SWT czy Swing czy ... ?

0

Nie jestem i nie mam zamiaru być programistą, całą sprawę traktuję głównie jako hobby i trochę z konieczności (nie znalazłem odpowiedniego programu więc spróbuję sobie go napisać). Dlatego szukam czegoś łatwego do nauczenia i z przyszłością, aby zdobyta wiedza przydała mi się na lata, nie chciał bym inwestować czasu w od lat nierozwijane projekty. Zależy mi też na tym, aby napisany program działał na platformie Windows i FreeBSD (OpenJDK).

Czytałem sporo o Swing i przeważają opinie, że jest przestarzały/martwy oraz skomplikowany. Nie bardzo wiem jak wygląda SWT w tym kontekście. QT Jambi wydaje się być kolejną opcją, ale nie znalazłem portu pod FreeBSD.

Co polecacie do tworzenia prostych programów z GUI?

0

Swing jest raczej przestarzały, ale na pewno nie martwy. SWT jest w dużej mierze oparte na natywnych kontrolkach, a więc jest dużo zabawy, aby pod wieloma systemami działało to tak jak autor miał na myśli. Swing jest generalnie mocno rozszerzalny i są na niego nakładki, np te w Scali. Plus dostajesz w NetBeansie graficzny edytor Swingowego GUI.

Tak naprawdę to w Swingu nadal tworzy się ogromne programy, przykładem może być lista programów opartych na NetBeans Platform (który korzysta ze Swinga do tworzenia GUI): http://netbeans.org/features/platform/showcase.html

0

Zdarzyło mi się używać swinga i było fajnie. Może jest trochę skomplikowany, ale w sensie, że trzeba trochę intrefejsów implementować, żeby stworzyć kontrolkę. Może nie jest to WPF, ale przynajmniej jest porządek.

0

Do prostych programów, do których nie opłaca wyciągać się np. NetBeans Platform czy Eclipse RPC to Swing. Jest uporządkowany, stosunkowo prosty i elastyczny. Jeżeli jednak chcesz pisać coś trochę większego to przyjrzyj się gotowym rozwiązaniom wspierającym "okienka", czyli właśnie NBP i Eclipse RPC. Skupisz się wtedy na pisaniu "biznesu", a tworzenie UI polega na klikaniu.

0

Google niedawno wydał bardzo dobry plugin do Eclipse do Swinga/SWT:
WindowBuilder Pro
http://code.google.com/intl/pl/javadevtools/wbpro/index.html

Wcześniej plugin ten był płatny.

0

Bardzo dziękuję za wskazówki. Lista aplikacji (showcase) też wygląda bardzo zachęcająco. Zainwestuję teraz trochę czasu w Swing i zobaczymy czy coś mi z tego wyjdzie.

Przy okazji odpowiedzieliście na moje kolejne pytanie, tj. graficzny edytor. Widziałem już ten w NetBeans i zrobił na mnie bardzo duże wrażenie, ale lepiej czuję się pisząc w Eclipse. Dlatego już się nie mogę doczekać aby wypróbować ten od google (o którym nie wiedziałem!).. mam tylko nadzieję że będzie działał na FreeBSD.

0

Nie wiem czy Eclipse ma porządne wsparcie dla Mavena, ale aplikacje oparte na NBP i Mavenie możesz tworzyć np w IntelliJ IDEA, jak np koleś w tym artykule:
http://netbeans.dzone.com/why[...]ipse-rcp-to-netbeans-platform

Poza tym NBP częściowo integruje się z wtyczkami z Eclipse RCP:
http://platform.netbeans.org/tutorials/nbm-emf.html

Na upartego pewnie mógłbyś otworzyć swoją aplikację jednocześnie i w NetBeans IDE i w IntelliJ IDEA i np w NetBeansie tworzyć GUI, a w IDEI klepać kod :)

0

Wsparcie dla Mavena w Eclipse jest i to bardzo dobre. Zresztą plugin pisała ta sama ekipa.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0