google Web Toolkit (jeżeli nie zależy ci na indeksowalności). Przy pisaniu aplikacji webowych musisz dostać się do bazy - polecam więc naukę JPA (najlepiej także JPA2). Do wstrzykiwania zależności polecam Google Guice.

Jeśli jesteś ambitny to możesz np nauczyć się programowania pod Google App Engine (skoro zaczynasz z Javą i nie znasz Javowych ORMów albo może i nie znasz SQLa to nie zrazisz się Datastorem Googla). Albo, lepiej, nauczyć się języka Scala i pisać aplikacje we frameworku Lift (liftweb.net). Tyle, że przynajmniej w Polsce ciężko znaleźć w tym pracę.

Generalnie ekosystem Javy to tysiące frameworków, ciężko wybrać te które się najbardziej przydadzą czy pomogą w znalezieniu pracy. Ogólnie jak pójdziesz do roboty to i tak firma będzie używać kilku otwartych frameworków + kilka swoich. Musisz orientować się w technikach pisania programów w ogólności, pisząc programy w nowoczesnych frameworkach prędzej nabierzesz takich umiejętności.

0

A JSF?

0

Wielkie dzięki za odpowiedz pomysł z androidami oraz aplikacjami webowymi bardzo mi się podoba. Co do JPA to już trochę o tym wiem i opanowałem cześć hibernate bez adnotacji i tworzenia zawiłych relacji, potrafię połączyć się z daną bazą i operować na rekordach analogicznie JDBC.
A jak z praca w tym kierunku - aplikacje na telefon/ aplikacje webowe?
Ponad to z twojej wypowiedzi wnioskuję że dobry programista to taki który zna i potrafi zastosować wiele frameworków tak?

0

Dobry to taki, który szybko potrafi się zorientować we frameworku i optymalnie go wykorzystywać.

Ogólnie praca na Androida jak i JavęEE jest i nawet jest jej sporo. Zarejestruj się na infopraca.pl i czekaj na emaile z ofertami pracy :P

Z szeroko używanych frameworków to jeszcze np Spring, ale myślę, że już go dobrze znasz. Poza tym dziesiątki projektów Apache, w firmie C** gdzie pracowałem, wykorzystywano co najmniej kilka projektów Apache. Jest ich tyle, że bardzo często któryś się przydaje.

0

Wreszcie jakiś kierunek w którym można podążać ;]
A powiedz od czego zacząć najlepiej + ksiazki/tutki i dokumentacja ofc jeśli możesz? ;]

0

Sam generalnie uczę się z neta, bo zwykle programuję w nowinkach, które są niedojrzałe i szybko się rozwijają. W Wickecie rzeźbiłem jeszcze gdy nie był popularny w Polsce, teraz np rzeźbię w OpenCLu (to jest w ogóle niedojrzałe, szczególnie w wydaniu AMD, na którym pracuję).

Spokojnie jednak możesz znaleźć jakąś książkę teraz dla Wicketa, JPA2, Springa etc po angielsku. Szukaj w Google, na stronach wydawnictw, czy też na stronach samych frameworków.

0

Może inaczej zapytam. Co powinienem najpierw opanować abym mógł podjąć stosunkowo szybko prace i później rozwijać się dalej?

0

Wydaje mi się, że Android to dużo mniej skomplikowana i rozbudowana platforma niż JavaEE. Więc jeśli chcesz szybko znaleźć pracę to chyba Android jest lepszym rozwiązaniem. Żeby jako-tako pisać duże aplikacje webowe w Javie to wg mnie trzeba poświęcić ze dwa lata i to solidnie. Aplikacje na telefony są z reguły małe, więc nie ma ryzyka jak w JavaEE, że trafisz do projektu-krowy mającego 10 lat. Z drugiej strony jeśli ma się duże doświadczenie i szczęście to w JavieEE można zarobić grubą kasę - ale to tylko nieliczni. Generalnie nie mam więc jakiejś ostatecznej super-propozycji.

0

Ja bym tu jeszcze dodał że nie samą Dżawą programista żyje...proponowałbym też jakąś bazę (może oracle? )

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0